Bütün Teröristler Müslümandır…% 99.6’sı hariç

EUROPOL (Avrupa Polis Departmanı): Bütün Teröristler Müslümandır… %99.6’sı Hariç

“Avrupa Polis Departmanı’nın raporu üzerine yazılmış bu yazıyı direk Türkçeye çevirip, siz değerleri okurların takdirine, özellikle Avrupa’nın ters köşe olduğu şu günlerde sunmayı çok uygun buluyorum. ‘İçlerindeki İrlandalılar’.” (Hamidullah Bayram)

28 Ocak 2010’da Danios tarafından yayımlandı.

Europol yıllık terörizm çalışmasını yayınlamıştır; sonuçlar “(neredeyse) tüm Müslümanlar teröristtir” iddiasını desteklemiyor.

“Bütün Müslümanlar terörist değildir, ama neredeyse bütün teröristler Müslümandır” iddiası bir İslam fobi olarak popülerlik kazanmış durumda. Bu iddianın bazı camialarda aksiyom (ispatı gerektirmeyen, akıl yoluyla doğruluğu kabul edilen önermeler) olmasına rağmen, bu oldukça basit bir gerçek dışılıktır. Bir önceki “Bütün teröristler Müslümandır… %94’ü hariç” başlıklı yazımda, 1980 ile 2005 arasında %6’lık kısmın aşırı İslamcılar tarafından Amerikan ruhuna yapılan saldırılar olduğunu göstermek için FBI’ın yasal verilerini kullandım. Kalan %94’lük kısım diğer gruplar tarafındandı (%42 Latinler tarafından, %242’ü aşırı sol görüşlü gruplar tarafından, %7’si koyu Yahudiler tarafından, %5’i komünistler tarafından ve %16’sı ise diğer gruplar tarafından).

Ya gölün diğer tarafı? Europol tarafından toplanan veriler görüşlerimi/iddialarımı güçlendiriyor. Europol “Avrupa Terörizm Durumu ve Trendler” adlı yıllık bir rapor yayınladı. Kendi resmi web sitelerinde, 2007, 2008, ve 2009 raporlarına erişebilirsiniz. (Eğer herhangi birisi daha önceki raporları elde etmek isterse, lütfen bildiriniz ki hepsini kapsayacak şekilde paylaşayım.)

Sonuçlar, bütün teröristlerin Müslüman olmadığı üzerinde kati surette basit ve ispatlanmıştır. Aslında, Avrupa’daki terörist saldırılarının koskocaman bir kısmı olan %99,6’sı Müslüman olmayan gruplardı; büyük bir kısmı olan saldırıların %84,8’i ayrılıkçı gruplar tarafındandır ve İslam’la tamamen bağlantısızdır. Solcu gruplar ise, radikal İslamcı gruplar kadar, 16 kez terörizme bulaştığı saptanmıştır. Terörist saldırılarının, cimri denilecek kadar ufak bir rakam olan, yalnızca %0,4’ü aşırı Müslümanlara atfedilmiştir.

İşte burada, raporda kanıtlanmış resmi tablolar bulunmakta…

 2006 için:

2007 için:

2008 için:

(Rapora göre, 2008’de İngiltere’de 1 tane “İslami saldırı” olmuş fakat o da listeden çıkarılmıştır, yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi. Bu saldırı, çubuk grafiği verilerine dâhil edilmiştir.)

Sadece şu tablolara göz atmak bile “bütün teröristler Müslümandır” iddiasının ne kadar saçma olduğunu anlamaya yeter. Bu söylem hiçbir yerde gerçeğe yakın değildir. Eğer ki verileri derleyip toparlarsak, buna açığa çıkarırız.

Europol 2009 raporunun 7. Sayfası şunları içermektedir:

“İslami terörizm, Avrupa’nın yalnızca 2008’de 1 İslami teröristle karşı karşıya gelmesine rağmen, dünya çapında hala en büyük tehdit olarak algılanıyor. Bu bombalı saldırı İngiltere’de olmuştu… Avrupa’nın çoğu terör bölgesindeki olaylar ayrılıkçı terörizm tarafından sürdürülüyor. Bu, İspanya’da ve Fransa’da olan ayrılıkçı terörizm olan Bask ve Fransa’da Korsikalı terörizmidir… ETA (Bask Vatanı ve Özgürlük) ve FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) arasındaki geçmiş bağlantılar, Avrupa dışında da ortak çıkarlara dayalı işbirliği ortaklığını öngören ayrılıkçı terörist organizasyonların varlığını örneklemektedir. İngiltere’de, muhalif İrlanda Cumhuriyeti grupları, başlıca RIRA (Gerçek İrlanda Cumhuriyet Ordusu) ve CIRA (Devamlı İrlanda Cumhuriyet Ordusu), ve diğer askeri nitelikli gruplar suç ve şiddete başvuruyorlar.

Algılama gerçek dışı. Sağcıların etki ve propagandası yüzünden, insanlar Batı dünyasında en büyük tehdidin İslami terörizm olduğunu düşünüyor. İslami terörizmin var olan tehdidin sembolü olduğuna dair yaygın bir inanış olsa bile – bu, Batı dünyasının hayat mücadelesinin tehlikede olmasıdır. Elbette ki, gerçeklik şunu gösteriyor; daha geniş çaplı ölçekte terörizmle uğrasan diğer gruplar var ve hala bu terörist olayları minimize edilemedi. Bu terör saldırılarıyla, Müslümanlar tarafından yapıldığına dair kasıtlı sansasyonel ve odaklı, hesaplı düşüncelerle “(neredeyse) tüm teröristler Müslümandır” imajı yaratılıyor.”

Aşırı İslamcılardan gelen terörizm elbette ki bir endişe sebebi olabilir ama büyük bir histeri (topyekûn sinir bozukluğu) yaratmasına gerek bile yok.  Böyle kritik bir meselenin ne ideallerimizin korku için kurban edilme istemine izin vermeliyiz ne de sivil haklarımızın. Ne de mutlak “sissitude” olmak zorunda bırakılmamalıyız. Biz Avrupa ve Amerikan verilerini analiz ettik (büyük kısmı Batı dünyasından), ve İslami terörizm korkusunun yaygın olan varsayımlardan çok daha az olduğunu gördük; Amerika’da % 6 ilken Avrupa’da % 0,5 bile değil.

Bu sadece, sansasyonalizm (doyumculuk) ve korku tüccarlığı yoluyla, İslami-terörizm başlığının, yani Batı’da azınlık durumunda olan bir din toplumunun, şeytanlaşmasına olanak sağlamak içindir. Böyle bir çılgınlıkla karşılaştırıldığımızda, hemen doğru ve gerçeklerle cevabını vermeliyiz.

Bir sonraki makalede, görüşlerimizi daha güçlü hale getirmek için dünyadaki, terörizm verilerini inceleyeceğiz.] by Donios.

 

Yazının Orijinali: http://www.loonwatch.com/2010/01/terrorism-in-europe/

 

Çeviri:

Hamidullah Bayram

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi

Uluslararası ve Halkla İlişkiler

Sosyal Medyada Paylaş

48,062BeğenenlerBeğen
6,232TakipçilerTakip Et
8,639TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Stepford Wives (2004)

Yönetmen: Frank Oz Oyuncular: Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler Tarih:...

Uluslararası İlişkiler – Stephen McGlinchey

Bu çeviri kitap, TUİÇ Akademi içinde yer alan araştırma...

Kentsel Dirençte Sivil Toplum Kuruluşları: TEMA’nın Rolü

Özet Kentsel yaşamın hakim olduğu bir dünyada yaşamakta olan insanlar,...

Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyeliği: Türkiye Oyunbozan mı?

Uzun yıllar sonunda tarafsızlığını bırakıp NATO’ya üye olmaya karar...