Ermenistan’a Rusya Güvencesi

Haziran ayında Azerbaycan-Ermenistan çatışmasına müdahale eden Rusya, ateşkesin ihlal edildiği ve karşılıklı saldırılarda asker ölümlerin gerçekleştiği gerekçesine dayanarak Azerbaycan-Ermenistan sınırına savaş uçakları göndereceğini bildirmiş ve bu ülkelere ateşkese uyulması konusunda önemli bir uyarıda bulunmuştu.

Temmuz ayında da gündemdeki yerini koruyan Azerbaycan-Ermenistan meselesi, Rusya’nın güvencesi altına giren Ermenistan’ın kendini güçlü hissetmesiyle daha da kızışmaya başladı. Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan’ın, Ermenistan resmi gazetesine verdiği röportajda; Rusya ile stratejik işbirliği anlaşmasının Ermenistan’ın güvenliğini tam olarak sağlayabileceği yönündeki söylemlerine bakıldığında da bu durum rahatça görülebilmektedir.

Ohanyan, Ermenistan ve Azerbaycan arasında savaşın yeniden başlayabileceğini belirtirken, savaştan kaçınmanın en akılcı yolunun güç dengesini sağlamak olduğunu vurgulamış, savaşa girilmesi durumunda da güvencelerinin Rusya olacağının altını çizmiştir.

(TUİÇ Akademi, 1news, Habertürk)

 

Yelda Öztaş

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...