Davutoğlu’nun Nepal Ziyareti

0
58

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Dönem Başkanı Nepal’in başkenti Katmandu’ya geldi.

İran’dan ayrılarak, eşi Sare Davutoğlu ve beraberindeki heyetle Nepal’in başkenti Katmandu’ya gelen Davutoğlu, yarın Cumhurbaşkanı Ram Baran Yadav ve Başbakan Jhala Nath Khanal tarafından kabul edilecek. Davutoğlu çifti, Nepal ziyaretine Katmandu’nun tarihi yerlerini gezerek başladı.

Sponsorlu

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Siyasi İşler Bölümü Siyasa ve Arabuluculuk Birimi Direktörü atanan Levent Bilman’dan boşalan Yeni Delhi Büyükelçiliğine, Güney Asya Genel Müdür Yardımcısı Burak Akçapar’ı atadıklarını bildirdi. Atama kararını Türkiye saati ile 00.30 civarında bildiren Davutoğlu, “Ben genelde büyükelçilik atama kararlarını gece 12’den sonra tebliğ ederim. Burak bey, bir ülkeye değil bir kıtaya büyükelçi olarak atandı, kendisine başarılar diliyorum” dedi.

Coğrafi konum olarak güney Asya’da kuzeyde Çin ve güneyde Hindistan’ın arasında yaklaşık 29 milyon nüfusa sahip bir kara ülkesi olan Nepal  Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü’nün (SAARC) kurucusudur. 

(tuicakademi, cha)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here