Erdoğan, Obama ile Suriye’yi Görüştü

19 Haziran 2012 tarihinde Başbakan Erdoğan, Barack Obama ile görüşmek üzere ABD’ye gitti. Mevcut durumun kötüye gittiği Suriye’ye yönelik duyulan endişeyi dile getiren liderler, uluslararası camianın devreye girmesi gerektiğini belirtti.

G20 zirve merkezindeki görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmeye Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’te katıldı.

ABD’ DEN PKK SALDIRISINI KINAMA

Aynı zamanda Hakkâri’deki saldırıyı kınayan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone siyasi dava veya inanç terörizmi mazur göstermediğinin altını çizdi.

Ricciardone yaptığı yazılı açıklamasında, “Hakkâri’de gerçekleşen kanlı saldırıyı en kuvvetli şekilde kınıyoruz. Birleşik Devletler ve Amerika halkı adına, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına en içten taziyelerimi gönderiyorum. Yaralıların en kısa sürede sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz. Hiçbir siyasi dava veya inanç terörizmi mazur gösteremez. Dost ve müttefik Birleşmiş Milletler resmen terörist bir örgüt olarak tanımladığı PKK’ ya karşı, Türk halkının ve hükümetinin mücadelesini desteklemeye devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

(Tuiçakademi, Dünya bülteni, Cnn)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...