El Kaide’den Araplara Çağrı

Arap Yarımadası’ndaki El Kaide örgütü, Arap ülkelerindeki halkları yönetimlere karşı direnmeye çağırdı. İnternetteki İslamcı siteleri izleyen SITA adlı Amerikan kuruluşunun verdiği bilgiye göre, merkezi Yemen’de olan örgüt, Arap dünyasına yönelik çağrısında, mevcut yönetimlerin devrilerek yerine şeriata dayalı yönetimlerin kurulmasını istedi.

Arap Yarımadası’ndaki El Kaide’nin eski Guantanamo tutuklusu İbrahim El Rubeyş’in sesiyle yayımladığı mesajda, Tunus’ta Zeynel Abidin Bin Ali’nin iktidardan uzaklaştırılmasından duyulan memnuniyet dile getirilirken, bu ülkede bir şeriat yönetiminin kurulmaması halinde yeni kargaşanın olacağı öne sürüldü. 

Körfez ülkesi Umman’da polis, siyasi reform isteyen göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Görgü tanıklarının verdikleri bilgiye göre, sanayi şehri Sohar’da protestoların ikinci gününde toplanan göstericileri polis kordon altına aldı. Taş atan protestoculara polis, göz yaşartıcı bombayla karşılık verdi. Güneydeki Salallah kentinde de cuma gününden beri protestocular vilayet yakınında kamp kurmuş durumdalar.

Umman Sultanı Kabus Bin Said, dün siyasi reform çağrıları üzerine kabinesinde revizyon yaparak 6 bakanı değiştirmişti. Ülkede 19 Şubatta 300 kadar kişinin katıldığı gösteride siyasi reformlar ve ücret artışı talep edilmişti.

(tuicakademi, dha)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...