Dil Yarışmasına Türkçe de Eklendi

Kazakistan’da son yıllarda gelenek haline gelen üniversiteler arasında yabancı dil yarışmasına, bu sene Türkçe de dahil edildi. Eski başkent Almatı’daki Abılayhan Üniversitesi’nde düzenlenen yarışmaya çok sayıda üniversiteden öğrenci katıldı.

Olimpiyatlar; Türkçe, Almanca, Fransızca, İngilizce, Korece, Çince, Rusça, Arapça ve Farsça dillerinde gerçekleştirildi. Türkçe kategorisinde yarışmacılara; kompozisyon, diksiyon, Türkçe dil bilgisi, Türk Edebiyatı, Türkiye tarihi ve coğrafya’dan sorular yönetildi. Yarışmada Türkiye’yi, Abılayhan Üniversitesi’nde Türkçe okutmanlığı yapan Enver Kapağan temsil etti. Türkçe dalında yapılan yarış, kıran kırana geçerken; jüri üyeleri dereceye girenleri belirlemede çok zorlandılar.

Türkçe yarışmasında; Abılayhan Üniversitesi’nden Bolatova Laura birinci olurken; ikinciliği Alfarabi Üniversitesi’nden Temurbaeva Ayjan, Abılayhan Üniversitesi’nden Altureeva Janerke, üçüncülüğü ise Alfarabi Üniversitesi’nden Balahocaeva Aygerim, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nden Abdikadirova Gülnoza ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Gatuat Maksut paylaştı.

Yarışmayı düzenleyen üniversite tarafından katılımcılara teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler verildi.

 (tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...