Güney Afrika’da Türk Kültür Festivali

Görsel ve yazılı medyanın takip ettiği festival, haftalar öncesinden şehrin önemli noktalarındaki bilboardlarla Afrikalılara duyuruldu. Ana sponsorluğunu Sesli Battaniyeleri ile Türk Hava Yolları’nın (THY) üstlendiği kültür ve sanat şölenini yaklaşık 15 bin kişi ziyaret etti. Festivale bu yıl da şehrin ünlü Zoo Lake Park’ı ev sahipliği yaptı.

Festivalde bilimsel, kültürel eserler, yöresel yemekler, tatlılar Türk tekstil ürünleri, mobilyaları, döner, el sanatları, ebru, Nasreddin Hoca ve Eyüp Belediyesi Mehter Takımı büyük ilgi gördü. Misafirlere, çiğ köfte ve Türk kahvesi ikram edildi. Devlet televizyonu SABC’de yayınlanan Kültür Mozaik’i programı bu haftaki yayınını festivale ayırdı.

Güney Afrika’da faaliyet gösteren Turkuaz Harmoni Enstitüsü, Türk okulları ve Güney Afrika Türk İşadamları Derneği (SATBA) üyelerinin organizesi ile gerçekleşen festivalin ziyaretçileri arasında Türkiye’nin Güney Afrika Büyükelçisi Vakur Gökdenizler de vardı. Türk Festivali’ne Güney Afrika’dan katılan tanınmış simalar ise Nelson Mandela’nın en yakın dava arkadaşı Oliver Tambo’nun oğlu Dali Tambo ile Mpumalanga Finans Bakanı Phosa Yvonne Nkwenkwezi’ydi. Festivalin organizesine 1 yıl önce başladıklarını söyleyen Turkuaz gönüllülerinden organize heyeti Başkanı Ali Öztürk, “Geçen yıla göre katılım iki katı arttı. Bu yıl dönerin sayısını üçe çıkarttık. Profesyonel firmalarla çalıştık. Özellikle Johannesburg’ta yaşayan Türk kadınları evlerinde hazırladıkları yiyeceklerle festivale çok büyük destek verdiler. Yani bir manada 10 bin insanı doyurdular. Türkiye’nin yanlış tanındığı Güney Afrika’da ülkemizin tanıtımı adına bir faydamız oldu ise çok mutluyuz. 2012’deki hedefimiz daha büyük.” dedi. Festivale katılanlar arasında yer alan Güney Afrika Finans Bakanı Nkwenkwezi “Daha önce İstanbul’da bulundum. Geçen yıl bu festivale katılamadım. Bir yıl bekledim ve şimdi aranızdayım. Türkiye’ye tekrar gitmek istememin en büyük nedeni Türk yemekleri” sözleriyle duygularını anlattı

Eyüp Belediyesi Mehter takımı festival öncesinde şehrin ünlü alışveriş merkezleri olan Melrose Arch ile Sandton’ın Nelson Mandela meydanında gösteri düzenledi. Üstü açık otobüsle Johannesburg caddelerinde dolaşan mehtere Afrikalılar, el salladılar, danslarıyla eşlik ettiler. Festivale Güney Afrika’nın Hintli vatandaşları da büyük ilgi gösterdi.

Güney Afrika’nın en büyük şehri Johannesburg’ta bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Kültür Festivali, onlarca yıldır Türkiye aleyhine propaganda yapan başta Yunan ve PKK lobisinin sesini kıstı.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

48,062BeğenenlerBeğen
6,232TakipçilerTakip Et
8,639TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Stepford Wives (2004)

Yönetmen: Frank Oz Oyuncular: Nicole Kidman, Matthew Broderick, Bette Midler Tarih:...

Uluslararası İlişkiler – Stephen McGlinchey

Bu çeviri kitap, TUİÇ Akademi içinde yer alan araştırma...

Kentsel Dirençte Sivil Toplum Kuruluşları: TEMA’nın Rolü

Özet Kentsel yaşamın hakim olduğu bir dünyada yaşamakta olan insanlar,...

Finlandiya ve İsveç’in NATO Üyeliği: Türkiye Oyunbozan mı?

Uzun yıllar sonunda tarafsızlığını bırakıp NATO’ya üye olmaya karar...