Fransa’dan PKK’ya Darbe

Fransız mahkemesi, geçen cumartesi günü Paris banliyölerinde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralında terör örgütü PKK’nın üç önemli isminin de bulunduğu 5 kişinin tutuklanmasını kararlaştırdı.

Tutuklananlar arasında, terör örgütünün “Avrupa’daki kasası” olarak bilinen Nedim Seven de bulunuyor.

Paris mahkemesi, tutuklananlarla birlikte toplam 7 kişi hakkında, “bölücü terör örgütüne mali destek sağlamak ve zorla haraç toplamak” suçlarından dava açılmasını kararlaştırdı.

İçişleri Bakanlığı pazar günü yaptığı açıklamada, “terörle mücadele savcısının talimatı üzerine, terörle mücadele şubesi tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde iki banliyöde operasyonların düzenlendiğini” bildirmişti.

“PKK’nın terörist faaliyetlerde bulunduğu” ve “haraç toplayarak terör örgütünün finansmanını sağladığı” yolundaki şikâyetler doğrultusunda soruşturmanın sürdüğü belirtilen açıklamada, operasyonlarda ve sonra çıkan olaylarda “polisin aşırı güç kullandığı” yolundaki iddiaların doğru olmadığı ifade edilmişti.

PKK yanlısı bir kültür merkezine yapılan baskın ve PKK üyelerinin gözaltına alınmasından sonra Paris’in Evry ve Arnouville banliyölerindeki bölücü örgüt yandaşları polisle çatışmıştı. Terör örgütü yandaşları, polis araçlarını taşlamış ve mahalledeki bazı kamu binalarına molotofkokteyli atmıştı.

Polis, takviye birliklerin gelmesiyle banliyölerde asayişi sağlayabilmişti. Çıkan çatışmalarda, bölücü örgüt yandaşı 11 kişi yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...