Dağlık Karabağ Sorunu, BMGK Kararları Doğrultusunda Görüşülebilir.

0
177

 Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ sorununun yalnızca Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun (BMGK) 1993 tarihli kararları doğrultusunda görüşülebileceğini ifade etti.

 Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Aliyev, Karabağ krizinin BMGK’nın 1993 tarihli dört kararı doğrultusunda Sovyetler sonrası bölgelerde görülen diğer krizlerden farklı olduğunu belirtti. Aliyev “Bu kararlar iyi biliniyor. Bütün dünya, işgalci Ermeni güçlerin işgal ettikleri topraklardan derhal ve koşulsuz olarak çekilmesi gerektiğini biliyor.” ifadelerini kullandı. Aliyev, Bakü’nün kriz konusunda tavrının değişmediğini, toprak bütünlüğü konusunda ısrarcı olduğunu da vurguladı.

 BMGK ise 1993 yılında, Ermeni birliklerin işgal edilen topraklardan çekilmesi, çatışmaların durdurulmasını kapsayan, Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü prensiplerini belirleyen dört karar aldı. Bölgedeki durum Rusya, ABD ve Fransa başkanlığındaki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu tarafından 1992 yılından beri sürdürülen barış görüşmeleri çerçevesinde izleniyor.

Oğuz Şahin – AVRAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here