Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Portekiz’de

0
165

Türkiye-Portekiz Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) 3. Dönem Toplantısı’na Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi katıldı. Zeybekçi yaptığı konuşmada, “1.5 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2018 sonunda 1.8 milyar dolara çıkacak. Ancak Türkiye ve Portekiz arasındaki potansiyel bundan çok daha fazla.” dedi. Aynı zamanda Zeybekçi, “Türkiye’nin üçüncü ülkelerde yapacağı işbirlikleri ve yakalayacağımız fırsatlarla bu 5 milyar doları inanın 10’a katlamak hiç de zor değil.” dedi. AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği’ne de değinen Zeybekçi Gümrük Birliği’nin güncelleştirilmesiyle iki taraf arasındaki ticaret hacmi çok daha başka bir yere geçeceğini ve bunun tam anlamıyla ticari ve ekonomik bir entegrasyona dönüşeceği yönünde açıklamada bulundu.

Zeybekçi, Portekiz ile karşılıklı ticaretin arttırılması gerektiğini vurguladı. Toplantının ardından Bakan Zeybekçi ve Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva, turizm, standardizasyon ve metroloji alanlarında iş birliği anlaşmalarını imzaladı.

İki ülke arasındaki ekonomi ve ticaret alanındaki ilişkilerin önemini belirten Portekiz Dışişleri Bakanı Silva, var olan ikili ilişkilerde sadece ticaret alanında değil aynı zamanda turizmde de ilerleme kaydedildiğinin değerlendirmesinde bulundu. Silva yaptığı açıklamada, “Ticaret hacmimiz yıllık yaklaşık 1,5 milyar dolar. Zaten önemli olan bu rakamı daha da artırmakta istekli olmamız.” dedi. “Hem Türkiye hem de Portekiz’in jeopolitik açıdan benzerlikleri var. Her ikimiz de Avrupa’yı diğer kıtalara yani Asya ve Amerika’ya bağlayan köprüleriz diyerek Türkiye ile ticaret ve yatırım alanlarındaki gelişmeler için gerekli adımların atılacağını açıkladı.

Ebrar GENÇ
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here