Fas’tan Filistin’e Destek

Fas’ta Başkent Rabat olmak üzere, Kazablanka, Kuneytıra ve Vecde kentlerinde ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması protesto edildi. Başkent Rabat’ta başlayan gösterilerde ABD ve İsrail karşıtı sloganlar atılırken, “Büyük Dönüş Yürüyüşü”ne katılan Filistinliler ile dayanışma mesajları verildi.

Parlamento binası önünde toplanan göstericiler, İsrail güçlerinin Gazze’de savunmasız Filistinlilere yönelik işlediği katliama yönelik pankartlarla tepkilerini dile getirdiler. Aralarında milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrencilerin de olduğu göstericiler, “Filistin yalnız değilsin”, “Büyük Dönüş Yürüyüşüne selam olsun”, “Hepimiz Gazze ile beraberiz” yazılı pankartlar ve Filistin bayrakları açtı.

Milletvekili Abdulhak Heysan, gösteride yaptığı konuşmada, Fas halkının, Filistin topraklarındaki İsrail işgalini reddettiğini duyurma ve Filistin halkıyla dayanışma amacıyla bu gösteriyi düzenlediğini belirtti.

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını kınayan Heysan, hiçbir kıymeti olmayan bu kararın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve Washington yönetiminin izlediği bu siyasetle yangına körükle gittiğini vurguladı.

Fas İnsan Hakları Deneği Başkan Yardımcısı Abdulhamid Emin de yaptığı açıklamada, Filistin’de yaşananları “gerçek bir katliam” olarak niteleyerek, “İsrail emperyalist ABD’nin desteğiyle bu katliamı gerçekleştiriyor.” dedi.

Güney Afrika’dan sonra Fas’ın da dünyayı sarsan bu önemli olaya sessiz kalmaması, gösteri ve yürüyüşlerle tepki vermesi diğer ülkelere örnek olması gereken bir davranıştır. İlk tepkinin Güney Afrika’dan gelmesinin ardından bu dalgayı Fas’ın izlemesi, kıtaya da yayılan bir duyarlılık hareketi teşkil eder.

Büşra GÜRSOY
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.