Bulgaristan’da Etnik Gerginlik Devam Ediyor

Bulgaristan’da hafta sonunda Bulgarlarla Romanlar arasında yaşanan ve 19 yaşındaki bir çocuğun ölümüne neden olan çatışmaların ardından sokaklarda gerginlik devam ediyor. Ülkedeki gerginliğin ırkçılığa doğru sürüklenmesinden endişe ediliyor.

Bulgaristan, Azerbaycan, Kırım Türkleri Dernekleri Federasyonu (BAK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Trakya Sorumlusu Naci Şentürk, Bulgaristan’daki Romanlar ve Bulgarlar arasında çıkan etnik gerginliğin ırkçılığa doğru sürüklendiğini öne sürdü.

Şentürk, Bulgaristan’ın Filibe kentine bağlı Katunitsa köyünde ‘Roman Kralı’ olarak bilinen Kiril Raşkov’un ailesi ile Bulgarlar arasında çıkan çatışmada iki gencin yaşamının yitirmesi üzerine başlayan ve tüm ülkeye yayılan olayların Bulgaristan’da yaşayan Türklerle hiç bir alakasının olmadığını söyledi.

Bulgaristan’da gösterilerin devam ettiğini ve olayların daha da büyümesinden endişe duyduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

”Sofya’da parlamento önünde toplanıp, Roman, Türk ve Müslümanlar aleyhine ırkçı slogan atan bine yakın Bulgar gösterici, Banya Başı Camisi’ni kundaklamaya çalıştı. Roman kökenli belediye işçilerine saldırmaya çalışan gruplar var. Yaralananlar oluyor. Plevne’de aşırı milliyetçi gruplar, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH) partisinin bölge merkez binasına taşlarla saldırdı.

Saldırıda binanın çok sayıda camı kırıldı. Filibe’de de eylemler oluyor. İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kalin Georgiev, güvenliğin arttırıldığını söylemesine rağmen gerginlik devam ediyor. Bu tür olaylar Bulgaristan’da defalarca oldu. Olaylar ırkçılığa doğru sürükleniyor. Sizin aracılığınızla Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’a seslenmek istiyorum. Yaşanan etnik gerginliklerin önlemini alsın. Çünkü Romanlar ve Bulgarlar arasındaki kavgada bizim, camilerin hiç bir alakası yoktur. Romanlarla Bulgarlar arasında çıkan kavgalar sonunda Hak ve Özgürlükler Partisi ile camilere saldırılmasını şiddetle kınıyoruz. Ben Edirne’de oturuyorum.

Edirne’de iki tane kilise vardır. Bu kiliselere her hangi bir saldırı da yoktur. Kiliselere yardım bile yapıyoruz. İki ülke arasında olayların şiddetlenmesini, kötüye gitmesini önlemek için bu olayların durmasını istiyoruz.”

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Esma Gündoğdu da Bulgaristan’da çıkan olayların, Türklerle bir ilgisinin bulunmadığını, ancak buna rağmen camilere ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’ne saldırıldığını bildirdi.  

Bu olayların durdurulması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, ”Bulgaristan’ın bu konuda önlem almasını istiyoruz. Edirne’de de Bulgar kiliseleri var hiç kimse bunlara saldırmıyor. Hatta Bulgar Ressamı gelip burada sergi açıyor. Edirne hoşgörünün yoğunlukla yaşandığı bir kent. O nedenle bu olaylar daha fazla tırmandırılmadan sonlandırılmalı. Bu olayları yapanları şiddetle kınıyoruz” dedi.

“Romanlar Kralı” Göz Altına Alındı”

“Romanlar Kralı” olarak bilinen ve ülkede yaşanan etnik gerginliğin sorumlusu olarak gösterilen Kiril Raşkov’un gözaltına alındığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Raşkov “ölüm tehdidinde bulunmak” suçlaması ile gözaltına alınarak hakkında soruşturma başlatıldı.

Filibe Bölge Emniyet Müdürü Todor Çonov, Raşkov ile ilgili suç ihbarının Katunitsa olayları sırasında bir minibüsle ezilerek öldürülen 19 yaşındaki Angel Petrov’un ailesinden geldiğini açıkladı. Minibüs şoförü Simeon Yosifov’un da cinayet suçundan yargılanacağı bildirildi.  

Filibe kentine bağlı Katunitsa köyünde minibüs kazasının ardından Kiril Raşkov’un ailesi ile Bulgarlar arasında çatışma çıkmış, köylüler Raşkov ailesine ait 3 ev ile 2 aracı yakmışlardı. Olaylar sırasında kalp hastası olan 16 yaşında bir genç de kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Katunitsa’da hafta sonu başlayan etnik gerginlik ülke geneline yayılarak etnik bunalıma dönüştü. Başta başkent Sofya ve Filibe olmak üzere büyük şehirlerde Romanlara karşı 3 gündür protesto gösterileri düzenleniyor.

Gösteriler internette paylaşım siteleri üzerinden organize ediliyor. Saldırı olaylarının da yaşandığı protesto gösterilerinde bugüne kadar toplam 200’ün üzerinde kişi gözaltına alındı.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...