Davos Zirvesi’nde Dünyaya Yön Veren Siyasiler

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu başladı. Bu sene 48.’si düzenlenen zirveye, 70’ten fazla ülke katılmaktadır. Bu ülkelerin bazı liderleri konuşmacı olarak zirvede yer alacak. Bunlardan biri Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi. Cumhurbaşkanı Thaçi’ nin yanı sıra Bulgaristan, Hırvatistan, Arnavutluk ve Makedonya başbakanları ile, Sırbistan ise cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile foruma katılacak. Bir ekonomi zirve toplantısı olarak da adlandırabileceğimiz

Davos Zirvesi’nde tüm dünyanın ekonomi politikasını etkileyecek ülkelerin başkanları ve cumhurbaşkanları da bulunacak. ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un içinde olacağı 3 binin üzerinde katılımcının yanı sıra dünyanın en güçlü şirketlerinin başkanları da zirveye katılacak.

Türkiye’den Cumhurbaşkanı Erdoğan ise zirveye katılmayacak. Gelen bilgilere göre, zirveyi ise bu sene kadınlar yönetecek. Mülteci krizleri, faizler ve iklim değişikliği gibi konular geçen senelerde olduğu gibi bu sene de zirvedeki ana konular olacak gibi gözüküyor. Zirve boyunca çok sayıda toplantı düzenlenmekle birlikte, zirvenin tüm dünyanın sorunlarını çözmeliyiz gibi bir iddiası yok. Zirvenin çoğu zaman amacı sorunlara yönelik öneriler olmuştur.

Ecenaz TERZİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...