Davutoğlu Yeniden Uyardı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki askeri operasyonlara derhal son verilmesi çağrısını yineledi. Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye’ye operasyonların devamına olanak verecek şekilde “süre tanıdığı” iddialarını sert bir şekilde reddetti.

Hatırlayacağımız üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Şam ziyaretinin ardından “Temenni ederiz ki 10-15 günlük bir süre içerisinde Suriye’de reform sürecine ait adımlar atılsın,” demişti. Uluslararası kamuoyunda, bu açıklama, Türkiye’nin Suriye’ye süre tanıdığı şekilde yorumlanarak eleştirilere hedef olmuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, basın açıklamasında şu sözleri dile getirdi: “Operasyonların devam etmesi konusunda Türkiye Suriye’ye herhangi bir süre tanımış değildir. Bu konuda özellikle uluslararası bazı basın kuruluşlarında gündeme getirilen hususları şiddetle reddediyoruz. Biz her düzeyde yaptığımız görüşmelerde operasyonların derhal durdurulması talebinde bulunduk. Türkiye, hiçbir şekilde masum sivillerin can kaybına yol açacak operasyonlara yeşil ışık yakması söz konusu değildir.”

Suriye’de operasyonların – bırakın durdurulmasını – son günlerde yoğunlaştırıldığını anlatan Davutoğlu, can kaybına son verilmesi ve askerlerin kentlerden çekilmesi çağrısını yineledi: “Biz Suriye yönetimine buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz. Sivil halka yönelik olan ve büyük şehirlerde yoğunlaşan bu operasyonlar derhal durdurulmalıdır. Askeri mevcudiyet şehirlerden çekilmeli ve hayat bu anlamda normale dönmelidir. Eğer operasyonlar durmazsa, bu süreç üzerinde atılacak adımlar konusunda konuşulacak bir şey de kalmaz. Derhal operasyonların durmasını bekliyoruz, talep ediyoruz.”

Davutoğlu, açıklamasına devam ederken, Türkiye’nin Suriye halkının haklı demokratik taleplerine de destek verdiğini söyledi: “Haklı demokratik talepleri konusunda Türkiye – sadece Suriye halkının değil – Mısır, Tunus, Libya halkının nasıl yanında olduysa, Suriye halkının da yanında olmuştur. Ortadoğu’da bu konudaki taleplerin yanında durmaya devam edeceğiz. Bu talepleri barışçı yollarla gündeme getirmelerinde ve bu taleplerin gerçekleşmesi konusunda Türkiye’nin yanlarında olduğunu bilmelerini istiyorum.”

Davutoğlu, bölgesel girişimlerin devam edeceğini kaydetti ve “ümidimiz operasyonlar biran önce, derhal durdurulur ve Suriye’de halkın taleplerini karşılayacak bir süreç başlar ve ileri aşamalara getirilir.” dedi.

 

(tuicakademi — voanews) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...