Burkina Faso’da Eğitim Alarm Veriyor

0
176

Burkina Faso’da binlerce öğretmen, daha iyi yaşam ve çalışma koşulları talebiyle yürüdü. Okul yılının ilk döneminde, hükümet taleplerine çözüm bulmazsa, öğretmenler eğitim vermemekle tehdit ediyor.

Burkina Faso’da sendikaların, öğretmen maaşlarının arttırılması talebiyle başlattıkları grev çağrısına öğretmenlerin büyük çoğunluğundan destek geldi. Öğretmenler, çalışmaya başlamak için önce taleplerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek başkent sokaklarında yürüdüler.

Öğrencilerin ders kitaplarının olmadığını, devletin eğitimin özgür olduğu söylemlerine karşı çok fazla öğrencinin eğitim alamadığını dile getiren öğretmenler isyan ettiler: “Şu anda sınıfımda 79 öğrenci için üç okuma kitabı var. Devletin eğitim personelinin maaşlarını ve eğitim imkanlarını gözden geçirmesini, tüm çocukların okula gitmesini istiyoruz.” açıklamalarında bulundular.

Bunun üzerine Başbakan Paul Kaba Thieba hükümetin, öğrenilerin boş bir eğitim yılı geçirmesini önlemek için her şeyi yapacağını açıklamasında bulundu: “Çocuklarımızın bu eğitim yılını kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Milli eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılayan çözümler ancak devletin kamu maliyesinin sürdürülebilirliği sınırlar dahilinde bulunacaktır.”

Sponsorlu

Burkina Faso Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore, öğretmenlerle devlet arasında “Arabuluculuk Yüksek Konseyi” kurulması önerisinin devletin konuyu askıya alarak zaman kazanma çabası olarak yorumluyor. Kendi talepleri için ülkedeki eğitimin aksamasına sebep olmakla suçlanan sendikalar ise eğitimin kaliteli bir hale gelmesi için grev yaptıklarını, bu şekilde bir eğitimin verimsiz olduğunu ve bunun için mücadeleye devam edeceklerinin altını çiziyorlar.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here