Çin İran’a Yönelik Yaptırımları Protesto Ettiğini Açıkladı.

 Çin Pazartesi günü, İran’ı ve Çinli şirketleri etkileyen yaptırımlara ilişkin resmi bir protesto düzenlediğini açıkladı. Pekin’in Trump yönetimi endişeleri, Mattis yaptığı Güney Çin Denizi yorumlarıyla sakinleşmiş görünüyordu ayrıca ABD ilişkilerinde iyimser tablo çiziyordu. ABD yaptırımlar konusunu; Tahran’ın balistik füze testiyle cumaya dayattı. Balistik füze programına yardım ettiği düşünülen iki Çinli şirketi ve üç Çin vatandaşını (toplamda 25 kişi ve kuruluş) etkiledi. ABD’li şirketlerle olan finansal ilişkilerde engellenerek küresel anlamda kara listede olma riski ile karşı karşıya bırakıldı. Lu basına, “Yaptırımlar, milletlerarası güveni artırmaz, yaptırımlara karşıyız ve sorunların çözümünde mesafe kat etmez” diyerek resmen protestoda bulundu.

 Çin-ABD ilişkileri, Trump’ın göreve başlamasıyla belirgin bir darbe aldı; yeni başkan, Pekin’i ortaktan daha çok bu gelişmelerle tehdit olarak gördü. Trump, Çinli meslektaşıyla hala görüşmedi.

Sümeyra Ekinci – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

https://www.washingtonpost.com/world/beijing-lodges-protest-as-us-sanctions-on-iran-hit-chinese-companies/2017/02/06/b0af8090-ec5f-11e6-b7e8-df81bd6c4c30_story.html çev: Sümeyra EKİNCİ

http://www.ntv.com.tr/dunya/cinden-abdye-suclama,vcSgzqN7m0a4bVO3NjuiJg

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...