Çin: Rusya’nın Tavrı Saldırgan

Japon Denizi’nde gerçekleşen olay sonrasında Rus sahil güvenlik botları kara sularını ihlal sebebiyle iki balıkçı teknesini alıkoyarak, 36 balıkçıyı da tutuklamıştı. Yaşanan olay karşısında, dış politika konusunda önemli ortak adımlar atmaya hazırlık aşamasında olan Çin ve Rusya arasında gerginlik oluştu. Olay esnasında Rus gemilerinden uyarı ateşi açıldığını kaydeden RIA Novosti haber ajansı, buna karşın ölen ya da yaralananın olmadığını duyurdu.

Olayı ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelendiren Çin Komünist Partisi’nin yayın organı olan  ‘Halkın Günlüğü’ gazetesi ise, yine Sovyetler Birliği’nin 1983 yılında bölgede bir Güney Kore yolcu uçağını düşürdüğünü anımsatırken, Rusya’nın tavrını saldırgan olarak nitelendirdi. Aynı zamanda gazeteDE, Moskova yönetimini iki ülkenin de ortaklığını görmezden gelmek isteyen karşı güçlerin eline koz vermekle itham ederken, aralarında gelişen ilişkileri de zedelediği yönünde açıklamalar yer aldı.

(TUİÇ Akademi, Dünya bülteni, Hürriyet)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...