Esad Çiftinin Özel Yazışmaları Ele Geçirildi

İngiliz Guardian gazetesi, Suriye Lideri Beşar Esad’ın ve eşi Esma Esad’ın özel yazışmalarını ele geçirerek yayınladı. Yayınlanan e-postalarda, Suriye’de öldürülen on binlerce sivile karşılık, Esad çiftinin ülkedeki krizden etkilenmediği ve lüks içinde yaşamaya devam ettiği öne çıkıyor.

İran’dan Beşar Esad’a Tavsiyeler

Kadın ve çocuk demeden on binlerin öldürüldüğü isyan birinci yılını doldururken, yazışmalarda Suriye liderinin isyanları bastırmak için İran’dan tavsiyeler aldığı görülüyor. İranlı yetkililerin, geçtiğimiz kasım ayında Esed’in kişisel e-posta adresine gönderdikleri mailde, Humus’un Bab-ı Amr bölgesinde Batılı gazetecilerin bulunduğuna dikkat çekerek o bölgede güvenliği yoğunlaştırmasını tavsiye ediyor. Elektronik yazışmalarda dikkat çeken bir diğer konu ise Esad’ın protesto gösterilerinin ardından yapmaya söz verdiği reformlarla ‘siyasi partiler, seçimler ve medya yasası, hepsi birer palavra’ diyerek dalga geçtiği görülüyor.

“Erdoğan’a Mail Adresimi Verme…”

Muhaliflerin kurduğu ‘‘Derim Yüksek Konseyi’’adlı grubun ele geçirdiği üç bine yakın e-posta, Esad çiftinin isyan hareketleri sürerken yaptıkları lüks harcamaları da ortaya çıkardı. Esma Esad’ın internet üzerinden ve Paris’teki alışveriş mağazalarından binlerce dolarlık alışveriş yaptığı gözlenen e-postalarda, Suriye liderinin ise komik videolar indirip çevresindekilere link gönderdiği anlaşılıyor. Esma Esad’ın ele geçirilen postalarından biri dikkat çekiyor. Esma Esad’ın Katar Emiri Hamad bin Halife el Sani’nin kızı ile yazışmalarında Emine Erdoğan’ın da adı geçiyor. Bir yazışmada, Miyase el Sani’nin Emine Erdoğan’ın kendisinin özel e-posta adresini istediğini iletmesi üzerine Esad, ‘‘Özel adresimi bilmemesini tercih ederim. Bu hesabı ailem ve dostlarımla yazışmak için kullanıyorun. Cumhurbaşkanına ettikleri hakaretlerden sonra onu(Emine Erdoğan), bu kategorilerden ikisine de sokmak zor’’ ifadelerini kullanıyor.

“Asıl Diktatör Benim”

Son gelen haberler ise Esma Esad’ın kendisini “asıl diktatör” olarak nitelendirmesi üzerine oldu. Esma Esad’ın bir arkadaşına gönderdiği e-postada, ‘‘Asıl diktatör benim. Beşar’ın seçeneği yok” ifadelerini kullandığı iddia edildi.

 

F. Kübra TEKE

UİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

48,097BeğenenlerBeğen
6,302TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...

Antalya Diplomasi Forumu: “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak”

“Diplomasi, yeni bir dünya düzeni ile savaş ve barış...