Çin-Pakistan İlişkileri Bölgesel Barışın İstikrarına Önayak Olmalı.

Çin Halk Cumhuriyeti, Asya kıtasında barışın ve istikrarın korunması adına sürekli olarak komşu ülkelerle olan ilişkilerini yenilemekte ve geliştirmektedir. Bu konudaki bir diğer adım da, Salı günü gerçekleştirilen Boao Forumu sırasında Çin ve Pakistan arasında yaşandı.

Çin Başkanı Xi Jinping, Pakistan Başbakanı Shahid Khaqan Abbasi ile yaptığı görüşmede; iki ülke arasındaki ilişkilerin ve bölgedeki barışın korunması hususunda Bir Kuşak Bir Yol projesinin üstleneceği görev, uluslararası anlamda dünya ülkeleri açısından rol-model olarak alınması gerektiğini söyledi.

Xi Jinping, Çin ve Pakistan arasındaki ilişkilerin 2015 yılından bu yana çok fazla ilerleme kat ettiğini de parantez açarak belirtti. Ayrıca Başkan Xi Jinping, bölgedeki durumun giderek karmaşık bir hâl aldığını ancak bunun iki ülke ilişkilerini olumsuz bir yönde etkilemesinden ziyade, ilişkileri geliştirdiğini ve bundan çok fazla memnun olduğunu belirtti.

Xi Jinping’in görüşmede attığı önemli adımlardan birisi de; Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru ve Gwadar Enerji Yolu’yla ilgili projelerin ve alt yapı iyileştirmelerinin yapılması için yaptığı hamlelerdi.

Bu noktada Pakistan ve Çin görüşmesi, Hindistan’ı bir hayli rahatsız edecek gibi duruyor. Bu da, Çin’in Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nin gerçekleşmesinde bölgede önemli bir engel olan Hindistan’ın nasıl bir adam atacağı sorusunu ortaya çıkarıyor.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...