Bulgaristan Cumhurbaşkanı, Üsküp’ün İyi Komşuluk Anlaşmasına Onay Verdiğini Memnuniyetle Karşıladı

Bulgaristan Devlet Başkanı Dimitri Roumen Radev ve Başbakan Boiko Borissov, Üsküp’teki parlamentoda dostluk, ticaret ve yatırım üzerine ikili ülke antlaşmasının onaylanmasının her iki ülkeye de olumlu yönde adım atılacağını dile getirdi. Üsküp’teki meclis, Borisov ile komşu eski Yugoslav Cumhuriyeti Zoran Zaev’teki, muadili tarafından geçen sene Ağustos 2017’de imzalanan antlaşmayı onaylamak üzere, 15 Ocak’ta oy kullandı. Bulgaristan parlamentosu 2017 yılının Kasım ayında sözleşmeyi onayladı.

Radev, 15 Ocak’ta oy kullanılan bu antlaşmanın onaylanmasının ikili ilişkiler için önemli bir adım atıldığı ve bu belgenin yürürlüğe girmesi için çalışmalara başlandığını dile getirdi. Radev, “Her iki ülkenin de diplomat ve başkanların uzun uğraşlar sonucu olan bu antlaşmayı, ikili ilişkilerde yeni bir Avrupa sayfası açtığını ve bunun ülkemize hem ilişkiler anlamında hem de ticarette yenilik açacaktır.” dedi. Makedon basınında, Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri AB Komisyon Üyesi Johannes Hahn, Batı Balkanlar’ın tüm bölgesindeki iyi komşu ilişkiler konusunda Üsküp’ün dostluk, iyi komşuluk ve Bulgaristan ile iş birliği antlaşmasının onaylanmasının önemli bir nokta olduğunu belirtti. “İki ülke arasındaki ticari iş birliği ve dostluğa giden yolu açtık, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin istikrarına katkıda bulunduk. Odaklanmış bir probleme değil, çözüm odaklı bir siyaset yapmaya karar verdik.” diye belirtti.

Bulgaristan’ın Üsküp Büyükelçisi Ivan Petkov, Bulgaristan’ın arzusunun Makedonya’nın, AB üyelik müzakerelerine başlama tarihi geldiğini ve bu ülkenin komşusunun Avrupa perspektifini destekleyeceğini görmek olduğunu doğruladı.

Kadir AKKURT
o-Staj BALKAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,625TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...

Seçimler, Popülizm ve Politik Psikoloji

2020 yılından beri dünyanın gündemini pandemi belirliyor. Pandemi yönetiminde...