Fas’tan Filistin’e Destek

0

Fas’ta Başkent Rabat olmak üzere, Kazablanka, Kuneytıra ve Vecde kentlerinde ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması protesto edildi. Başkent Rabat’ta başlayan gösterilerde ABD ve İsrail karşıtı sloganlar atılırken, “Büyük Dönüş Yürüyüşü”ne katılan Filistinliler ile dayanışma mesajları verildi.

Parlamento binası önünde toplanan göstericiler, İsrail güçlerinin Gazze’de savunmasız Filistinlilere yönelik işlediği katliama yönelik pankartlarla tepkilerini dile getirdiler. Aralarında milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrencilerin de olduğu göstericiler, “Filistin yalnız değilsin”, “Büyük Dönüş Yürüyüşüne selam olsun”, “Hepimiz Gazze ile beraberiz” yazılı pankartlar ve Filistin bayrakları açtı.

Milletvekili Abdulhak Heysan, gösteride yaptığı konuşmada, Fas halkının, Filistin topraklarındaki İsrail işgalini reddettiğini duyurma ve Filistin halkıyla dayanışma amacıyla bu gösteriyi düzenlediğini belirtti.

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını kınayan Heysan, hiçbir kıymeti olmayan bu kararın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve Washington yönetiminin izlediği bu siyasetle yangına körükle gittiğini vurguladı.

Fas İnsan Hakları Deneği Başkan Yardımcısı Abdulhamid Emin de yaptığı açıklamada, Filistin’de yaşananları “gerçek bir katliam” olarak niteleyerek, “İsrail emperyalist ABD’nin desteğiyle bu katliamı gerçekleştiriyor.” dedi.

Güney Afrika’dan sonra Fas’ın da dünyayı sarsan bu önemli olaya sessiz kalmaması, gösteri ve yürüyüşlerle tepki vermesi diğer ülkelere örnek olması gereken bir davranıştır. İlk tepkinin Güney Afrika’dan gelmesinin ardından bu dalgayı Fas’ın izlemesi, kıtaya da yayılan bir duyarlılık hareketi teşkil eder.

Büşra GÜRSOY
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here