Dünya Bankası’ndan Şili Skandalı

0
100

Dünya Bankası Baş Ekonomisti olan Paul Romer, Wall Street Journal’la yaptığı konuşmada, ilginç iddialarda bulundu. Dünya Bankası’nın hazırladığı “iş yapmak için en kolay ülkeler” listesinin siyasi nedenlerle değiştirildiğini iddia etti. Listeyi “adaletsiz” ve “yanıltıcı” olarak nitelendirdi.

Özellikle,

Şili’nin listede büyük bir gerileme yaşamasının nedenini siyasi olumsuzluklar olarak gösterdi. Romer ayrıca, Sosyalist Bachelet döneminde ülkenin hiçbir gerileme içinde olmadığını, Şili’nin ticari ve ekonomik koşullarının kötüye gitmediğini söyledi. Dünya Bankası’nın verilerinin doğruluğuna inanmadığını söyleyerek Şili’den kişisel olarak özür diledi.

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, ülkeye karşı yapılmış olabilecek manipülasyona karşı sert tepki gösterdi. İddialar ışığında bir soruşturma başlatılması gerektiğini dile getirdi. Dışişleri Bakanı Heraldo Muñoz’ de yaptığı açıklamada, “Yalan haberler yalan istatistiklere dönüşüyor.” dedi.

Sponsorlu

Şili Ekonomi Bakanı Jorge Rodríguez, bunu “inaılmaz bir skandal” ve “az rastlanır oranda bir ahlaksızlık” olarak tanımladı. Başkan Bachelet, uluslararası kurumların güvenilir olması gerektiğine çünkü bunların ülkenin yatırım ve kalkınma kapasitesi üzerinde etkisi olduğuna vurgu yaptı.

Dünya Bankası’nın raporunda, 2006’dan yani Bachelet iktidarından bu yana Şili, 190 ülke arasında 25. sıradan 57. sıraya düşmüştü. Piñera iktidarı olan 2010-2014 yılları arasında ise istatistikte yükselme yaşanmıştı.

Duygu KÜÇÜKÇELEBİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here