Fas Büyükelçisi Cezayir Dışişleri Bakanlığı’na Çağrıldı

0
61

Cezayir, Fas Dışişleri Bakanının yaptığı açıklamaları protesto amacıyla bu ülkenin büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, “Hizbullah Örgütü ile Polisario Cephesi arasındaki ilişkinin ülke güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiği gerekçesiyle” 1 Mayıs günü İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurmuştu.

Nasır Burita, yaptığı açıklamada, Fas’ın, Lübnan merkezli Hizbullah örgütü ile Polisario Cephesi arasındaki ilişki sebebiyle İran’ın başkenti Tahran’daki elçiliğini kapatma kararı aldığını ve İran’ın Rabat Büyükelçisinin de ülkeyi terk etmesini istediğini belirtmişti.

Bakan Burita bu adımın, İran destekli Hizbullah örgütünün Polisario Cephesi ile ilişkileri sebebiyle atıldığını ve ellerinde Hizbullah liderlerinin Polisario’ya fon sağladığı ve onlara eğitim verdiği yönünde deliller bulunduğunu açıkladı.

Sponsorlu

Fas Dışişleri Bakanı, ellerinde Hizbullah’ın Polisario’ya askeri destek verdiği ve Cezayir’deki İran Büyükelçiliğinde görev yapan diplomatların, Hizbullah liderlerinin Polisario liderleri ile görüşmelerini kolaylaştırdığı konusunda bilgiler olduğunu ileri sürmüştü.

Bu gelişmeler üzerine Cezayir Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulaziz bin Ali eş-Şerif, ülkenin resmi ajansına yaptığı açıklamada, Faslı Büyükelçi Hasan Abdulhalik’in bakanlığa çağrıldığını belirtti.

Cezayir’in desteklediği Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasındaki gerginlik devam ederken, bu açıklamalar zaten gergin olan ilişkileri olumsuz etkileyebilir. Büyükelçinin dışişleri bakanlığına çağrılması da durumun ciddiyetini ortaya koyarken, dikkatler görüşme sonrası bakanlıktan yapılacak açıklamaya çevirilir.

 Büşra GÜRSOY

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynak:

<http://media.dunyabulteni.net/haber/2018/05/02/cezayir.jpg> erişim:03.05.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here