Ermenistan’a AB’den Vize Kolaylığı

0
62

AB komisyonu Ermenistan’la, vize kolaylığı uygulaması ve geri kabul anlaşması alanlarında müzakereler yapılmasını kararlaştırdı. AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan ile görüştü.

Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Füle, Avrupa Birliği ve Ermenistan ilişkilerinin yenilenmiş Avrupa Komşuluk Politikası içinde daha da geliştirilmesi konusunda ikili mutabakata varıldığını” belirtti.

“Bu politikanın geliştirilmesi içinde önemli bir kilometre taşı olan Doğu Ortaklık Zirvesi on gün içinde karşılıklı taahhüdümüzü yeniden onaylayacak ve Doğu Ortaklığı ülkelerinin AB ’ye daha da yakınlaşmaları için önemli bir ivme yaratacak” diyen Stefan Füle şöyle devam etti:

Sponsorlu

Ermenistan Konusunda Yeni Adımlar Atılacak

“Ermenistan’la yapılan Ortaklık Anlaşması müzakereleri çerçevesinde, Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Bölgesi için hazırlıklar da dâhil, olumlu ilerlemeler kaydettik. Daha yapılması gerekenler var ve Ermenistan ’ı bu açıdan önümüzdeki aylarda ulaşılacak olumlu gelişmeleri gerçekleştirmeye yönelik çabalarını sürdürmesi için cesaretlendirdim.

Hareketlilik ve halklar arasında ilişkiler, politikamızın önemli bir özelliği. Bu bağlamda Komisyon’un Ermenistan’la vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmasıyla ilgili müzakereler hakkındaki müzakere direktiflerini henüz kabul ettiğini duyurmaktan memnunum. Niyetimiz, AB Konseyi bu görevi benimser benimsemez müzakereleri başlatmak.”

Stefan Füle, Ermenistan Başbakanı’na ülkelerindeki iç reform gündeminin hırslı bir şekilde ilerlemesi konusunda desteğe hazır olduklarını söylediğini belirtirken “Bu yıl itibarıyla Ermenistan’a yardımlarımızı pratikte iki katına çıkardığımızı belirtmekten memnuniyet duyuyoruz.

AB Danışma Grubu da Ortaklık Anlaşmasının ana alanlarındaki reformların yerine getirilmesi için Ermeni yetkilileri desteklemeye devam edecek” dedi.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here