Ermenistan Parlamentosu, Ezidilere Karşı İşlenen Suçları ‘Soykırım’ Olarak Tanıdı.

IŞİD’in, Haziran 2014’te Irak’ta başlattığı taarruzla ata topraklarından sürdüğü, işkence ettiği, katlettiği ve esir aldığı Ezidilere karşı işlenen suçları, Ermenistan, ‘soykırım’ olarak tanıdı.

Ermenistan parlamentosunda, ‘IŞİD’in Ezidilere soykırım yaptığına’ dair kabul edilen kararda, Ezidilere karşı işlenen suçlarla ilgili uluslararası soruşturma çağrısı yapıldı. Parlamentonun İnsan Hakları Komisyonunun Ezidi Üyesi Rüstem Mahmudyan: ”Bu kararla soykırımı tanıma ve kınamanın yanısıra uluslararası topluma uluslararası soruşturma açması için çağrı yapıyoruz.” dedi. Ayrıca, iktidar partisinin milletvekillerinden Armen Aşotyan: ”Soykırımı yaşamış bir ulus olarak Ermeniler, Ezidi soykırımını tanımanın önemini anlıyor.” vurgusu yaptı.

Ezidiler, 35 binlik nüfuslarıyla Ermenistan’ın en büyük azınlık grubunu oluşturmaktadırlar. Dünyada toplam nüfusları 1.5 milyon olan Ezidilerin en yoğun bulunduğu ülke, IŞİD ortaya çıkana dek Irak’tı. Irak’ta yaşayan 550 bin Ezidi’nin tamamı, IŞİD’in 2014’teki saldırısında yerinden oldu, binlercesi öldürüldü ve kaçırıldı. IŞİD’in seks kölesi yaptığı kadınların sayısı 5000-7000 arası hesaplanıyor.

Irak’tan kaçan çok sayıda Ezidi ailenin bir kısmı da Ermenistan’a sığındı. 2015’te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, IŞİD’in Ezidilere planlı şekilde ‘soykırım’ yaptığını rapor etti. 2016’da ABD yönetimi; IŞİD’in, Ezidiler ve diğer azınlıklara yönelik ‘soykırım’ yaptığını tanıdığını açıkladı.

Begmurat ALLABERDİYEV

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...

Çeviri Makale: Bosna’da ‘Doğu Sorunu’ Tekrar Yükseliyor

Bu yazı, Riada Asimovic Akyol'un New Lines Magazine için...

2021’den 10 Kare: Doğal Afetler, Göçmen Krizleri ve Savaşlar

2021 yılı, göçmen krizlerinden pandemi kısıtlamalarına, doğal afetlerden siyasi...