Güney Koreli Park 14 Saatlik Yolsuzluk Soruşturması Sorgusundan Sonra Evine Döndü

 Eski Güney Kore Başkanı Park Geun-hye siyasi hayatına erken sonu getiren yolsuzluk skandalı hakkında yapılan araştırmayla ilgili sorgusu yapıldıktan sonra savcılıktan Çarşamba gününün erken saatlerinde ayrıldı. 22 saat sonra ayrıldığı binadan çıkarken gazetecilerin sorularını cevapsız bırakarak hazır bekleyen aracına binerek evine döndü.

 Savcılar Park’ı Anayasa Mahkemesi’nin parlamentonun aldığı görevden alma kararını 10 Mart’ta onaylamasından sonra adli şüpheli olarak ilk kez sorguladı. Park arkadaşı Choi Soon-sil ile birlikte büyük şirketlere, kendi politik girişimlerini destekleyecek iki vakfa bağış yapmaya zorlamakla suçlanıyor.

 Hem eski Başkan hem de Choi suçlamaları reddediyor.

 Savcılar Park’ın tekrar soruşturmaya çağrılıp çağrılmayacağına ya da tutuklama emrine dair sorulara cevap vermezken Park’ın soruşturmaya iyi karşılık verdiğini açıkladı.

 Park’ın kaderi ve genişleyen yolsuzluk soruşturması Kuzey Kore ve Çin ile yükselen tansiyonda ülkeyi etkilemekte.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.