Esad Çiftinin Özel Yazışmaları Ele Geçirildi

0
140

İngiliz Guardian gazetesi, Suriye Lideri Beşar Esad’ın ve eşi Esma Esad’ın özel yazışmalarını ele geçirerek yayınladı. Yayınlanan e-postalarda, Suriye’de öldürülen on binlerce sivile karşılık, Esad çiftinin ülkedeki krizden etkilenmediği ve lüks içinde yaşamaya devam ettiği öne çıkıyor.

İran’dan Beşar Esad’a Tavsiyeler

Sponsorlu

Kadın ve çocuk demeden on binlerin öldürüldüğü isyan birinci yılını doldururken, yazışmalarda Suriye liderinin isyanları bastırmak için İran’dan tavsiyeler aldığı görülüyor. İranlı yetkililerin, geçtiğimiz kasım ayında Esed’in kişisel e-posta adresine gönderdikleri mailde, Humus’un Bab-ı Amr bölgesinde Batılı gazetecilerin bulunduğuna dikkat çekerek o bölgede güvenliği yoğunlaştırmasını tavsiye ediyor. Elektronik yazışmalarda dikkat çeken bir diğer konu ise Esad’ın protesto gösterilerinin ardından yapmaya söz verdiği reformlarla ‘siyasi partiler, seçimler ve medya yasası, hepsi birer palavra’ diyerek dalga geçtiği görülüyor.

“Erdoğan’a Mail Adresimi Verme…”

Muhaliflerin kurduğu ‘‘Derim Yüksek Konseyi’’adlı grubun ele geçirdiği üç bine yakın e-posta, Esad çiftinin isyan hareketleri sürerken yaptıkları lüks harcamaları da ortaya çıkardı. Esma Esad’ın internet üzerinden ve Paris’teki alışveriş mağazalarından binlerce dolarlık alışveriş yaptığı gözlenen e-postalarda, Suriye liderinin ise komik videolar indirip çevresindekilere link gönderdiği anlaşılıyor. Esma Esad’ın ele geçirilen postalarından biri dikkat çekiyor. Esma Esad’ın Katar Emiri Hamad bin Halife el Sani’nin kızı ile yazışmalarında Emine Erdoğan’ın da adı geçiyor. Bir yazışmada, Miyase el Sani’nin Emine Erdoğan’ın kendisinin özel e-posta adresini istediğini iletmesi üzerine Esad, ‘‘Özel adresimi bilmemesini tercih ederim. Bu hesabı ailem ve dostlarımla yazışmak için kullanıyorun. Cumhurbaşkanına ettikleri hakaretlerden sonra onu(Emine Erdoğan), bu kategorilerden ikisine de sokmak zor’’ ifadelerini kullanıyor.

“Asıl Diktatör Benim”

Son gelen haberler ise Esma Esad’ın kendisini “asıl diktatör” olarak nitelendirmesi üzerine oldu. Esma Esad’ın bir arkadaşına gönderdiği e-postada, ‘‘Asıl diktatör benim. Beşar’ın seçeneği yok” ifadelerini kullandığı iddia edildi.

 

F. Kübra TEKE

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here