Fransa’dan NATO Eleştirisi

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, NATO’nun Libya lideri Muammer Kaddafi’nin silahlarını etkisiz hale getirmek ve sivil halkı korumak konusunda üzerine düşenleri tam olarak yapmadığını söyledi.

Juppe, France Info radyosuna yaptığı açıklamada, “NATO askeri operasyonların liderliğini almak istedi, bunu kabul ettik. Bugün rolünü üstlenmeli, yani Kaddafi’nin orada halkı bombalamak için ağır silahları kullanmasını önlemeli” dedi.

 NATO’nun bunu yapıp yapmadığına ilişkin soru üzerine Juppe, “Yeterince değil. Bunu, bugün Lüksemburg’daki, perşembe ve cuma da Berlin’deki Kuzey Atlantik Konseyi’nin dışişleri bakanları toplantısında dile getireceğiz” diye konuştu. “NATO’nun rolünü üstlenmesini, halkı korumasını, bugün Misrata kentini bombalayan ağır silahların etkisiz hale getirmesini istediklerini” belirten Juppe, insani yardımın artırılması için büyük çaba gösterilmesi gerektiğini de vurguladı. Juppe, Libya Temas Grubunun yarın Katar’ın başkenti Doha’da toplanacağını hatırlattı. 

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...