Estonya’dan Rusya’ya Hava Sahası İhlali Notası

0
92

Estonya, bir Rus askeri kargo uçağının Baltık Denizi’ndeki Vaindloo Adası yakınlarında, Estonya’nın hava sahasını ihlal ettiğini söyledi.

Estonya yerel basınında yer alan haberlerde, II-76 Rus kargo uçağının 12 Mart 2018 tarihinde Estonya hava sahasını ihlal ettiği, bunun üzerine bugün Estonya Dışişleri Bakanlığının Rusya’ya nota verdiği belirtti.

Estonya Ordusu, Rus kargo uçağının Baltık Denizi’nde Vaindloo Adası yakınlarında hava sahası ihlali gerçekleştirdiği, ihlalin yaklaşık bir dakika sürdüğü, uçağın radar alıcı vericisinin açık olmasına rağmen Estonya Hava Seyrüsefer Hizmeti ile bağlantı kurmadığı iddiasında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı ise iddiaları reddederek, uçuşun uluslararası kurallar çerçevesinde gerçekleştirildiğini, hiçbir ülkenin sınırının ihlal edilmediğini savundu.

Sponsorlu

Belçika’nın Florennes Askeri Üssü’nde bulunan iki F-16 uçağının, ocak ayında Kuzey Denizi üzerinde “Tupolev TU 160” tipi iki Rus bombardıman uçağını engellediği duyurulmuştu.

Vaindloo Adası, Rus askeri ve kargo uçaklarının, St. Petersburg Bölgesi’nden, Rus Baltık Denizi üzerinden Kaliningrad Bölgesi’nde ulaşması için düzenli olarak uçtuğu bir koridorun yakınında,. Rusya’nın toprağı olan Kaliningrad Bölgesi’ne kara uzantısı olmadığı için, yaptığı uçuşlarda Rusya, Baltık ülkeleri tarafından sık sık hava sahası ihlali suçlamasıyla karşılaşıyor.

Mustafa BİLGİN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here