Bulgaristan’ın Yeni Cumhurbaşkanı Rumen Radev Yemin Etti.

0
101

 Törende Bulgar Ortodoks Kilisesi Patriği Neofit, Cumurbaşkanı Rosen Plevneliyev, istifa eden hükümet Başbakanı Boyko Borisov, bakanlar, diplomatik temsilcileri, hazır bulundular. Cumurbaşkanı Rumen Radev, ilk konuşmasında “Devlet, birikimler sayesinde inşa edilir, işte bundan dolayı da benden önce bu görevde bulunanlara şükranlarımı ifade etmek istiyorum” dedi. Rumen Radev devamla, “Bulgaristan, AB ve NATO üyeliği gibi, son derece stratejik hedeflere ulaşmış bulunuyor. Bulgaristan vatandaşları, Parlamentoda şahıslar görmek istiyorlar ve parti sübvansiyonların kısıtlanmasını talep ediyorlar ve bütün bu beklentilere çözüm bulunması görevi milletvekillerine aittir” diye konuştu.

 Cumhurbaşkanına göre, geçiş sürecinin çözüm bulunamayan sorunları çığ gibi büyümüş ve yıkıcı demografik krizine dönüşmüştür. Ayrıca Devlet Başkanı, “Gençlerin Bulgaristan’da kalmaları için gerekli şartların yaratılması, yurtdışında yaşayan Bulgarların ise vatanlarıyla bağlarını koparmamaları, çok önemlidir” dedi.

 Rumen Radev, parti üyeliğine, dine ve etnik kökene bakmaksızın tüm Bulgarların Cumhurbaşkanı olacağını dair açıkça beyan etti.

Erol Akboğa – BALKAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.balkangunlugu.com/2017/01/bulgaristanin-yeni-cumhurbaskani-rumen-radev-yemin-etti.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here