Dünya’nın En Büyük Beşinci Elması

Güney Afrika’da ender bulunan mavi elmas çıkarıldı. Dünya’nın en büyük beşinci elması, Güney Afrika ülkesi olan Lesotho’da ve İngiltere’de madencilik şirketi Gem Diamonds tarafından bulundu. 910 karatlık elmas, Letseng maden ocağından çıkarıldı ve en berrak renge sahip olan işlenmemiş bu elmasın değeri yaklaşık 40 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Elması bulan şirket, 2 golf topu büyüklüğünde, az azot atomuna sahip olduğu ve en pahalı taşlardan biri olduğu anlamına gelen ‘D renkli’ elmasın olağanüstü kalitede olduğunu açıkladı. Letseng madeni, ürettiği elmasların büyüklüğü ve kalitesi ile ünlüdür ve dünyadaki en yüksek ortalama satış fiyatına sahiptir. Gem Diamonds’ın Başkanı Clifford Elphick, 2006 yılından bu yana sahip oldukları Letseng maden ocağından daha önce de 603 karat büyüklüğünde bir elmas çıkarttıklarını ifade etti. İcra Kurulu Başkanı Clifford Elphick, yaptığı açıklamada, “Bu olağanüstü ve en kaliteli elmastır, şimdiye kadar mayınlı en büyük ve Letseng madeninin eşi benzeri olmayan kalitesini vurgulamaktadır.” dedi. Gem elmasın nasıl satılacağını söylemedi. Değeri ise, cilalanmış taşların boyutundan ve kalitesinden kesilebilecek şekilde belirleneceğini söyledi.

Elphick, elmasın bulunmasını ‘’çok önemli bir keşif’’ olarak nitelendiriyor. Letseng maden ocağına 2006 yılından bu yana sahip olduklarını ve daha önce de 603 karat değerinde ve yine D renkli bir elmas çıkardıklarını sözlerine ekledi.

Liberum Sermaye Piyasalarından bir analist olan Ben Davis, “Pırlantaların fiyatlaması çok değişken ve çok sayıda faktör tarafından yönlendiriliyor.” dedi. “Ancak elmas üzerinde çalışan büyük bir inklüzyon olmadığını varsayarsak başlangıçta 40 milyon dolarlık bir satış tahmini yapacağız.” dedi.

Fatma Nur KARANİS
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...