Çin, Hindistan’ ın Dalai Lama’ ya Ev Sahipliği Yapmasını Kınadı.

 Çarşamba günü Tibet’in manevi lideri Dalai Lama’nın Çin-Hindistan sınırındaki tartışmalı bir alan olan Arunaçal Pradeş bölgesine yaptığı ziyarete Çin, Hindistan’ın ev sahipliği yapma kararının iki ülke arasındaki ilişkilere ciddi zarar verebileceğini söyleyerek tepki gösterdi.

 Hintli yetkililer, Çin’in Dalai Lama’nın bölgeye kendini adamış bir manevi lider olduğunu, Hindistan halkı tarafından derin saygı duyulduğunu ve sekiz yıl içinde Arunaçal Pradesh’e yaptığı ikinci ziyareti eleştirmesini reddetti. Devlet bakan yardımcısı Pema Khandu “Dalai Lama’nın ülkenin bu bölümüne yaptığı ziyaret tamamen dini açıdandır. Sınır meselesi ile ilgili olarak, sınırlarımızı Çin ile paylaşmadığımızı, ancak sınırlarımızı Tibet’le paylaştığımızı da belirttim.” Reuters’a açıklamada bulundu.

 Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında “Hindistan’ın Dalai Lama’nın yanlış davranışını Çin’in çıkarlarına zarar vermek için kullanmasını derhal durdurmasını talep ediyoruz” dedi. “ Çin, toprak egemenliğini ve meşru haklarını korumak için gerekli tedbirleri alacak “diyerek sözlerine ekledi.

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...