Filistin’de Tarihi “Uzlaşma Anlaşması”

0
116

Dünya El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i ve Arap dünyasında yaşanan olayları konuşurken, Ortadoğu ve İslam dünyasının kalbindeki önemli bir gelişme bu sıcak gündemin gölgesinde kalıyor.

Filistin’in düşman kardeşleri, El Fetih ve Hamas, altı yıllık bir aradan sonra yeniden bir araya geliyor. İki rakip Filistinli grup arasındaki anlaşmazlık uzun pazarlıkların ardından sona erdi ve Hamas ve El Fetih’in liderleri geçen hafta uzlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Taraflar arasında dün imzaların atıldığı duyurulmuştu ancak anlaşmayı tün dünyaya duyuracak resmi anlaşma bugün Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenecek.

Sponsorlu

Anlaşma taraflar arasında dört yıldır devam eden ve zaman zaman sıcak çatışmaya dönen anlaşmazlığı gidereceği, imzaların atılmasından sonra geçici hükümetin kurma çalışmalarının başlanacağından ve bu geçici hükümet Filistin’i yeni seçimlere taşıyacak.

Mübarek sonrası Mısır’ın arabuluculuğu, batılı ülkelerin ‘terörist’ ilan ettiği Hamas’la görüşmesi ve liderlerini Kahire’ye davet etmesi uzmanlarca politika değişikliğinin ilk ipuçları olarak değerlendiriliyor.

İsrail Tepkili

İsrail ise El Fetih ve Hamas birleşmesine tepkili. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a, ”Hamas’la anlaşmayı feshedip, İsrail’le barış yolunu seçmesi” çağrısında bulundu. Ayrıca Filistin hükümeti ile Hamas arasındaki anlaşmayı barış sürecine “Ağır Darbe” olarak nitelendirdi.

Türkiye’yi Davutoğlu Temsil Edecek

Filistin basınına göre, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının yanı sıra Çin, Rusya, Türkiye ve bazı Avrupalı liderlerin de imza törenine davet edildi. Davetliler arasında BM Genel sekreteri Ban Ki-mun ile Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve AB Dış Politika ve Güvenlik Özel Temsilcisi Catherine Ashton da bulunuyor.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here