Fransa’dan Yeni “İnkar Yasası”

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Türkiye-Fransa ilişkilerini kopma noktasına getiren inkâr anayasasından vazgeçmediğini açıkladı. Fransız basını açıklamayı, “yeni inkâr yasası geliyor” şeklinde yorumladı.

İnkâr yasası konusunda çelişkili mesajlar gelmeye devam ediyor. Geçen hafta basında, iki ülke arasında parlak bir dönemin açıldığı konusunda haberler yer almıştı. Böyle bir döneme girilmişken Hollande’den Sarkozy dönemini hatırlatan bir mesaj geldi. BBC, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın yeni ‘soykırım yasası’ sözünü verdiğini iddia ederek, “Bazı hukuk uzmanlarının Ermeni öldürmeleri uluslararası bir komisyonca resmen soykırım olarak tanınmadıkça inkârının cezalandırılamayacağını” savunduklarını ifade etti. BBC, Cumhurbaşkanı Hollande’ın, yeni bir “inkâr” yasasını planladığını belirtirken, “meselenin son yıllarda Fransız – Türk ilişkilerini gerginleştirdiğini” kaydetti.

Fransız Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Fransız haber ajansı AFP’ye yapılan açıklamada, Hollande’ın “Ermeni soykırımının inkârının cezalandırılması için yeni bir yasal girişiminde bulunma niyetinden vazgeçmediği” belirtildi.

(Tuiçakademi, Ntv haber)

 

Nagihan KILINÇ

TUİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...