Fas Kralı’ndan Sıcağı Sıcağına Reform Paketi

Televizyonda çıktığı programda reform paketini açıklayan Fas ülkesi Kralı Muhammed, reformların bağımsız yargı, meclisin ve siyasi partilerin gücünün artırılması ve yerel yetkililerin daha fazla yetki kazanması için yerelleşme programını kapsadığını bildirdi. Kral Muhammed siyasi reform programını açıklamak için TV’ye çıkarken, yanına oğlu Mulay el Hasan ile kardeşi Prens Mulay Raşid’i de aldı.

Kral Muhammed, hazırlanacak yeni anayasada insan hakları ve özgürlüklerin korunmasının da garanti altına alınacağını belirtti. Yeni anayasanın ayrıca ülkenin çok etnik yapılı kimliğini tanıyacağı ve bunların yanı sıra siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışacak bir komite atayan Kral, hazırlanacak anayasa taslağının referanduma sunulacağını da sözlerine ekledi.

Daha önceden de Arap dünyasındaki halk ayaklanmalarından ilham alan Faslılar, geçen ay anayasal reform ve bağımsız yargı talebiyle gösteri yapmıştı.

Buna karşılık, gençlerin önderliğindeki değişim hareketinin tertipçilerinden Said Bincebli, Kral Muhammed’in konuşmasının kısa dönemde protestoları sınırlayabileceğini ancak toplumsal sıkıntıların ileride başka gösterileri ateşleyeceğini söyledi.

Kralın anayasa değişikliği alanındaki tüm taleplerine cevap verdiğini belirten Bincebli, bununla birlikte protestocuların yolsuzluk ve siyasi tutukluların serbest bırakılması çağrısına cevap vermediğini ifade ederek ‘olumlu ama yetmez’ yorumunu da eklemeyi ihmal etmedi.

Fas’da yer alan açıklamalara, ana mualefet partisinin yorumu da eklendi. Ana muhalefet partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Lahsen Davudi de kralın bu açıklamasıyla, Fas’ın bir krizi başarıyla aştığını söyledi.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...