Derviş’ten Yunanistan’a Çözüm Önerisi

ABD’deki Brookings Enstitüsü’nün başkan yardımcılığı görevini yürüten Kemal Derviş Financial Times’da yayınlanan makalesinde Yunanistan’ın yaşamakta olduğu ekonomik krize bir takım çözüm önerilerinde bulundu.

Yüksek kaliteli bir turizm sektörünün, Yunanistan’ın geleceğinde merkezi öneme sahip olacağını belirten Derviş, bu sektörün kültürel etkinlikler artırılıp, iyi fiyattan yüksek kaliteli tıp hizmetleriyle desteklenmesi gerektiği kanısında.. Ayrıca gemicilik konusuna da değinen Derviş, bu sektörden elde edilen gelirlerin daha fazlasının kanalize edilmesi gerektiğini belirtiyor. Kemal Derviş’in bir başka önerisi ise rüzgâr ve güneş enerjisi için büyük potansiyeli olan Yunanistan’ın yeşil teknolojiye ağırlık vermesi. Bilindiği üzere Yunanistan krizi atlatabilmek için kemer sıkma politikası gütmekte fakat bu da vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanmakta. AB üyeleri ülkeler ise Yunanistan’daki bu krizin daha ne kadar süreceği konusunda endişeli bekleyişlerini devam ettirmekte.

 

(tuicakademi // bbc türkçe) Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.