Filistinli Gruplar Moskova’da

Moskova’da temaslarda bulunan El Fetih, Hamas ve diğer Filistin örgütleri temsilcileri Birleşmiş Milletler’e tam üye olmak istediklerini ve Rusya’nın da kendilerini desteklediğini açıkladı.

El Fetih, Hamas ve diğer Filistinli örgütler Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.  El Fetih sözcüsü Azzam El-Ahmet yaptığı açıklamada, “Tek taraflı olarak bağımsızlık ilanında bulunmak istemiyoruz. Eylül ayında yapılacak Genel Kurul’da devletimizin BM’nin tanımasını istiyoruz. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bu sürece Rusya’nın katkı sağlayacağına dair söz verdi” dedi. Rusya doğu Kudüs’ün başkent olduğu bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına destek veriyor.

Filistin BM’de 1974’den bu yana gözlemci statüsünde bulunuyor. İsrail ve ABD’nin dışında az sayıda ülke Filistin’in tam üyeliğine karşı çıkıyor. El Fetih ve Hamas 4 Mayıs’ta Kahire’de imzaladıkları birlik anlaşması çerçevesinde Filistin Devleti’nin tanınması için çalışmalarını hızlandırdı. Taraflar yıllardır ayrılmış olan Filistin topraklarında tek bir hükümet kurulması ve seçimlere gidilmesi konusunda mutabakat sağladı. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Başkan Yardımcısı Talal Naji basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, ABD Başkanı Barack Obama’nın BM’de bağımsız Filistin Devleti’nin ilanı ile ilgili konuda destek vermeyeceğini, tam bir u dönüşü yaptığını söyledi. Naji, “Filistinliler açısından ABD’den ilk kez olumlu bir açıklama geldi. Maalesef sonraki 24 saatte bu açıklamadan geri adım atıldı” eleştirisi getirdi.

Obama geçen hafta yaptığı öneride 1967 Arap-İsrail savaşı öncesine sınırların çekilmesi yönünde öneride bulunmuş, ardından Yahudi lobisinden gelen eleştiriler üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı. ABD Başkanı Obama, İsrail’le anlaşma sağlanmadan bağımsız Filistin Devleti’nin kuruluşuna BM’de destek vermeyeceklerini de vurguladı. Hamas Siyasi Büro Şefi Yardımcısı Musa Ebu Marzuk, İsrail’i devlet olarak tanımalarının imkânsızlığına değinirken; El-Ahmet de 1967 sınırlarına dönmenin yeterli olmadığını, Kudüs’ün de Filistin devletinin ayrılmaz bir parçası olduğunun kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Filistin Devleti’nin kuruluşu ile ilgili kararda en büyük engel ABD’nin veto tavrı olarak görülüyor. Eylül ayında yapılacak BM Genel Kurul’unda Filistin Devletinin bağımsızlık ilanına 192 üyeden 135’inin destek vermesi bekleniyor.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,636TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...