Bulgaristan Belene Nükleer Santral Projesi İptal Edildi

Bulgaristan ve Rusya daha önce üzerinde anlaşmaya vardıkları Belene Projesi iptal edildi. Bulgaristan Maliye Bakanı Yardımcısı Vladislav Goranov Belene nükleer santrali projesinin kesin olarak iptal edildiğini açıkladı. (Belene, Bulgaristan’ın Romanya sınırı yakınlarında Akkuyu projesini de üstlenen Rosatom’a yaptıracağı nükleer santral projesiydi.) Projenin iptaline neden olarakta bu süre zarfında hem dünya kamuoyundaki nükleer enerjiye artan tepki (Fukuşima nükleer kazasından sonra artan baskılar) hem de iki devlet arasında yaşanan gelişmeler (projenin ertelenmesi, her iki ülkede de yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmeler.) neden olarak gösterilebilir.

Bulgaristan ve Rusya, Belen projesini İptal Edilmesine Giden yol

Bulgaristan’ın ikinci büyük nükleer enerji santralinin inşasına ilişkin nihai karar, Rusya ile imzalanan yeni bir anlaşma uyarınca rafa kaldırıldı. Alinan kararda her iki ülkede Belene Nükleer santral projesiyle ilgili kararı ertelemeye karar verdi. Anlaşmayı duyuran Bulgaristan’ın kamu Ulusal Elektrik İşletmeleri (NEK) ve Rus Atomstroyexport, beş yıl önce yaptıkları sözleşmenin geçerlilik süresini 31 Mart 2012’ye kadar uzatan yeni bir ek belge imzaladığını açıkladı. Kararın ertelenmesinin nedenlerinden biride , Bulgaristan’a AB’nin Aralık ayında açıklamasını beklediği, Avrupa’daki nükleer santraller üzerinde yapılan sokak testlerinin sonuçlarını analiz etmek için zaman tanımaktı. İkinci bir nedende, yapımı planlanan tesisle ilgili çalışmalar, projenin ana yatırım ortağı Alman RWE’nin projeden çekilmesi üzerine 2009 yılı sonlarında neredeyse donduruldu. Belene’nin 49 %  hissesi karşılığında 2 milyar avro sağlayacak olan Essen merkezli firmanın geri çekilmesi, Sofya’dan, ülkenin Rusya’ya olan enerji bağımlılığını daha artıracak olan santralin geleceği konusunda gelen sinyaller üzerine gerçekleşti.

Bulgaristan’ın Temmuz 2009 parlamento seçimleri sonrasında iktidara gelen merkez sağ partisi GERB’in yeni hükümeti de, Rusya tarafından 6,3 milyar avro olarak belirlenen proje inşa fiyatının 5 milyar avroyu geçmemesi konusunda ısrar etmesi ve bu önemli mesele üzerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Atomstroyexport NEK’nin gecikmiş ödemelerden ötürü kendisine 58 milyon avro borçlu olduğunu iddia ederek, Temmuz ayında Bulgar kuruluşuna Paris’teki Uluslararası Hakemlik Mahkemesi’nde dava açtı. NEK ise buna tepki olarak, derhal ekipman alımlarına yönelik gecikmiş ödemelerden 61 milyon avroluk bir karşı dava açmakla tehdit etti. Bunun üzerine iki şirket 2006 yılında imzaladıkları sözleşmenin geçerliliğini 30 Eylül’e kadar uzatan 13. eki imzaladı.

Anlaşmanın son eki, Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) eski genel başkanı ve ülkede Belene NES’ini inşa etmenin en sadık savunucularından birisi olan Bulgaristan’ın görevdeki Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un ardılını seçmek için 23 Ekim’de yapılacak seçimler öncesinde imzalamıştı. Ancak koltuğu ikinci tur oylamada kazanması beklenen GERB Cumhurbaşkanı adayı Rosen Plevneliev, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre; şu anda projeyi ne destekleyebildiğini ne de reddedebildiğini söyledi. Plevneliev, “bütün gerçekler, rakamlar, artılar ve eksiler, kısa ve uzun vadeli etkiler masaya konmadan” karar vermeyeceğini kaydetti.

(tuicakademi-setimes-limitsizenerji)

(FOCUS Haber Ajansı, Kommersant, Sofia Haber Ajansı – 03/10/11; The Sofia Echo, Dnevnik.bg – 02/10/11; Mediapool, Standart, Vsekiden.com – 01/10/11; Reuters – 30/09/11; Sofia Haber Ajansı – 03/09/11)

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,635TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...