Çin Ve ABD’nin Tayvan Gerginliği

Çin, Amerika Birleşik Devletleri’nin Tayvan’nın F-16 filosunu modernize etmesini öngören anlaşmaya sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Zhijun, 5 milyar 850 milyon dolarlık anlaşmanın askeri ve güvenlik işbirliği de dâhil olmak üzere ikili ilişkilere darbe vurmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Yetkili, ayrıca Pekin’deki ABD Büyükelçisi Gary Lock’u bakanlığa çağırdı.

Çin, geleneksel olarak ABD ve toprak bütünlüğünün bir parçası olarak gördüğü Tayvan arasındaki askeri işbirliğinden rahatsız.

Geçen yıl, ABD Tayvan’a füze ve diğer askeri malzemeleri sattığında Pekin Washington’la aralarındaki askeri temasları dondurmuştu.

Muhabirler, Çin’den sert tepkinin beklenen bir şey olduğunu, bu uyarıların eyleme dönüşüp dönüşmeyeceğini görmek için ise beklemek gerekeceğini kaydediyor.

Öte yandan, Washington’un açıkladığı proje ise Tayvan’da beklentilerin gerisinde kaldığı için hayal kırıklığı yaratmış durumda.

Tayvan’la Çin arasındaki ilişkiler son dönemde düzelmiş olmasına rağmen Pekin’in Tayvan’ın olası bağımsızlık ilanına karşı bir caydırıcılık sağlamak için silahlandığı kaygıları var.

Gözlemciler, Washington’un son dönemde Pekin’i kızdırma endişesiyle daha büyük ve kapsamlı silah anlaşmalarında gönülsüz olduğuna da dikkat çekiyor.

ABD’nin özellikle ticaret Kuzey Kore, ticaret ve borçlarının finansmanı için tahvil satışında Çin’le işbirliğine ihtiyacı var.

Tayvan’la imzalanan askeri anlaşmayla ABD, Tayvan’ın beklediği yeni nesil F-16 satışı yerine, eski nesil savaş uçaklarının modernizasyonunu taahhüt etmiş oldu.

Karar yine de ”Çin’in askeri yayılmacılığından” yakınan Tayvan tarafından memnuniyetle karşılanırken, Çin Dışişleri yetkilisi Zhang Washington’a ”yanlış kararı derhal iptal etmesi” uyarısında bulundu.

Modernizasyon anlaşmasının uygulanabilmesi için ABD Kongresi’nin onayı gerekiyor.

 

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...