Clinton, Suriye için Rusya’da

0
60

Rusya’nın Başkenti St.Petersburg’a giden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pulkova Havalimanı’nda St.Petersburg Valisi Oleg Markov tarafından karşılandı.

Leningrad bölge savunmasına katılan askerler anısına inşa edilen anıta çelenk koyduktan sonra görüşmelerine başlayan Clinton’ın Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşeceği bildirildi. Cenevre’de 30 Haziran 2012 tarihinde yapılacak olan Suriye konferansı öncesi bir araya gelecek olan Clinton ve Lavrov Rusya ve ABD’nin krizin çözümüne yönelik yaklaşımları görüşüleceği ifade ediliyor.

Sponsorlu

Ulusal Birlik Hükümeti kurulmasında olumlu yaklaşımları olan tarafların Suriye lideri, Beşer Esed’in konumu ve baskı ile çözüm üretilmesi konusunda fikir ayrılıklarının sürdüğü belirtiliyor. Moskova özellikle de dış askeri müdahaleye yol açabilecek herhangi bir girişimin de karşısında durduğu belirtiliyor. Clinton ve Lavrov’un ikili ilişkilerin yanı sıra İran nükleer sorununu da ele alması bekleniyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN, TRT)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here