Bosna Soykırımı’nın Kurbanları Son Yolculuğunda

Bosna Savaşı’nda 11 Temmuz 1995’te soykırımın işlendiği Srebrenitsa’da katledilen 520 kurbanın cenazeleri, toplu cenaze töreninin düzenleneceği Potoçari’ye doğru yola çıktı.

Soykırımı hatırlayacak olursak, 1992’deki Bosna Savaşı’ndan sonra, Srebrenista’daki Bosna Hersek’in bütün maddi varlığı olan, büyük maden ocakları ülkenin tek geçim kaynağıydı. Bu da Sırplar için bir araç olarak değerlendirildi. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ve Sırp zulmüne karşı yetersiz imkânlarla karşı koymaya çalışan Srebrenitsa’da tam 10000 kişiyi esir alındı ve Mladiç’in emriyle esirler öldürülmeye başlandı. Tam 5 gün süren katliamda 8300 kişi öldürüldü. Kalan 2700 kişi serbest bırakıldı. Öldürülen bu 8300 kişinin cesetleri parçalanıp iskeletleri çıkarttırıldı ve Lahey Mezarlığı’na gömüldüler.

Katliamdan yaklaşık 13 yıl sonra Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç, kaçak olarak yaşadığı Sırbistan’da yakalanarak tutuklanmıştır. Ayrıca Mladiç’in cezası müebbet hapis olarak belirlenmiştir.

Dün Lahey’deki Birleşmiş Milletler Adalet Divanı’nda Mladiç’in yargılandığı davada ilk şahit dinlendi. Bosna Savaşı’nda Sırp askerlerinin köylerine geldiğini öğrenince köyünden kaçan Elvedin Pasiç, köyüne geri dönmenin yollarını aradıklarını anlatırken, Sırp askerlerinin kendisine “Geri döneceğiniz bir yer yok. Sizin yeriniz Türkiye. Burası Sırbistan” dediklerini aktardı. Pasiç, geri dönmeyi başardıklarında ise evlerinin yakılıp yıkıldığı, ihtiyar Müslümanların bile evleriyle birlikte yakılmış olduğunu aktararak, yaşadıklarını dile getirdi.

(TUİÇ Akademi, Zaman)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...