Burkina Faso’da Eğitim Alarm Veriyor

Burkina Faso’da binlerce öğretmen, daha iyi yaşam ve çalışma koşulları talebiyle yürüdü. Okul yılının ilk döneminde, hükümet taleplerine çözüm bulmazsa, öğretmenler eğitim vermemekle tehdit ediyor.

Burkina Faso’da sendikaların, öğretmen maaşlarının arttırılması talebiyle başlattıkları grev çağrısına öğretmenlerin büyük çoğunluğundan destek geldi. Öğretmenler, çalışmaya başlamak için önce taleplerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek başkent sokaklarında yürüdüler.

Öğrencilerin ders kitaplarının olmadığını, devletin eğitimin özgür olduğu söylemlerine karşı çok fazla öğrencinin eğitim alamadığını dile getiren öğretmenler isyan ettiler: “Şu anda sınıfımda 79 öğrenci için üç okuma kitabı var. Devletin eğitim personelinin maaşlarını ve eğitim imkanlarını gözden geçirmesini, tüm çocukların okula gitmesini istiyoruz.” açıklamalarında bulundular.

Bunun üzerine Başbakan Paul Kaba Thieba hükümetin, öğrenilerin boş bir eğitim yılı geçirmesini önlemek için her şeyi yapacağını açıklamasında bulundu: “Çocuklarımızın bu eğitim yılını kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Milli eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılayan çözümler ancak devletin kamu maliyesinin sürdürülebilirliği sınırlar dahilinde bulunacaktır.”

Burkina Faso Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore, öğretmenlerle devlet arasında “Arabuluculuk Yüksek Konseyi” kurulması önerisinin devletin konuyu askıya alarak zaman kazanma çabası olarak yorumluyor. Kendi talepleri için ülkedeki eğitimin aksamasına sebep olmakla suçlanan sendikalar ise eğitimin kaliteli bir hale gelmesi için grev yaptıklarını, bu şekilde bir eğitimin verimsiz olduğunu ve bunun için mücadeleye devam edeceklerinin altını çiziyorlar.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.