Esad Operasyonlara Son Verdi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, isyancılara karış olan tüm askeri operasyonların durdurulduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye’deki son durumla ilgili Devlet Başkanı Beşar Esad’la telefonla görüştüğünü söyledi. BM Genel Sekreteri, Beşar Esad’ın tüm askeri operasyonları durdurma kararı aldığını aktardı. Moon’un Esad’a özellikle Filistinli mültecilerin yaşadığı Lazkiye’nin Ramel bölgesinde yaşananlara dair duyduğu endişeyi aktardığının altı çizildi. Birleşmiş Milletler’den yapılan yazılı açıklamada genel sekreter Moon’un Beşar Esad’la yaptığı telefon görüşmesinde Suriye’de yaşanan insan hakları ihlalleri ve sivillere karşı aşırı güç kullanılmasına dikkat çektiği de bildirilenler arasında yer alıyor.

Birleşmiş Milletler sözcü yardımcısı Farhan Hak tarafından yapılan açıklamada da, Esad’ın demecinin genel sekreter Moon’un operasyonlar ve tutuklamalar durmalı çağrısının ardından geldiği vurgulandı.

Geçmişe bir göz atacak olursak, ülkedeki isyanı bastırmak isteyen Esad’ın düzenlediği operasyonlarda çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti. Bu ölümler dünyanın tepkisine neden olmuştu. Hatta olaylardan kaçan binlerce Suriye vatandaşı de Türkiye’ye sığınmıştı. ABD yönetimi Şam’a yaptırım uygularken Tunus, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Kuveyt de büyükelçilerini çekmişti. Suriye’de Mart ortasından bu yana devam eden hükümet karşıtı ayaklanmalarda 1700’ü aşkın kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Uluslararası gazetecilere ülkeye giriş izni verilmemesi nedeniyle, protestolara ilişkin haberlerin bağımsız kaynaklarca doğrulanması genellikle mümkün olmuyor.

(tuicakademi – bbc-ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...