Fransa’da Kritik Oylama Bugün

Fransız Ulusal Meclisi, Türkiye’nin bütün diplomatik ve politik ağırlığını koyarak karşı çıkmasına rağmen, UMP’li milletvekili Valerie Boyer’in Meclis’e getirdiği ‘inkar yasasını’ bugün görüşüyor. Görüşme öncesinde Sarkozy’ye kendi partisi içinden de ciddi muhalefet çıkarken, yasaya destek konusunda tam bir bölünme yaşanıyor.

Fransız sağının ağır topları Meclis Başkanı Bernard Accoyer, Dışişleri Bakanı Alain Juppe, eski Başbakan Jean Pierre Raffarin, Dışişleri Komisyonu Başkanı Axel Poniatowski, yasaya karşı olduklarını açıkladı. Sosyalist ve komünist grupta, ‘prensip’ olarak yasayı desteklemeyeceğini söyleyen milletvekillerinin sayısı çoğunlukta. Ancak her iki partinin de grup yöneticilerinin destek açıklamasının ardından, ‘salt çoğunlukla’ yapılacak oylamada yasanın parlamentodan geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Meclis Genel Kurulu bu sabah saat 09.30’da toplanarak UMP Marsilya Milletvekili Valerie Boyer tarafından verilen ve Anayasa Komisyonu’ndan geçen yasayı görüşmeye başlayacak. Görüşmeler tamamlandıktan sonra, Başkanlık Divanı’ndan ‘açık oylama’ önerisi gelmediği için teklif sıradan oylama yöntemi ile milletvekillerinin onayına sunulacak. Görüşmeler sonunda oylamaya katılan milletvekillerinin salt çoğunluğunun ‘evet’ demesi yasanın geçmesi için yeterli olacak. Oylamanın ardından yasa kabul edilirse, uygulamaya geçmesi için yeterli olmayacak. Yasa bir de Senato’da oylanmak durumunda kalacak. Senato’da ‘değişiklik önergesi verilmeden’ geçerse yasalaşacak. Ancak değişiklik önergesi verirse yeniden Parlamento’da ele alındıktan sonra resmen yürülüğe girecek. Ancak bütün bunlar için parlamento yeterince zaman bulacak mı, bu bir soru işareti. Zira, parlamento yasayı görüştüğü akşam Noel tatiline girecek. 9 Ocak’ta da yeniden çalışmaya başlayacak. Bu tarihte Parlamento’dan geçen yasa Senato’ya sevkedilecek. Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle her iki Meclis de 22 Şubat’ta yeniden tatile girecek. Eğer yasa geçecekse, bu bir buçuk aylık sürede ele alınması gerekiyor.

İktidar Partisi Bölündü

Yasaya en sert eleştiriler, yine iktidar partisinden geliyor. Önceki gün toplanan UMP Grubu’nda partinin ağır topları yasayı eleştirirken, dün de partinin önde gelenleri çeşitli medya kuruluşlarında eleştirmeye devam ettiler.

 Meclis Başkanı Bernard Accoyer: Şahsen bu yasaya karşıyım. Ama bu parlamenter bir inisiyatif olarak gelmiştir. Yasa görüşülse de ben desteklemeyeceğim. Zaten bu yasanın Şubat 2012’de sona erecek yasama yılından önce Meclis’ten çıkması çok olası görülmüyor. Meclis yasa tekniği açızından zaman yetmeyebilir.

UMP’li Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Axel Poniatowski: “2007’de Sarkozy bu sözü verdi. Şimdi bunu getirmesini anlıyorum. Ama aynı zamanda bunun Türk Fransız ilişkilerine vereceği zararı da göz ardı edemeyiz. Uzun süredir ekonomik ilişkilerimiz harika gidiyor. Ama politik ilişkiler karmaşık…. Türkiye Suriye kriiznin çözümünde önemli rol üstleniyor. Bu nednele Türkiye ile müttefik olmak ve ilişkilerimizi düzgün yürütmek bizim çıkarımızadır. Ben 2001 deki soykırım yasasını destekledim. Yahudi soykırımı yasası gibi. Belki bir gün biz de Ruanda soykırımı için aynı şeyi yaparız. Ama bunun ötesine gitmek, çok ileriye gitmek demek. Bu yasa vazgeçilmez değil”

Juppe Görüşmelere Katılmıyor…

Parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier : Dışişleri Bakanı Juppe, yasa görüşmeleri sırasında Meclis sıralarında oturmayacak. Ya ben, ya da Adalet Bakanı onun adına görüşmelere biz katılabiliriz.

UMP’li Senato eski Başkanı Gerard Larcher: Parlamentonun rolü tarih yasası yapmak değildir. Aynı yasa hakkında daha önce ‘görüşülmezlik’ kararı alınmıştır. Hiç tereddütsüz bu yasaya oy vermeyeceğim. (Europe 1)

UMP Yvelines Milletvekili Jacques Myard: Bu girişim tam anlamıyla Tarihin sovyetleştirilmesidir. Tarihi yasalar yapmak düşünceye, düşünce ruhuna karşı işlenmiş bir suçtur. (Grup toplantısı)

Cruese Milletvekili Jean Eclair: Kendi sırtımıza hançer saplıyoruz. Şimdi Türkler çok kızgın (Le Figaro)

Eski Başbakan Jean Pierre Raffarin: Ben bu yasaya karşıyım. Tarihi güncel politikanın baskısıyla belirleyemezsiniz.

 

(tuicakademi-VOAnews)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...