Çin-Pakistan İlişkileri Bölgesel Barışın İstikrarına Önayak Olmalı.

0
151

Çin Halk Cumhuriyeti, Asya kıtasında barışın ve istikrarın korunması adına sürekli olarak komşu ülkelerle olan ilişkilerini yenilemekte ve geliştirmektedir. Bu konudaki bir diğer adım da, Salı günü gerçekleştirilen Boao Forumu sırasında Çin ve Pakistan arasında yaşandı.

Çin Başkanı Xi Jinping, Pakistan Başbakanı Shahid Khaqan Abbasi ile yaptığı görüşmede; iki ülke arasındaki ilişkilerin ve bölgedeki barışın korunması hususunda Bir Kuşak Bir Yol projesinin üstleneceği görev, uluslararası anlamda dünya ülkeleri açısından rol-model olarak alınması gerektiğini söyledi.

Xi Jinping, Çin ve Pakistan arasındaki ilişkilerin 2015 yılından bu yana çok fazla ilerleme kat ettiğini de parantez açarak belirtti. Ayrıca Başkan Xi Jinping, bölgedeki durumun giderek karmaşık bir hâl aldığını ancak bunun iki ülke ilişkilerini olumsuz bir yönde etkilemesinden ziyade, ilişkileri geliştirdiğini ve bundan çok fazla memnun olduğunu belirtti.

Xi Jinping’in görüşmede attığı önemli adımlardan birisi de; Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru ve Gwadar Enerji Yolu’yla ilgili projelerin ve alt yapı iyileştirmelerinin yapılması için yaptığı hamlelerdi.

Sponsorlu

Bu noktada Pakistan ve Çin görüşmesi, Hindistan’ı bir hayli rahatsız edecek gibi duruyor. Bu da, Çin’in Bir Kuşak Bir Yol Projesi’nin gerçekleşmesinde bölgede önemli bir engel olan Hindistan’ın nasıl bir adam atacağı sorusunu ortaya çıkarıyor.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here