Chavez’in Libya Planı

Libya sorununu çözmek için bütün uluslar kollarını sıvamış durumda. Venezeula Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libya’daki krize çözüm bulmak için devreye girdi. Libya lideri Kaddafi ile Libya’da yaşananları ve sorunların çzümleri hakkında görüşen Chavez, bu krizi çözmek için önerisi; Libya’ya bir uluslararası barış gücünün yollanmasıydı. Venezuela bu görüşmelerin ardından Kaddafi’nin bu öneriyi kabul ettiğini açıkladı.

Muammer Kaddafi, dün yaptığı konuşmasında, ABD ve NATO’nun ülkesine müdahale etmesini kabul edemeyeceğini, müdahale ettiği takdirde bundan Libya halkının zararlı çıkacağını ve bir çok Libyalının ölebileceğini dile getirmişti.

Elde edilen bilgilere göre barış planı, Latin Amerika, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden arabulucuların devreyi girmesini ve Kaddafi rejimiyle isyancılar arasında barış için müzakereler yürütülmesini öngörüyor.

Chavez’in bu önerisi ise Libya’daki isyancılardan red cevabı aldı. Ulusal Libya Konseyi’nden Mustafa Abdel El Cezire’ye verdiği mülakatla Muammer Kaddafi ile konuşmayı reddettiklerini açıkladı.

Bu taslak konusunda Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da Chavez’in, Libya’daki krizi sona erdirmek için sunduğu barış planı üzerinde düşündükleri üzerinde durdu. Musa, Reutersa yaptığı açıklamada, ”Chavez’in barış planı konusunda bize bilgi geldi. Ancak bunun üzerine hala düşünüyoruz. Bu konu hakkında, dün bazı liderlere danıştık.” diye ekledi.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...