Haftalık Balkan Bülteni / 1-4 Nisan

 

ABD Büyükelçisi Seçimlerin Tarafsız ve Şeffaf Yapılması Konusunda Çağrıda Bulundu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arnavutluk Büyükelçisi, Yuri Kim 25 Nisan’da gerçekleşecek olan seçimlerin mümkün olduğunca özgür ve tarafsız yapılması konusunda yetkililere çağrıda bulundu. Büyükelçinin cumartesi günü yayınladığı kısa mesajda, tarafsız, vakitli ve şeffaf bir seçim gerçekleştirmek konusunda seçim kurallarının ve şartlarının dikkate alınmasının Arnavut yetkililer için son derece kritik olduğunu hatırlattı.

Yuri Kim mesajında aynı zamanda, aksi bir durumun gerçekleşmesi veyahut seçim kurallarının dikkate alınmamasının seçmenlere zarar vereceğini ve demokrasi için geri adım olacağını da ifade etti.

 

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 03.04.2021

 

Büyükelçi Alkalaj ve BM Genel Sekreteri arasında sanal toplantı

31 Mart 2021’de, Bosna Hersek Büyükelçisi Sven Alkalaj, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile sanal bir diyaloğa katıldı. Diyalog, 120’den fazla üyesi olan BM’deki küçük devletlerin gayri resmi bir derneği olan Küçük Devletler Forumu (FoSS) tarafından düzenlendi.

 

Tartışma konusu, koronavirüsün etkisine özel atıfta bulunarak Birleşmiş Milletler’in daha ileri çalışmalarıydı. Diyalog sırasında katılımcılar, özellikle cinsiyet eşitliği, insan hakları ve BM ile Güvenlik Konseyi reformları alanlarında BM’nin ve çok taraflılığın karşı karşıya olduğu zorlukları ele aldılar.

Büyükelçi Alkalaj, 75 yıllık varoluşunda, BM’nin dünya barışını ve güvenliğini sürdürmek, uluslararası normları kodlamak, insan haklarını korumakla başa çıkabileceğini ve ülkelere sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmaları için yardım sağlandığının kanıtlandığını belirterek “Koronavirüs salgını dünyamızın kırılganlığını ortaya çıkarmıştır ve küresel bir organizasyon olarak Birleşmiş Milletler için ve genel olarak uluslararası iş birliği ve çok taraflılık için bir tür testtir. Ne kadar iyi örgütlenmiş, zengin ve müreffeh olursa olsun hiçbir ülkenin bu görünmez düşmanla tek başına baş edemeyeceği ortaya çıktı” dedi.

Aynı zamanda aşı erişimi konusunu da ele alan Büyükelçi Alkalaj, üye devletlerin koronavirüs pandemisine küresel müdahaleyi koordine etmek için kilit bir organ olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) içinde destek ve iş birliği sağlamaya devam etmelerinin çok önemli olduğunu vurguladı. Özellikle, salgının yayılması durumunun sürdürülmesinin önlenmesinde ve bölgesel-ulusal düzeydeki belirli zorlukları göz önüne alındığında, bir düzensizlik olduğunu söyledi.

Bosna-Hersek’in çatışma durumlarında BM’nin barış ve güvenlik çabalarını tam olarak desteklediğini vurguladı ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in silahları susturmak, şiddeti sona erdirmek ve barış için sesi yükseltmek için genel ve acil ateşkes çağrısını destekledi. Diplomatik eylemi hızlandırmak ve koronavirüs pandemisine karşı en savunmasız yerlere yardım ulaştırmak için gerekli koşulları yaratmak için dünyanın her yerinde çatışmanın derhal durdurulmasından daha önemli bir şey olmadığına dikkat çekti.

BH Dışişleri Bakanlığı, diyaloğa BM Genel Sekreteri ile Siyasi ve Barış İnşasından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary A. DiCarlo’nun yanı sıra 100’den fazla BM ve FOSS üye ülkesinin temsilcisinin de katıldığını duyurdu.

 

Kaynak: AVAZ

Tarih: 01.04.2021

 

Stefanek: Göçmen krizinin yükünü BH’nin tamamı paylaşmalı

Avrupa Konseyi Göç ve Mülteciler Özel Temsilcisi Drahoslav Stefanek özel röportajında, Bosna Hersek (BH)’deki göçmen krizinin yükünün yalnızca Una-Sana ve Saraybosna Kantonları tarafından değil, tüm Bosna Hersek tarafından paylaşılması gerektiğini söyledi. Stefanek, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne büyük olasılıkla Mayıs ayında sunulacak kapsamlı bir raporun hazırlanmakta olduğunu söyledi.

Göçmen krizini çözmek için diğer uluslararası kuruluşlarla iş birliği yaptıklarını vurguladı. Stefanek açıklamasında, “Ocak ayı sonunda yaptığım ziyaretin göçmen kamplarındaki koşulların iyileşmesine katkı sağladığına sevindim. Bu bilgiyi sahadan aldım. Her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Bosna Hersek’teki göçmen sorununun çözümüne yönelik tavsiyelerde bulunma sürecinde olduklarını da belirtti. “Bu tür sorunları çözmek ve sığınma prosedürlerini iyileştirmek için eğitim görevlileri üzerinde çalışıyoruz. Bunlar çok şeyin değişebileceği iki alan” diyerek önemli noktaları vurguladı.

Lipa’da kalıcı bir göçmen merkezinin kurulması için çalışmaya kararlı olduğunu söyleyen Stefanek, Ocak’taki sığınmacıların zor bir kışı atlattığını ancak bu durumun tekrar edilmesine izin verilmeyeceğinden bahsederken aynı zamanda yetkililere de teşekkür etti. BH’de yaklaşık olarak bin kişiyi barındıracak kapasitede üç veya dört göçmen merkezinin daha kurulması gereklilik ve öneminden de bahsetti. Sorumluluğun yalnızca Una-Sana ve Saraybosna Kantonları tarafından değil, tüm BH tarafından paylaşılması gerektiğini söyledi.

Mülakatlar Saraybosna’da yapıldığı için sığınma başvuru prosedürünün iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı. “Gerçekçi olmalı. Göçmenlerin yaklaşık %20’si iltica hakkına sahip olabilir. Gerisi ise koşulları karşılamayan ekonomik göçmenler.” Stefanek, bu grupları tanımlamalarının ve ayırmalarının yapılması gerektiğini söyledi.

BH Güvenlik Bakanı Selma Cikotiç ile son derece verimli görüşmelerde bulunduğunun altını çizen Stefanek, BH’deki göçmenlerin sorunlarını ele almak için Bakanın  “doğru kişi” olduğunu söyledi. Nisan ayında yeni bir göçmen akını beklenildiği ve bu sebeple önümüzdeki dönem neler beklenilmesi gerektiği sorulan Stefanek, son zamanlarda çok sayıda göçmene de ev sahipliği yapan Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyledi ve “yeni bir göçmen dalgasından da korkuyorlar. Hazır olmalıyız, yeni bir dalganın gelmesini beklememeliyiz. Durum tam olarak net değil, bizde de bir pandemi olduğunu düşünürsek ne olacağını bilmiyoruz ama sınırların korunması gerektiği kesin.” diyerek soruya cevap verdi. Ocak ayında BH için verilen göçmen krizinin “en zayıf halkası” ifadelerinin yanlış olduğunu kanıtlamak için ellerinden geldiğince durumu değiştirmeye çalıştığını söyledi. Ancak en büyük yükün yerel yönetimlerin üzerinde olduğunu da ekledi. “Ocak ayında kampı ziyaret ettiğimde, Bakan Cikotiç birkaç güzel öneride bulundu. Bu tekliflerin daha fazla siyasi destek alması gerekiyor. Kaba olmak ya da Ocak ayında söylediklerimi tekrarlamak istemiyorum, ama gerçek şu ki daha yapılacak çok şey var. Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, IOM, UNHCR devlete yardım etmeye hazır. Örneğin, geçenlerde Türkiye’deyken, devletin göçmen sorununu çözme sürecine çok daha fazla dahil olduğunu gördüm.” diyerek Stefanek yaptığı röportajı sonlandırdı.

 

Kaynak: FENA

Tarih:02.04.2021

 

Ramiz Salkić: Sırp Cumhuriyeti’ndeki Boşnakların mülkleri alınıyor, bunu durdurmalıyız

Sırp Cumhuriyeti’nin 2018’den itibaren Ölçme ve Kadastro Yasası’na sığınmakta olan Boşnaklar, bu yasanın düzgün uygulanmaması nedeniyle büyük ölçüde mülkiyetten mahrum bırakılmışlardır. Bratunac bölgesindeki mülkler daha önce meclise tahsis edilmiş ve salgın sırasında, Meclis’e danışılmadan, yeni kurulan bir komisyon aracılığıyla tekrar el konulmasına neden olarak, Belediye’ye tahsis edilmiştir. Bu oluşumdaki yetkililer mevcut durumdan yararlanmak istedikleri için mala el konulmasına ilişkin karar ile ilgili, “İçinde bulduğumuz koşullar nedeniyle, vatandaşların zor iletişimi ve hareketleri göz önünde bulundurularak, kanunun uygulanması salgın bastırılıncaya kadar askıya alınmalıdır. Görünüşe göre bu oluşumdaki yetkililer, mevcut durumu, bu yasayı uygulayarak kovulan Boşnaklara da zarar vermek için kullanmak istiyorlar. Bratunac İslam Cemaati Meclisi’nin, aldıkları çözümün ilan edilen olağanüstü hal sırasında iptal edilip değiştirildiği örneği, taraf yetkililerinin niyetleri hakkında cevabını zaten veriyor.” diyen Sırp Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ramiz Salkić özel mülkiyete gasp etme girişimlerinden ve bununla ilgili kararlara değinmiştir.

“Bu sadece Boşnaklara değil, aynı zamanda diğer tüm vatandaşlara mallarına bakmaları, ifadeleri ve kanun uygulama sürecini yakından izlemeleri için yapılan bir çağrıdır. Kanun öyle tasarlanmıştır ki sistem, bir komşu veya bir akraba mülkünüze el koyabilir, ancak mal sahibiyseniz mülkü korumak için size alan da sağlayabilir. Ne yazık ki, bazı mülkler sahipsiz kaldı, ancak burada bile yakın akrabalar görünebilir ve onu sistemin gasp edilmesinden koruyabilir. Sistem, bu varlıkta mülkün sahip olduğu arazi payımızı azaltmak istiyor.” yasanın zararlılığına ve Boşnak mülküne el konulmasına defalarca işaret eden Salkić, bu duruma kesinlikle karşı çıkılması gerektiğini belirtti.

 

Kaynak: Oslobodjenja

Tarih:03.04.2021

 

Milorad Dodik: “Jasenovac Kurbanları’nı Sırbistan ile Birlikte Anacağız”

İkinci Dünya Savaşı sırasında faşist görüşlere sahip olan Ustaşa askerleri tarafından Jasenovac’ta binlerce Sırp öldürülmüştür.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, “Jasenovac kampında yaşananlar sonucu hayatını kaybeden Sırplar için 22 Nisan’da anma töreni düzenleyeceğiz.”

Dodik, yaşanan bu olayın hiçbir zaman unutulmaması ve hep hafızalarda kazılı kalması gerektiğini vurguladı. Salgın olmasına rağmen bu anma töreninin gerçekleştirilmesinin Sırp halkı için oldukça önemli olduğunu belirtti. Yapılacak anma töreninde ise Sırplara karşı işlenen bu suçun Batılı devletler tarafından desteklenerek Hırvatistan Bağımsız Devleti tarafından gerçekleştiğini ve Jasenovac’ın Sırp halkının toplu bir şekilde katledildiği yer olduğuna dikkat çekti.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 03.04.2021

 

Dodik: “Bağımsızlık, Her İki Taraf İçin de İyi Olacak”

Sırp Cumhuriyeti partilerinden biri olan Bağımsız Sosyal Demoratlar İttifakı’nın (SNSD) genel başkanı olan Milorad Dodik, SRNA ile bir röportaj gerçekleştirdi. Dodik, Bosna Hersek’te birlikte yaşamalarının sonunun geldiğini ve ayrılığın yakında olduğunu belirtti. Bu ayrılığın şiddetli değil barışçıl bir ayrılık olması gerektiğini, halkın kendi kaderini kendinin tayin edeceği bir süreç olması gerektiğinden bahseden Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olduğunda daha iyi standartlara sahip olacağını vurguladı.

 

Kaynak: Rtrs

Tarih: 03.04.2021

 

Bulgaristan’da Seçim Günü

Dünya çapında Korona virüs salgınıyla mücadele devam ederken, Bulgaristan  4 Nisan Pazar günü sandığa gitti. 2009 yılından beri ilk olağan parlamento seçimlerinin yapıldığı Bulgaristan’da anketler sabah 7.00’da açıldı ve akşam 20.00’a kadar devam edecek. 45. Olağan Ulusal Meclis’te toplam 6.985 aday, 240 sandalye için yarışıyor.

Kovid-19 testi pozitif olan, karantinada olan seçmenler ve kalıcı engeli bulunanlar mobil olarak oy verebiliyorlar. Oy kullanma merkezlerinde Kovid-19 kapsamında tüm sosyal önlemlerin alındı. 28 Bulgar sivil toplum örgütü, altı uluslararası ve yabancı kuruluş seçimleri izliyor.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 04.04.2021

 

Hırvatistan Savunma Bakanı Banozic: Hırvatistan Nato’nun Güvenilir bir Ortağıdır

Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banozic, Hırvatistan’ın NATO’ya üye olmasının 12. yıldönümü münasebetiyle, “NATO’nun tam üyesi olmasından bu yana geçen 12 yıl içinde, Hırvatistan güvenilir bir müttefik ve ortak olduğunu kanıtladı” dedi. Bakan, Hırvatistan’ın NATO’nun karar alma sürecine aktif ve eşit düzeyde katıldığını ve diğer üye ülkelerden gelen askerlerle birlikte dünya çapında barış inşası çabalarına katkıda bulunduğunu söyledi.

Ayrıca Bakan, NATO üyeliğinin Hırvatistan’ın dış politikasındaki en önemli iki hedeften biri olduğunu da hatırlattı.

Banozic, “Hırvatistan böylelikle insanlık tarihindeki en güçlü askeri ve siyasi ittifakın parçası haline geldi. Bu nedenle, Hırvatistan’ın güvenliği ve istikrarı yalnızca kendi ordusu tarafından değil, aynı zamanda NATO ittifakına mensup dost ülkelerin silahlı kuvvetleri tarafından da garanti edilmektedir” dedi.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 01.04.2021

 

Karadağlı Yetkililer ile Srebrenica Arasındaki Bağlantı Hakkında Soruşturma İsteniyor

Nebojsa Medojeviç, Meclis’e eski Karadağ hükümeti ve diğer devlet organlarının Srebrenica’daki olaylara katılım ve sorumlulukları hakkında bir meclis soruşturması açma girişiminde bulunacağını söyledi. Karadağ Başbakanı basın toplantısında yaptığı açıklamada, devlet yetkilileri ve tanınmış kişilerin Srebrenica söz konusu olduğunda bile uluslararası mahkemelerin kararlarını kabul etmek zorunda kalacaklarını söyledi. “Özel olarak, ne istediğinizi düşünebilirsiniz, ancak uluslararası düzeni tanıyan bir yetkili olarak, onu kabul etmeniz gerekir. Bu, eski Yugoslavya topraklarında işlenen pek çok suçtan birine karşı bir medeniyet tavrıdır “ dedi. Ayrıca adaleti sağlaması beklenen Lahey mahkemesinin görevini yerine getirmediğini söyledi.

Medojeviç, “Açıkçası, bu büyük dünya güçlerinin jeostratejik çıkarlarının bir aracıydı ve bu savaş döneminden kalan pek çok suç çözülmemiş, cezasız kaldı ve şimdi Karadağ olgusuna – bunları tartışmaya devam etmek için – sahibiz” dedi. Medojeviç, Karadağ’da savaşla ilgili pek çok suçun çözülmediğini, çünkü bu suçların büyük bir kısmının Sosyalist Demokrat Parti (DPS) ve Milo Djukanoviç’e ait olduğunu söyledi. “DPS’den meslektaşların Demokratik Cephe’yi kurbanlara saygısızlık etmek veya suçları manipüle etmekle suçlaması ikiyüzlüdür, Djukanoviç 1990’larda hükümete birçok savaş suçuna katıldığına dair sağlam temellere dayanan şüphelerdir” dedi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 01.04.2021

 

Abazoviç: Yeni Parlamento Seçimi Beklemiyorum

Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç, hükümetin Avrupa karşıtı bir politika izleyemeyeceğini söyledi ve yakında parlamento seçimlerini beklemediğini de sözlerine ekledi. Karadağ’ın Türkiye dışında Avrupa Birliği ile en uzun müzakere sürecine sahip olduğunu ve kendisine göre önceki hükümetin organize suç ve yolsuzlukla bağlantılı olduğunu söyledi. Abazoviç, Karadağ Televizyonu’ndaki Fokus programında, “Organize suç ve yolsuzlukla mücadele eden yapılarda köklü değişiklikler olmadan, bu sektörde sonuç alınamaz. Savcılık Bürosunda değişikliklere ihtiyacımız var.” dedi.

Başbakan Yardımcısı, savcının yasalarına ilişkin yaptığı açıklamada, meclis çoğunluğunda sadece bir parti olmadığını, farklı insanların farklı düşündüğünü söyledi. “Hükümet, Avrupa karşıtı bir politika izleyemez. Avrupa yanlısı bir politika izleme yetkileri vardır ve bu şekilde davranır. Ortak bir çözüm bulunacağını düşünüyorum” dedi. Ulusal Güvenlik Teşkilatı’ndan gizli verilerin ifşa edilmesine ilişkin yorumda, Ajans yetkilileri tarafından ihmaller olduğunu ve bir iç denetim yapılacağını söyledi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 01.04.2021

 

AB Üye Ülkeleri, Yeni Metodolojinin Karadağ’da Uygulanmasını Destekledi

Özgür Avrupa Radyosunun (RFE) erişim yetkisine sahip olduğu Avrupa Birliği (AB) başkanlığı tarafından hazırlanan bir çalışma belgesinde, AB üye devletleri tarafından önerilen değişikliklerin Karadağ ve Sırbistan ile mevcut müzakere çerçevelerine uyarlanabileceğini doğruladıkları belirtildi. Ayrıca belgede her iki ülkenin de ‘’prensipte gelişmiş bir genişleme metodolojisini kabul etmeye hazır oldukları’’ ifade ettikleri doğrulanıyor.

AB üye devletlerin bu resmi onayı, Oliver Varhelji’nin sözde kağıtsız belgeyi 17 Mart’ta AB büyükelçilerine yeni metodolojinin katılım müzakereleri sürecini başlatmış olan ülkelere nasıl uygulayacağına dair önerilerle iletmesinden sonra yer almaktadır. Avrupa Komisyonu tarafından 2020’nin başlarında benimsenen yeni metodoloji, katılım sürecini henüz açan her ülke için geçerli olacaktır. Yeni metodoloji ile üyelik müzakerelerini ilk yapanlar Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’tur. Nihai çalışma belgesinde belirtildiği üzere, Karadağ ve Sırbistan’a uygulanacak yeni metodolojiye göre, katılım sürecinin temel alanlarındaki reformlara daha da güçlü bir odaklanma yer alıyor. Belgede, “Temel reformlar üzerindeki mevcut güçlü odak korunmalı ve daha da güçlendirilmelidir” denildi.

Avrupa Komisyonu’nun yeni önerisinin ana unsuru, hukukun üstünlüğüne ilişkin tüm geçiş kriterleri karşılanana kadar üyelik müzakerelerinde herhangi bir bölümün açılmasının imkansızlığıyla ilgili. Söylenene göre, “Revize edilen metodolojiye göre, hukukun üstünlüğünün iki fasılına ilişkin geçici kriterler karşılanmadan başka fasıl kapatılmamalı, müzakereler sırasında ortaya çıkan sorunlar olması durumunda düzeltici tedbirler düşünülmeli ve mevcut hukuk devleti eylemi planlar yürürlükte kalmalıdır.’’

 

Kaynak: CDM

Tarih: 03.04.2021

 

Emmanuel Macron’dan Tebrik Gecikmedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni hükümetin kurulmasından dolayı Kosova Başbakanı Albin Kurti’yi tebrik etti.  Kosovalıların faydasına olan öncelikler için Başbakan Kurti’ye destek vereceğini söyledi. Kurti’nin, 14 Şubat seçimlerinde vatandaşlarına vadettiği değişimler hakkında, “Vatandaşlarınızın talep ettiği temel reformları gerçekleştirmek niyetinde olduğunuzu biliyorum: hukukun üstünlüğünü ve Kosova’nın ekonomik ve sosyal kalkınmasını güçlendirmek “ dedi. Sırbistan ile diyaloga devam konusunda ümit ettiğini de belirtirken, sözlerini Kurti’yi Paris’i ziyarete davet etmekten çok mutlu olacağını söyleyerek bitirdi.

 

Kaynak: Panorama.al

Tarih: 01.04.2021

 

Kosova Cumhurbaşkanı’nı Seçiyor

Vetëvendosje Hareketi Parlamento Grubu Başkan Vekili Mimoza Kusari-Lila tarafından teyit edilen habere göre Meclis Başkanlık Kurulu, Cumhurbaşkanı seçim oturumunun 3 Nisan saat 18. 00’da yapılmasını kararlaştırdı. Cumhurbaşkanlığı için yarışan adaylar; Vjosa Osmani ve Nasuf Bejta.

  • Peki Cumhurbaşkanı nasıl seçilir?

Cumhurbaşkanın seçilmesi için ilk iki oylamada oyların üçte ikisinin, yani 80 milletvekilinin 80 oyu gerekiyor. Üçüncü turda, 61 milletvekilinden salt çoğunluğunu alan cumhurbaşkanı seçilir, fakat her üç oylamaya en az 80 milletvekilinin de katılması gerekiyor. Üçüncü turun sonunda da cumhurbaşkanı seçilemezse, ülke 45 gün içinde yapılması gereken olağanüstü seçimlere gider. Azınlık ve İnsan Haklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Rexhepi,  Çok Etnikli Grup üyeleriyle Facebook hesabında paylaştığı bir fotoğrafın altına cumhurbaşkanlığı için Osmani’yi oylamaya hazır olduklarını yazdı. Oturumun başlayacağı salona Agim Veliu, Avdullah Hoti, Vlora Dumoshi ve Driton Selmanaj dâhil, LDK’nın tüm milletvekillerinin girdiği görüldü. Oturuma katılanlar arasında PDK Başkanı Enver Hoxhaj ve milletvekili Bedri Hamza da yer alıyor ancak seçim için oy kullanıp kullanmayacakları bilinmiyor. Yapılan ilk oylamaya 78 milletvekili katıldı. 80 milletvekilinin oyunu kullanması gerektiği ve yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ilk tur oylama tekrarlanacak. LDK milletvekilleri Avdullah Hoti ve Agim Veliu ikinci tur oylamada da oyunu kullanmadı, hatta Agim Veliu Meclis salonundan ayrıldı. İkinci oylamaya katılmayanlar arasında Driton Selimi de var. Seçiminin ikinci turunda sandıktan 79 oy çıktığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı seçilemedi, bu nedenle oturuma 30 dakika ara verildi. Aradan sonra salona dönen milletvekillerine Meclis Başkanı Glauk Konjufca açıklamada bulundu. Konjufca, yeter sayı olmadığından Meclis oturumunun bu akşam sona erdiğini ve 4 Nisan saat 17.00’da devam edeceğini bildirdi.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 03.04.2021

 

Vucic CNN’e verdiği demeçte, aşıların ‘jeopolitik’ bir sorun değil, hayat kurtarma sorunu olduğunu söyledi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic 31 Mart Çarşamba günü CNN’e verdiği demeçte, ülkesinin aşıyı jeopolitik bir konu olarak değil, daha çok hayat kurtarma meselesi olarak kabul ettiğini söyledi.

CNN’den Fred Pleitgenr’in Belgrad’dan hazırladığı “yabancılara ücretsiz aşı sunan ülke” isimli raporu hakkında Vucic, Sırbistan’ın başarılı olmasından dolayı mutlu olduğunu ve dünyanın her yerine aşı sağladıklarını yineledi.

Vucic, “Amerikan, Avrupa, Rusya veya Çin aşısını yaptırabilirsiniz; seçim yapmak size kalmış” ifadelerini de kullandı.

Vucic, bölgedeki insanların aşılanması hakkındaki bir soruyu, ülkesinin Makedonya, Karadağ veya Bosna-Hersek’ten birine yardım edebilmesinden memnun olduğu şeklinde yanıtladı. “Burası bizim bölgemiz, yan yana yaşıyoruz ve onlara yardımcı olabilirsek bu harika olur ve onlar da bize yardım edebilirlerse onlara teşekkür ederiz. Bu, geçmişe gitmeden geleceğe baktığımızı gösteriyor” dedi.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 01.04.2021

 

Vatandaşların %53’ü Hükümetin Çalışmalarından Memnun Olmadığını Söylüyor

İsviçre’nin finanse ettiği Parlamento Destek Programı’nın bir parçası olarak Demokrasi Enstitüsü “Societas Civilis” (IDSCS) tarafından yürütülen bir ankete göre, Kuzey Makedonya vatandaşlarının çoğunluğu sağlık, eğitim ve ekonomiyle ilgili hükümetin önlemlerinden memnun değil.

Hükümetin krizle başa çıkmak için aldığı önlemlerden memnun olup olmadıkları sorulduğunda, yanıt verenlerin çoğunluğu (yüzde 53) hükümetin durumu sağlık, ekonomi ve eğitim çerçevesinde halledebilmek için yeterince şey yapmadığına inanıyor.

Bu sorular, Demokrasi Enstitüsü’nün dediği gibi, politika yapıcıları vatandaşların aşılama hakkında ne düşündükleri ve önlemlerden memnun olup olmadıkları konusunda bilgilendirmek için soruluyor.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 02.04.2021

 

Arnavut Protestocular, Hayırlı Cuma Katliamını Gerçekleştiren İslamcıların Serbest Bırakılmasını Talep Ederken Milliyetçi Sloganlar Attılar

Yüzlerce etnik Arnavut protestocu, 2012 Hayırlı Cuma katliamını gerçekleştiren İslamcı grubun cezalandırılmasına karşı bugün düzenlenen protesto sırasında Zaev  ve yargı yetkililerine yönelik milliyetçi sloganlar ve tehditler savurdu.

Cuma namazının ardından Üsküp’ün Cair semtinde başlayan protestolar, ana adliye ve Hükümet binasına kadar devam etti. Göstericiler Arnavut bayrakları taşıdılar ve 2001 yılında Makedonya’da iç savaşı başlatan UCK / NLA terör örgütünü desteklemek için tezahüratlarda bulundular.

Protesto organizatörleri, üç tetikçiden ikisinin ülkeyi terk etmesine rağmen ömür boyu hapis cezasına çarptırılan etnik Arnavut İslamcıların dört etnik Makedon erkek çocuğu ve bir erkeğin öldürülmesinden suçlu olmadıkları konusunda ısrar ediyor.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 02.04.2021

 

Parlamento Eylül Sayımını Erteleme Tasarısını Onayladı

Bir günlük gecikmeden sonra, Makedonya Parlamentosu bugün (02 Nisan 2021), sayımı Nisan ayından Eylül ayına ertelemek ve ayrıca belediye seçimlerini Ekim ayının birinci yarısından ikinci yarısına ertelemek için oy kullandı.

Öneriler 95 lehte 12 aleyhte oyla kabul edildi. Zaev rejimi, yeni Koronavirüs vakalarındaki büyük artışa rağmen, Nisan ayında “korona sayımı” olarak adlandırılan sayımı düzenlemeye kararlıydı. Sonunda, VMRO-DPMNE lideri Hristijan Mickoski, Zaev’in bu hafta başlarında yaptığı bir toplantıdan sonra plandan vazgeçmesini sağladı. Arnavut partileri, nüfusun Arnavutluk payını artıracağını umarak nüfus sayımının planlandığı gibi ilerlemesinde ısrar ettiler, ancak sonunda Zaev’in Arnavut koalisyon ortağı DUI öneriyi desteklemeye razı oldu.

 

Kaynak: Republika.mk

Tarih: 02.04.2021

 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Kosova güvenlik güçlerinin oluşumunu kınadı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç 1 Nisan’da yaptığı açıklamada, Güney Mitrovica’da bir Kosova güvenlik gücü üssünün oluşturulması ve Kosova’nın NATO askeri tatbikatlarına katılımının Arnavut tarafının istediklerini nasıl yapabileceklerini gösterme girişimi olduğunu söyledi. Bu, Sırp haber ajansı Politika tarafından bildirildi.

Aleksandar Vuciç, Kosova ve Metohija’da barış ve istikrarın korunacağını kaydetti.

“Bu, Arnavut tarafının özel bir sorumluluk olmaksızın istediklerini nasıl yapabileceklerini göstermeye yönelik ilk ve son girişimi değil. Sırp halkına yönelik daha ciddi bir tehlike veya tehdit varsa … Devam etmeme gerek yok. Kosova ve Metohija’dan tüm Sırplar bunu biliyor. “ -Aleksandr Vucic

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 02.04.2021

 

Makedonya Başbakanı, Sırp turistlere yönelik görevlerin kaldırıldığını duyurdu

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev 2 Nisan’da düzenlediği basın toplantısında, Sırbistan’dan bağışlanan aşıların yaklaşık 700 bin avroya mal olduğunu söyledi. Başbakan, Sırp turistlerin bu yaz Kuzey Makedonya otoyollarında geçiş ücretlerini bir minnettarlık göstergesi olarak ödemekten muaf tutulduklarını da sözlerine ekledi. Bu, Sırp haber ajansı RTS tarafından bildirildi.

Dayanışma eylemini, Sırbistan’ın insanlığını küçümseyemeyiz. İsrail, İngiltere, Fransa ile pazarlık yapıyordum, yardım istemediğimiz neredeyse hiç kimse yok ”dedi Zaev.

Zaev, Sırbistan’a sağlanan yardımın borcunu geri ödemek için Sırp plakalı araçların geçiş ücretlerini iptal etme sözü verdi.

Bir hatırlatma olarak, 1 Nisan’da, Sırbistan’dan Kuzey Makedonya’ya 20.000 doz Sputnik V teslim edildi ve aynı sayıda doz verilmesi gerekiyor. Sırbistan ayrıca daha önce Makedon sağlık çalışanlarını aşılamak için 8 bin doz Pfizer aşısı bağışlamıştı.

 

Kaynak: Regnum.ru

Tarih: 03.04.2021

 

Maliye Bakanı, Yunanistan’ın Başka Bir Kurtarma Paketine İhtiyaç Duymayacağını Belirtti

Maliye Bakanı Christos Staikouras Çarşamba günü ANT1 TV’de, “Yeni bir kurtarma paketine gerek olmayacak” dedi. Bakan, ülkenin düzenli olarak sermaye piyasalarından borç aldığını, SURE programından ek 2,5 milyar avro sağladığını ve diğer kaynaklardan ek gelir umduğunu belirtti. “Umudumuz, pazarın kademeli olarak yeniden açılması ve turizmin geçen yıla göre daha iyi performans göstermesini beklerken, AB kurtarma fonun dan da para akışı bekliyoruz. Tüm bunlar bizi güçlü bir toparlanma ve ardından güçlü bir ekonomik büyüme olacağı konusunda iyimser yapıyor” dedi. Staikouras, işletmelere ve serbest meslek sahiplerine verilen yedinci tur devlet kredilerinin Nisan ayı sonuna kadar ödeneceğini ve salgındaki gelişmelere bağlı olarak sekizinci turun başlatılması için kapıyı açık bıraktığını da sözlerine ekledi.

 

Kaynak : Ekathimerini

Tarih :1.04.2021

 

Gastrade ve Kuzey Makedonya, Yunan LNG Terminali Konusunda İş Birliği Yapıyor

Yunan şirketi Gastrade, Alexandroupolis LNG Terminali için National Energy Resources (NER AD) Skopje ve AD Kuzey Makedonya Enerji Santralleri (AD ESM) ile iş birliği anlaşmaları imzaladı.

Gastrade, 170.000 metreküp LNG depolama kapasitesi ve yılda 5.5 milyar metreküpü aşacak doğal gaz tedarik kapasitesi ile Yunanistan’da açık deniz Alexandroupolis LNG yüzer depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesini (FSRU) geliştiriyor. Dedeağaçtaki LNG Terminalinin 2023’te faaliyete geçmesi bekleniyor. NER AD, Gastrade’nin sermayesinden pay almak isterken, AD ESM, Terminal De uzun vadeli kapasite rezerve etmek ile ilgileniyor. FSRU, 28 kilometre uzunluğundaki bir boru hattıyla Yunanistan Ulusal Doğal Gaz Sistemine bağlanacak ve bu hat üzerinden yeniden gazlaştırılmış LNG, Sırbistan ve Romanya’dan Macaristan’a Yunanistan, Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve daha geniş bölge pazarlarına iletilecektir. Bu, Avrupa Birliği’nin öncelikli bir projesi olan, arz güvenliğini güçlendiren, enerji tedariki kaynaklarını ve yollarını çeşitlendiren, rekabeti arttıran ve Güneydoğu Avrupa’nın daha geniş bölgesinde bir doğal gaz ticaret merkezinin kurulmasını destekleyen bir Avrupa Ortak Çıkar Projesidir. . Proje, Yunanistan-Bulgaristan ara bağlantısı (İGB), Yunanistan-Kuzey Makedonya ara bağlantısı, TAP, Bulgaristan-Sırbistan ara bağlantısı (İBS) ve Revithoussa LNG Terminali gibi bölgedeki diğer mevcut veya planlanan önemli gaz altyapı projelerini desteklemektedir.

 

Kaynak : OFFSHORE energy

Tarih :1.04.2021

 

Yunan Başbakanı Mitsotakis  Libya Ziyaretini  6 Nisan’da Yapacak

Hükümet sözcüsü 1 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada, Başbakan Kyriakos Mitsotakis in Libya ziyaretinin 6 Nisan’da yapılacağını duyduğunu söyledi. Ziyaret, Kuzey Afrika ülkesindeki siyasi değişimin ardından geldi ve Atina’nın Libya ile ilişkilerini yeniden kurma ve Yunanistan’ın jeostratejik çıkarlarını koruma amacını yansıtıyor. Mitsotakis’in, yeni Ulusal Birlik Hükümeti’nin (GNU) Başkanlık Konseyi’nin yeni başkanı Mohamed al-Menfi ve Libya’nın yeni geçici başbakanı Abdul Hamid Dbeibah ile görüşmesi planlanıyor. Ziyareti aynı zamanda Trablus’taki Yunan büyükelçiliğinin derhal açılmasına vesile olacak. Mitsotakis Dışişleri Bakanı Nikos Dendias eşlik edecek. İkincisi, Ankara’nın Fayez al-Sarraj hükümeti ile Ankara’nın deniz bölgelerinin sınırlandırılmasına ilişkin yasadışı Türk-Libya mutabakatının ötesinde, Türkiye’nin Kuzey Afrika ülkesinde artan etkisine ilişkin endişelerin ortasında, temaslar kurma çabalarında aktif bir rol oynamıştır.

 

Kaynak : Ekathimerini

Tarih : 1.04.2021

 

Enerji Bakanı  Skretas, Mısırlı Mevkidaşı El-Markabi ile Elektrik Bağlantısı Konusunda Mutabakat Anlaşması İmzaladı

Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skretas 31 Mart Çarşamba günü Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Mohamed Shaker El-Markabi ile Yunanistan-Mısır arasında bir elektrik ara bağlantısı kurulması konusunda bir mutabakat anlaşması (MoU) imzaladı.Her iki bakan da, iki ülke arasında bir enerji ara bağlantısı oluşturmanın ön şartlarını inceleyecek müzakere ekipleri kurmayı kabul etti. Skrekas, MoU’nun Yunanistan ile Mısır arasındaki ikili ilişkilerin derinleştirilmesi için stratejik işbirliğinin sonuç getirdiğini gösterdiğini söyledi. Elektrik şebekesinin korunması ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının daha fazla entegrasyonu ile ülkenin enerji güvenliğini güçlendirecek bir girişimdir. Aynı zamanda, Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır arasındaki üçlü işbirliğinin ve Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail arasındaki 3 + 1 işbirliğinin devamı olarak, Güneydoğu Akdeniz bölgesindeki Yunan hükümetinin enerji politikası yöntemini teşvik etmektedir. ve ABD.Yunan bakan ayrıca Mısırlı mevkidaşına, Kıbrıs ve İsrail’den gelen muadilleriyle EurAsia Ara Bağlantı kablosuyla üç ülkenin elektrik bağlantılarına ilişkin 8 Mart’ta imzaladığı Mutabakat Muhtırası hakkında bilgi verdi.

 

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih :01.04.2021

 

Dendias, Arnavutluk’un Yunan Ulusal Azınlık Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Vlasis ile birlikte dün Kuzey Epir’den Yunan Ulusal Azınlık mensupları ile bugünkü Güney Arnavutluk’ta bir araya geldi.İki bakan, Kuzey Epirus daki ana Yunan örgütü olan cumhurbaşkanı Omonia, Vassilis Kagios ile bir araya geldi.Ayrıca İnsan Hakları Birliği Partisi (KEAD) başkanı Vangelis Doule ve Omonia’nın Heimarra şubesi başkanı Freddy Beleri ile de görüştüler. Dendias, Twitter’da “Yunanistan, Arnavutluk’taki Yunan Ulusal Azınlığın yanında yer almaktadır” dedi. Kuzey Epirus’un yerli Yunanlıları, Arnavut yetkililer tarafından sık sık baskı ve ayrımcılığa maruz kalıyor.Bu, iki dilli işaretler üzerine Yunanca yazı üzerine sonsuz grafiti ve diğerleri arasında Antik Yunan sitelerine karşı vandalizmi içerir.

 

Kaynak : Greek City Times

Tarih : 1.04.2021

 

Yunanistan, Türk Sahil Güvenliğini Ege ‘Provokasyonları ile’ Suçladı

Yunanistan 2 Nisan Cuma günü Türkiye’yi Ege’de “tehlikeli” manevralar ve göçmenlere yasadışı yardımla “tırmanışı kışkırtmaya” çalışmak ile suçladı. Göç bakanlığından yapılan açıklamada, “Bu sabah Yunan Sahil Güvenliği, Yunanistan ile tırmanışı kışkırtmak amacıyla Avrupa sınırına kadar dayanıksız göçmen teknelere eşlik eden Türk Sahil Güvenlik ve Donanmanın çok sayıda olayını bildirdi” dedi. Yunan sahil güvenliği daha önce Midilli adası yakınlarındaki devriye botlarından birinin “tehlikeli manevralar” yapan bir Türk gemisi tarafından “taciz edildiğini” açıklamıştı. Raporda, bir Türk sahil güvenlik gemisinin hızla Yunan gemisini hızla yanından geçip dalgalarla salladığını gösterdiği iddia edilen bir video yayınlandı. Yunan sahil güvenliği, iki olayda, Türk devriye botlarının Yunan sularına girerken göçmen botlara yardım etmeye çalıştıklarının iddia edildiğini de sözlerine ekledi. Yunan sahil güvenliği, iddia edilen olaylardan birinde, iki Türk devriye botunun bir göçmen botunu Yunan sularına “itmeye çalıştığını” söyledi. Atina, Ankara’nın göç yollarını iyileştirmesini ve mülteci korumasına uygun bulunmayan yüzlerce sığınmacıyı geri almasını istiyor.

 

Kaynak : The New Arab

Tarih : 2.04.2021

 

Yunanistan, Uluslararası Uçuşlardaki Kısıtlamaları 19 Nisan’a Kadar Uzattı

Yunanistan, 4 Nisan Pazar günü yaptığı açıklamada, yeni COVID-19 enfeksiyonlarının sayısının artmaya devam etmesi nedeniyle iç hat uçuşlarındaki kısıtlamaları 12 Nisan’a ve uluslararası uçuşlarda 19 Nisan’a kadar uzattığını söyledi. Kısıtlamalar kapsamında, Yunanistan’a uçan yolcular, varıştan 72 saat önce negatif PCR testi almalı ve COVID-19 için rastgele testten geçmelidir.T üm yabancı yolcular yedi gün karantinaya alınır. Seyahatten en az iki hafta önce tamamen aşılanmış İsrailli gezginlerin, iki ülke arasında turizm konusunda ikili bir anlaşmanın ardından karantinaya alınmasına gerek olmayacak.İngiltere dahil 10 ülke hariç, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden çoğu uçuş yasaklanmıştır. İç hat uçuşları için sadece temel seyahate izin verilir. Yunanistan’da okullar, zorunlu olmayan mağazalar ve restoranlar kapalı, ancak yetkililer pazartesi gününden itibaren küçük perakende mağazalarının kısıtlamalarla yeniden açılmasına izin vermeyi planlıyor ve liselerin bu ayın sonlarında yüz yüze derslere devam etmeleri bekleniyor.

 

Kaynak : Reuters

Tarih : 4.04.2021

 

Türkiye ile Arnavutluk Arasında İmzalanan Milletlerarası Anlaşma, Resmi Gazete’de Yayımlandı

Türkiye ile Arnavutluk arasında, Arnavutluk’un Fier şehrinde inşa edilecek hastane ve bu hastanede kullanılacak malzemelerin Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından hibesine ilişkin anlaşma onaylanarak Resmi Gazete’de yer aldı.

İki ülke arasında 2 Şubat’ta Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma’nın yürürlüğe girmesiyle, Türk tarafı, Arnavutluk Fier’de inşa edilecek 150 yataklı hastane ve bu hastanede kullanılacak anlaşmaya ekli tıbbi cihaz, donanım ve malzemeler ile tefrişatı Arnavutluk’a hibe edecek.

Anlaşma, Türk tarafından Arnavutluk sağlık sisteminin güçlendirilmesi ve sağlık altyapısına destek olunması amacıyla gerçekleştirilirken, söz konusu hastanenin faaliyete geçiş aşamasında Türkiye’den Arnavutluk’a sağlık personeli görevlendirilecek ve Sağlık Bakanlığınca danışmanlık hizmeti verilecek.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 01.04.2021

 

İspanya’dan Kosova’ya Saygısızlık

İspanya ile Kosova arasında oynanan milli maçta ülkedeki resmi yayıncısı olan kanal, Kosova’nın kısaltmasını ‘kos’ olarak küçük harflerle yazdı. Kosova’yı tanımayan ülkeler bloğunda bulunan İspanya’da yapılanlar büyük saygısızlık olarak görüldü.

2022 Dünya Kupası Elemeleri B Grubu üçüncü hafta maçında İspanya, Kosova’yı 3-1 mağlup ederek liderliğini sürdürdü. Sevilla Olimpiyat Stadyumu’nda oynanan maç sırasında ve öncesinde yaşananlar eşleşmeye damga vurdu.

Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan ülkeler bloğunda bulunan İspanya’da maçı canlı olarak ekranlara getiren resmi yayıncı, büyük bir skandala imza attı. Maçın İspanyol rejisi, hükümetin tanımadığı Kosova’nın takım adı kısaltmasını ‘kos’ olarak küçük harflerle yazdı. Eski Fenerbahçeli Vedat Muriqi’nin de formasını giydiği Kosova Milli Takımı’na yapılan bu saygısızlık futbolseverler tarafından tepki gördü.

Sosyal medyada çok tepki çeken o görüntünün ardından bir başka detay daha ortaya çıktı. İspanya Futbol Federasyonu’nun maç öncesinde yayınlanan anons görselinde de Kosova’nın adını küçük harflerle yazdığı görüldü. Milli maçta yaşananlara Kosova halkı da büyük tepki gösterirken yapılan saygısızlık nedeniyle diplomatik bir krizin yaşanabileceği aktarıldı.

 

Kaynak: Balkan Postası

Tarih: 01.04.2021

 

Yunanistan ile Mısır, Elektrik Ağlarını Birbirine Bağlamak İçin Mutabakata Vardı

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas ile Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Muhammed Şakir el Markabi arasında imzalanan mutabakat muhtırasına göre iki ülke arasında elektrik bağlantısı kurulacak. İki ülkenin elektrik ağını birbirine bağlayacak bu adım, Mısır-Avrupa elektrik hattı döşenmesine yönelik EuroAfrica projesinin bir parçası. Daha önce de Güney Kıbrıs ile Mısır arasında benzer bir anlaşmaya varılmıştı.

Skrekas ile Markabi, iki ülke arasında enerji bağlantı hatları kurmanın önkoşullarını inceleyecek müzakere heyetleri oluşturmayı kararlaştırdı. Yunan bakan, mutabakat muhtırasını, Atina ile Kahire arasındaki ikili ilişkileri derinleştiren stratejik işbirliğinin sonuçlar verdiğinin bir diğer göstergesi olarak sundu.

Skrekas, (Güney) Kıbrıs ve İsrail’den mevkidaşları ile EuroAsia bağlantı kablosuyla üç ülkenin elektrik ağlarının bağlanmasına ilişkin 8 Mart’ta imzaladığı mutabakat muhtırası hakkında Markabi’ye bilgi de verdi.

Yunan basınında, Mısır’la anlaşmanın, Yunanistan’ın elektrik ağını korumak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunu ilerletmek suretiyle enerji güvenliğini güçlendiren bir girişim olduğu belirtildi.

Değerlendirmelerde, “Yunanistan, (Güney) Kıbrıs ve Mısır arasındaki üçlü işbirliğinin ve Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve ABD arasındaki 3 + 1 işbirliğinin devamı olarak, Yunan hükümetinin Güneydoğu Akdeniz bölgesindeki enerji politikalarında kullandığı yöntemi destekliyor” denildi.

 

Kaynak: Sputnik News

Tarih: 01.04.2021

 

Yunanistan Tarafından Türk Kara Sularına Geri İtilen 231 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Yunanistan’ın gün içinde Türk kara sularına geri ittiği 231 düzensiz göçmenin kurtarıldığını bildirdi. Komutanlıktan yapılan açıklamaya göre, Yunan Sahil Güvenlik unsularınca saat 03.30’da başlayan ve saat 12.33’te sona eren 7 ayrı geri itme olayı yaşandı. İzmir, Balıkesir ve Çanakkale açıklarında Türk karasularına geri itilen göçmen botlarına müdahale edildi.

AA’nın haberine göre, bölgeye görevlendirilen Türk Sahil Güvenlik unsurları 231 düzensiz göçmeni kurtararak, güvenli bölgeye ulaştırdı. Kurtarılan göçmenler, Türk Sahil Güvenlik ekiplerine teşekkür etti.

 

Kaynak: Habertürk

Tarih: 03.04.2021

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Taha Yüceses

TUİÇ Balkan Stajyerleri

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.

Çeviri: Neoliberalizmden Sonra

Bu yazı, Rana Faroohar'ın ‘Foreign Affairs’ için kaleme almış olduğu “After Neoliberalism: All Economics Is Local” başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir.

The Wind That Shakes the Barley (2006)

Avrupa çalışmaları stajyerimiz Ferhat Ege Aksaylı, The Wind That Shakes the Barley filmini sizler için analiz etti.

Paris Attacks and the Role of the European Union

Abstract This article analyzes the attacks of the Islamic State...