Cezayir Fransa’dan Osmanlı Dönemine Ait 600 Belge Aldı

 Cezayir yönetiminin, Fransa’da yapılan bir açık artırmadan Osmanlı dönemine ait el yazması kitap ve harita gibi 600 tarihi belge aldığı bildirildi.

 Cezayir yönetiminin, Fransa’da yapılan bir açık artırmadan Osmanlı dönemine ait el yazması kitap ve harita gibi 600 tarihi belge aldığı bildirildi. Cezayir Kültür Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Cezayir, 31 Mart’ta Fransa’nın Toulouse kentinde yapılan açık artırmada sergilenen ülkedeki Osmanlı dönemine ve Fransız işgalinin ilk yıllarına ait 600 tarihi belgeyi aldı.” denildi. Söz konusu belgeler arasında el yazması eserler, fotoğraflar, haritalar ve nadir kitapların bulunduğu belirtilen açıklamada, Fransız kurumları ve yabancı koleksiyonerlerin katıldığı açık artırmanın çekişmeli geçtiği ifade edildi.

 Açıklamada, üst düzey yetkililerin belgelerin arşive döndürülmesi için harcadığı çabalar ve araştırmacıların kolektif hafızanın zenginleştirilmesi için yaptığı araştırmalar kapsamında bu adımın atılabildiği kaydedildi. Cezayir, 300 yıldan uzun süre Osmanlı hakimiyetinde kaldıktan sonra 1830’dan itibaren Fransız işgaline uğramış, 1962’de ise bağımsızlığına kavuşmuştu. Fransız sömürge yönetimi, ülkeden çekilirken on binlerce arşiv belgesini de götürmüştü.

 Fransa ile Cezayir 2009’da arşiv belgelerinin Cezayir’e teslimiyle ilgili bir mutabakat imzalamış, ancak anlaşma, belgelerin kopyalarının teslim edilmesiyle sınırlı kalmıştı.

Büşra Ağralı – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...