Bulgaristan’ın ‘Mülteci Avcısı’ Dinko Valev

 Amatör bir güreşçi olan Dinko Valev Bulgaristan’da son ayların en tanınmış şahsiyetlerinden biri. Türkiye sınırına komşu Jambol vilayetinde yaşayan Valev, dört tekerlekli motoruyla “mülteci avına” önceleri “spor olsun” diye çıkmış. “Devlet bizi korumuyorsa, iş başa düşüyor” diyor çıktığı televizyon programda. Bulgar devlet televizyonu BTV’de “Teröristlere karşı devlet bizi korumazsa, biz kendimizi koruruz!” cümlesiyle radikal sağın sembolü haline geldi. İki arkadaşıyla birlikte “No Bulgaria! Go back to Turkey!” (Bulgaristan yok, Türkiye’ye geri dönün) diyerek sınırı aşmaya çalışan mültecileri nasıl kovaladıklarını anlatıyor.

 Dinko Valev’in “mülteci avı” sempatizanlarını da harekete geçirmiş. Şehirlerde, kasabalarda “Mülteci Avcıları” para topluyor ve yardımları Valev’e iletiyorlar. O da bu paralarla araçlar alıyor, profesyonel fotoğraflar hazırlatıyor ve halkı daha fazla destek ve yardım vermeye çağırıyor. Tanıyanlara göre, Dinko Valev, bu yardımlarla lüks bir hayat da sürüyor. Mültecilere karşı sürdürülen faaliyet için verdiği yardımlarla 200 bin Euroluk lüks bir araba satın aldığı belirtilen Dinko Valev için bazı hayranları “O, bunu hak ediyor, çünkü yaptıklarıyla teröristlerin hedefi haline geldi” diyor.

Ülkede yayılan dedikodulara bakılırsa Dinko’nun başına radikal İslamcılar para ödülü koymuşlar. Tehditlere aldırmadığını söyleyen Dinko Valev tankların, helikopterlerin önünde “mülteci avcısı” fotoğrafları çektiriyor, “Bulgaristan Bugarlarındır” diyor.

Fatma Göktaş – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...

Çeviri Makale: Bosna’da ‘Doğu Sorunu’ Tekrar Yükseliyor

Bu yazı, Riada Asimovic Akyol'un New Lines Magazine için...

2021’den 10 Kare: Doğal Afetler, Göçmen Krizleri ve Savaşlar

2021 yılı, göçmen krizlerinden pandemi kısıtlamalarına, doğal afetlerden siyasi...