EUROsimA 2012’ye Davet

“EUROsimA 2012” organizasyonu, 2005 yılından bu yana Orta Doğu Teknik Üniversitesi Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu öğrencileri tarafından gerçekleştiriliyor.

Bir Avrupa Birliği Simülasyon Konferansı olarak EUROsimA, her sene Avrupa’nın pek çok şehrinden öğrencileri ağırlıyor. Bu organizasyonda katılımcılar, bulundukları komitelerde temsil ettikleri ülkeler doğrultusunda ve Avrupa Birliği Enstitüleri çerçevesinde karar alma mekanizmasına dönüşüyor.

Bu sene, EUROsimA 2012’nin akademik içeriğinde diğer senelerden farklı olarak üç önemli proje yer alıyor.

Öncelikli olarak, bu sene her komitede güncel olanın yanında tarihi konuların tartışılması da amaçlanacak. Bu anlamda, Avrupa Birliği’ndeki gelişmeler tarihsel temellerle değerlendirilebilecek.

Bir diğer gelişme ise Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi (ECOFIN)’nde gerçekleştirilecek olan EURO Zirvesi’nde. Bu zirvede; Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası temsilcileri Avrupa Birliği ülkelerine ek olarak Euro Bölgesi krizini tartışacak.

EUROsimA organizasyonunu bir adım daha ileriye götürecek bir başka gelişme ise, Adalet ve İçişleri Konseyi ile Avrupa Parlamentosu’nun karar alma mekanizmasında rol oynayacak olmasıdır. Böylece katılımcılar Avrupa Birliği’ndeki karar alma atmosferini oluşturarak tecrübe edebilecekler.

Ankara’da 24-29 Nisan 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan EUROsimA 2012, konferanslar başlamadan önce İstanbul’a da bir gezi düzenleyerek pek çok kültüre ev sahipliği yapmış bu tarihi şehrin etkileyici atmosferini katılımcılara tanıtmış olacak.

EUROsimA ekibi, Türkiye’nin dış politikasında gençler olarak katkılarını kitlelere duyurmayı ve onların politika yapım sürecinde daha aktif bir role sahip olmalarını amaçlıyor. EUROsimA platformunda onlara teorik bilgilerini pratiğe dökme şansı verirken, aynı zamanda bir açıdan gelecek liderlerin birbirlerini daha etkili bir şekilde analiz etmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Bu anlamda başvurularını açan EUROsimA ekibi, siz okuyucuları organizasyonda görmekten mutluluk duyacaktır.

 

Daha fazla bilgi için:

http://eurosima2012.org/home/

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...