Haftalık Balkan Bülteni / 29-31 Mart

 

Zaev Kurti’yi Seçimlerdeki Başarısından Dolayı Kutladı

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, son yaptığı basın toplantısında Kosova ve Kuzey Makedonya arasındaki ikili ilişkileri ve gelinen noktayı överken Kosova Başbakanı Albin Kurti’yi yeni hükümetin oluşturulması ve Kurti’nin tekrardan göreve seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Zaev verdiği demeçte aynı zamanda iki ülke arasında ileride yapılması planlanan gelişmelerin ortak hedeflerin gerçekleşmesi için bir teminat olacağını ifade etti. Kurti ile mümkün olan en yakın zamanda temasa geçeceklerini söyledi. Başbakan Zaev iki ülke arasında yoğun ekonomik ve ticari iş birliğinin sağladığı faydalar üzerinde dururken bu işbirliğinin  yakın gelecekte aynı enerjiyle devam edeceğini ve çok çeşitli alanlarda da bu ortaklığın süreceğini dile getirdi.

 

Kaynak: Albanian Daily News

Tarih: 31.03.2021

 

Dzaferoviç, Romanya büyükelçisini kabul etti: NATO ve BH’nin AB perspektiflerinin önemi vurgulandı.

BH Cumhurbaşkanlığı Üyesi Šefik Džaferović, Romanya’nın BH Büyükelçisi Anton Pacuretu’nun açılış ziyaretini kabul etti. Bosna Hersek ile Romanya arasındaki ikili ilişkilerin açık meseleler olmaksızın iyi olduğu, ekonomik ve kültürel alanda iş birliğinin geliştirilerek önümüzdeki dönemde daha da üst düzeye çıkarılması gerektiği belirtildi.

Bosna Hersek ve Batı Balkanlar’ın tüm bölgesindeki siyasi durum tartışıldı ve tüm bölgenin güvenliği ve istikrarı için Bosna Hersek’in Avrupa ve NATO perspektifinin önemi vurgulandı.

BH Cumhurbaşkanlığı Üyesi Džaferović, Büyükelçi Pacuretu’yu Bosna-Hersek’te karşıladı ve kendisine gelecek dönemin başarılı olmasını diledi.

 

Kaynak: klix.ba

Tarih: 29.03.2021

 

Onları Affetme Bogic!

Boşnak siyasetçi Bogic Bogiceviç, kirli siyasi çatışmalar nedeniyle gücünü kötüye kullanmayı reddederek karakterini tekrar gösterdi.

Saraybosna Belediye Başkanı seçilmesine rağmen Bogiceviç adaylığını geri çektikten sonra seçilmesini hala kabul etmiyor.

Bosna Hersek’te kurulan “Dörtlü” koalisyonu 2020’nin Kasım ayında Saraybosna şehrinde yapılan seçimlerde bir zafer elde etmesiyle vatandaşlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan ve günümüz Saraybosna’da belki de en saygın vatandaşı olarak kabul edilen Bogiceviç’i Belediye Başkanı adayı ilan etti. Ancak, Bay Bogiceviç’in Belediye Başkanı olarak onaylanacağı rutin ve resmi bir prosedür yerine, partinin diğer üyeleri bambaşka bir siyasi oyun hazırladı.

Her şeyden önce, Naša stranka, adında “Dörtlü” koalisyon içerisindeki partinin belediye başkan yardımcısı adayı Ivana Marić, adaylığından vazgeçti. Daha sonra Dino Konaković, açıkça Demokratik Eylem Partisi(SDA)’nin duruma el atmasının çok zor olmadığını göstererek, Narod i Pravda adındaki diğer koalisyondaki partiden, Konaković’in vaftiz oğlu Jasmin Ademović’i Şehir Konseyi Başkanı olarak atamaya karar verdi.

Bu durumda İbrahim Hadžibajrić ise, “Dörtlü”ye verdiği sadakatinden açıkça vazgeçerek, Bogiceviç’in seçilmesini, yeni bir çoğunluk için meclis üyelerini satın alma girişiminde bulunulana kadar engelledi.

Böylece, Saraybosna geleneğine göre Bogiceviç’in Belediye Başkanı olarak kabul edileceği rutin prosedür yerine, yolsuzluk, adam kayırma ve siyasi sahtekarlıktan oluşan bir karmaşanın oluştuğunu gören ve başkanlıktan çekilen Bogiceviç, halk tarafından tam olarak neden takdir edildiğini ve saygı duyulduğunu bir kez daha gösterdi.

Son 30 yıldır Bosna-Hersek’in kirli siyasi çatışmaları ve küçük çıkarları için karakterinin istismar edilmesini reddeden Bogiseviç kesin bir şekilde tutumunu gösterdi.

 

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 29.03.2021

 

Bosna-Hersek Başkanlık üyeleri, İtalya’nın devam eden desteği için Bakan Di Maio’ya teşekkür ediyor

Bosna-Hersek (BH) Başkanlık üyeleri, bugün (30 Mart 2021) İtalya’nın devam eden desteği için İtalya Dışişleri ve Uluslararası İş birliği Bakanı Luigi Di Maio’ya teşekkür ederek toplantıya başladılar ve pandeminin neden olduğu siyasi süreçler ve COVID-19’un yayılmasıyla mücadele yolları hakkında bilgi alışverişinde bulundular. Ayrıca koronavirüs salgınının ağırlaştırdığı koşullara rağmen ikili ziyarette bulunduğu için kendisine teşekkür ettiler.

Başkanlık üyeleri, İtalya’nın BH ile iyi ve dostane ilişkiler geliştirmeye devam etmesine şükranlarını ifade ettiler. Bu özveri aynı zamanda Büyükelçi Nicola Minasi ve bugünkü heyetin bir parçası olan BH’deki İtalyan Büyükelçiliği’nin özverili angajmanlarından da kaynaklanmaktadır.

Ayrıca, salgına karşı mücadelede Bosna Hersek ve Batı Balkanlar’a sadece insani ve sağlık krizine yanıt olarak değil, aynı zamanda sosyo-ekonomik sonuçların hafifletilmesi için AB desteğinin gerekliliği tartışıldı. İtalya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, bu konuda İtalya’nın AB’nin Batı Balkanlar’a genişlemesini ve reform süreci ile BH’nin Avrupa entegrasyonunun devam etmesini savunduğunu söyledi.

Bosna Hersek’in AB’ye katılımının sonraki adımlarında İtalya Cumhuriyeti’nin AB içinde sürekli desteğinin ve Avrupa Komisyonu görüşünden 14 temel önceliğin yerine getirilmesinin devamının önemini vurguladılar.

Başkanlık üyeleri, BH’nin bir deniz ülkesi olarak Adriyatik Denizi’nin ortak bir mal olarak korunmasına ilişkin tüm süreçlere yapıcı bir katkı yapmak istediğini söyledi.

İki taraf da İtalya’nın ekonomik iş birliği ve dış ticaret çerçevesinde BH’nin en önemli ortaklarından biri olduğuna dikkat çekti. AB’nin ve AB’nin entegre bir parçası olarak Batı Balkanlar’ın geleceğini ilgilendiren AB içindeki süreçlere BH ve Batı Balkanlar’dan gençlerin katılımına özel bir vurgu yapıldı.

BH Başkanlığı, göçmen krizi ve güvenlik unsurunun yanı sıra göç süreçlerinin koordinasyonu için şartların sağlanmasının da görüşüldüğünü belirtti.

 

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 30.03.2021

 

Çin, Bosna-Hersek(BH)’in Silahlı Kuvvetleri’ne kamyon, ekskavatör ve buldezer bağışladı

Bugün BH Savunma Bakanı Sifet Podzic ve Çin’in BH Büyükelçisi Yi Ping, Saray Bosna’nın Railovac semtinde bulunan kışlada, Çin Savunma Bakanlığı tarafından BH Silahlı Kuvvetleri’ne, mühendislik fonlarının devredilmesi üzerine sertifikalar imzalandı.

Çin’in Silahlı Kuvvetlere bağışladıkları fonlar içerisinde  altı boşaltma kamyonu, üç bekolu yükleyici, alçak yükleyici-yarı römorklu iki traktör, yükleme vinçli kamyon, buldozör ve kompakt ekskavatörler bulunmaktadır.

Bakan Podzic, bağışın geri ödemesiz bir yardım olduğunu ve sosyal inşaat ile sivil koruma-kurtarma açısından da önemli bir rolü olacaklarını vurgulayarak, bağışı devraldı ve sertifikayı imzaladı.

Bu ekipmanların öncelikli olarak sivil otoritelere, doğal afetler gibi diğer felaketlere ve kazalara müdahale etmede yardımcı olarak kullanılmasının büyük önem taşıdığını söyleyen Popdzic, Çin’in BH vatandaşlarına daha parlak bir gelecek sağlama çabasına sonsuz şükranlarını sunduğunu da ekledi.

Silah Kuvvetlerin Kaynaklardan Sorumlu Ortak Kurmay Başkan Yardımcısı Gojko Knezevic, mühendislik fonu sayesinde bu alanın kapasiteleri açısından operasyonel kabiliyetlerin artacağını ve 2011 ile 2015 yıllarından sonra Çin’den gelen en büyük üçüncü bağış olduğunu da vurguladı.

Çin’in BH Silahlı Kuvvetleri’ne bağışladıkları fonlar içerisinde altı boşaltma kamyonu, üç bekolu yükleyici, alçak yükleyici-yarı römorklu iki traktör, yükleme vinçli kamyon, buldozör ve kompakt ekskavatörler bulunmaktadır.

 

Kaynak: Dnevni Avaz

Tarih: 31.03.2021

 

Kuzey Makedonya’nın Kitap Bağışına Yönelik Ablukası

Kuzey Makedonya, Sofya Dışişleri Bakanlığı’nın Bulgaristan’a karşı kampanyanın bir parça olduğunu iddia ettiği bir kültür merkezine yönelik Bulgar kitaplarının girişini kasten engellediğini yalanladı. Bulgaristan’ın Pazar günü protesto notu göndermesi üzerine Kuzey Makedonya, Üsküp’teki Bulgar kültür merkezine yönelik Bulgar kitaplarının geçişine izin verilmemesi sonucu iki ülke arasındaki Deve Bair sınır kapısında kaldı. Kuzey Makedonya Gümrük Dairesi, kitapların vergi ödemekten muaf tutulması için gereken iki imzadan birinin eksik olduğunu söyledi.

“Vergilerden muafiyet talebine, kitapların göndericisi olan tek bir tarafın imzaladığı bir bağış anlaşması eşlik ediyordu, ancak alıcı (Üsküp’teki Bulgar Kültür ve Bilgi Merkezi) tarafından imzalanmamış ve anlaşmayı yasal olarak geçersiz kılmıştır. Aynı günün erken saatlerinde, Üsküp’teki Bulgaristan Büyükelçiliği Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı’na bir protesto notu gönderdi. Aynı günün erken saatlerinde, Üsküp’teki Bulgaristan Büyükelçiliği Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı’na bir protesto notu gönderdi. Bu kitapların orada olmasını ve insanların onları okumasını istemiyorlar.” dedi ve ekledi: “Bulgaristan’a karşı kampanyayı durdurmalılar.”

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 29.03.2021

 

Bulgaristan 4 Nisan Parlamento Anketlerine Hız Verdi

Komünist diktatör Todor Jivkov’un 1989’da devrilmesinden bu yana Bulgaristan’da 11. Parlamento seçimleri için Bulgar vatandaşları 4 Nisan’da sandığa gidiyorlar. Yaklaşık 850.000 Türk ve Müslüman olmak üzere 6.3 milyon seçmen, 240 sandalyeli Ulusal Meclis’e 22 siyasi parti ve sekiz koalisyon arasından üye seçecek.

2009 yılından bu yana ilk defa olağan seçimlere giden Bulgaristan’da merkezci Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi’nin yeniden iktidara gelmesi için seçimler Bulgaristan’ın Müslüman ve Türk nüfusu için özel önem taşımaktadır. Türkler’in çoğunluğuna sahip ve otuz yılı aşkındır siyaset sahnesinde olan HÖH, Bulgaristan’da kilit bir role sahip bir parti.

 

Kaynak: AA

Tarih: 30.03.2021

 

AKPM, 4 Nisan’da Bulgaristan’daki Genel Seçimleri İzlemek için Gözlemciler Gönderdi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Alfred Heer liderliğindeki 18 üyeli bir heyet ile Bulgaristan’daki parlamento seçimlerinin gidişatını izleyecek. Heyet, AGİT Parlamenterler Meclisi ve AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Dairesi’nden (ODIHR) gözlemcilerle birlikte çalışacak. Özellikle siyasi partilerin ve koalisyonların liderleri ve temsilcileriyle uzaktan toplantılar yapacak. Merkez Seçim Komisyonu Başkanı, sivil toplum ve medya temsilcileriyle birlikte,  4 Nisan’daki seçimleri gözlemlemek için Bulgaristan’a gidiyor.

 

Kaynak: Sofia News Agency

Tarih: 30.03.2021

 

Bulgaristan-Romanya Sınırında Beş Afgan Yakalandı

Agence France-Presse’nin haberine göre, Negru Voda bölgesinde Bulgaristan-Romanya sınırını yasadışı bir şekilde geçmeye çalışırken beş Afgan yakalandı. Dün, 56 yaşındaki Moldova vatandaşı tarafından kullanılan Moldova siciline sahip bir kamyonun yarı römorkunda iki Afgan bulundu. Kamyon, Türkiye’den Moldova’ya mobilya, tekstil ve mutfak eşyaları taşıyordu. Rumen yetkililer bugün yaptığı açıklamada, Rumen sınır polisinin yarı römorkun brandasında bir yarık tespit ettiğini ve sırasıyla 15 ve 16 yaşında iki erkeğin Afgan vatandaşı olduklarını söyleyen ayrıntılı bir arama yaptığını söylediler. Afgan vatandaşları Almanya’ya ulaşmak istiyordu. Şoförün bilgisi olmadan yarı treylere bindiler.

Agence France-Presse’nin bildirdiğine göre, diğer üç Afgan sınırı yürüyerek geçmeye çalışırken yakalandı. Negru Voda köyü bölgesinde, Rumen sınır polisi kişisel belgeleri taşımayan 16 yaşında üç erkek buldu. Afganistan vatandaşı olduklarını söylediler. Soruşturmada, üçlünün Almanya’ya ulaşmak amacıyla Bulgaristan-Romanya sınırını yasadışı olarak geçtiği ortaya çıktı. Agence France-Presse’nin bildirdiğine göre, beş Afgan devlet sınırını yasadışı olarak geçtikleri için soruşturuluyor ve Romanya ile Bulgaristan arasında imzalanan bir geri kabul anlaşması temelinde Bulgar sınır makamları tarafından ele geçirildiler.

 

Kaynak: Trud

Tarih: 31.03.2021

 

2020 Verilerine göre AB’deki En Düşük Saatlik İş Gücü Maliyetleri Bulgaristan’da

AB İstatistik Ajansı Eurostat tarafından 31 Mart’ta yayınlanan rakamlara göre, Bulgaristan 2020’de Avrupa Birliği’nde en düşük saatlik işgücü maliyetine sahip ülke oldu.

 

Ortalama saatlik iş gücü maliyetleri, Bulgaristan (6,5 euro), Romanya (8,1 euro) ve Macaristan’da (9,9 euro) kaydedilen en düşük saatlik işçilik maliyetleri ve en yüksek Danimarka (45,8 euro), Lüksemburg’da kaydedilen AB üye ülkeleri arasındaki önemli boşlukları maskelemekte. İş gücü maliyetlerinin iki ana bileşeni, ücretler ve maaşlar ve ücret dışı maliyetlerdir (örneğin, işverenlerin sosyal katkıları). Eurostat, ücret dışı maliyetlerin tüm ekonomi için toplam işgücü maliyetlerindeki payının AB’de yüzde 24,5 ve avro bölgesinde yüzde 25 olduğunu söyledi.

Eurostat, “genel olarak, fiilen çalışılan saat sayısı ücretlerden daha fazla azalırken, vergiler eksi sübvansiyonlara düştü, bu da saatlik işgücü maliyetleri üzerindeki etkiyi sınırladı.” açıklamasına yer verdi.

 

Kaynak: Sofia Globe

Tarih: 31.03.2021

 

Başbakan Plenkovic, Cumhurbaşkanı Milanovic’in İfadelerini Siyasi Barbarlık Olarak Tanımladı

Başbakan Andrej Plenkovic 26 Mart Pazartesi günü Cumhurbaşkanı’nın anayasal yetkisinden çekildiğini söyledi ve Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in, Yüksek Mahkeme başkanının seçimi bağlamındaki açıklamalarını da kabul edilemez siyasi barbarlık olarak nitelendirdi.

Plenkovic, “herkese hakaret etmenin” normal olmadığının altını çizdi. Daha sonra Plenkovic, “Medya ve toplum ise buna sanki normal bir şeymiş gibi alışıyor” dedi.

Plenkovic gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, prosedürlere kin gütmek ve ardından farklı düşünen herkese hakaret etme metodolojisini kullanmaktır. Aynı şekilde iletişimin haysiyetinin altındaki siyasi bir barbarlıktır ve bu kabul edilemez” dedi.

 

Kaynak: Total Croatia News

Tarih: 29.03.2021

 

Bulgaristan Büyükelçiliği, Srebrenica Soykırımının İnkar Edilmesini Kınadı

Avrupa Birliği’nin (AB) Srebrenica soykırımı hakkındaki her türlü inkar, göreceleştirilme veya yanlış yorumlanmasını neden olan; soykırımı reddeden veya kınayan verileri reddettiğini söylemişti. Karadağ’daki Bulgaristan Büyükelçiliği, AB’nin bu tutumuna katıldığını açıkladı.

Büyükelçilik yaptığı açıklamada, “AB’nin köklü değerlere sahip olduğu, savaş suçları veya revizyonizm dahil olmak üzere savaş olaylarıyla ilgili iyi belgelenmiş ve doğrulanmış gerçeklerin reddedilmesi, bu değerlerin en temeliyle çelişiyor.” dedi. Büyükelçi Meglena Plugtschieva. Büyükelçilik, AB’ye katılmak isteyen her ülkenin AB hoşgörü ve adalet değerlerine bağlı kalmasını ve teşvik etmesini beklediklerini söyledi. Bildiride, “Bölgesel düzeyde de, Batı Balkanlar’ın refahı ve refahı için gerçeğe saygı şarttır.” sözlerine yer verildi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 29.03.2021

 

AB, Karadağ’ın Çin’e Olan Borcunu Ödemeye Hazır

Avrupa Komisyonu (AK) sözcüsü Ana Pisonero, Avrupa Birliği’nin (AB) Karadağ’ın, devletin altyapı projelerini finanse etmek için aldığı Çin bankalarına olan borcunu geri ödemesi için bir çözüm bulmasına yardım etmeye hazır olduğunu söyledi. Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç 17 Mart’ta Brüksel’e yaptığı ilk ziyarette AB üyelerinden Avrupa Parlamentosu’ndan yardım istedi ve Çin’in Bar-Boljare otoyol kesimi için verilen kredi yoluyla nüfuz kullandığını belirtti. Pisonero, Radio Free Europe’a verdiği demeçte “Avrupa Komisyonu, Karadağ’ı AB üyeliği yolunda desteklemeye devam edecek. Bu bağlamda yatırım projelerine mali çözümler bulma ve kamu borcunun sürdürülebilirliğini sağlama konusunda devletle iş birliği yapacak” dedi. Her ülkenin yatırım hedefleri belirlemekte özgür olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 31.03.2021

 

Abazovic: Devlet Aleyhine Hiçbir Şey Yapılmadı

Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç, NATO üyesi bir ülkenin yabancı bir istihbarat teşkilatı tarafından verilerinin ifşa edilmesi sırasında; devletin aleyhine olacak şeyler yapmanın gerekli olmadığını söyledi. Bugün (31.03.2021), Karadağ Güvenlik ve Savunma Komitesi, Abazoviç ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın vekili direktörü Dejan Vuksiç’in, Veri Gizliliği Yasası’nın olası bir ihlali ile ilgili olarak bir kontrol duruşması gerçekleştirdi.

Komite oturumunun ardından Abazoviç, herkesin daha dikkatli olması ve daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Abazoviç, “Bırakın devlet yetkilileri işlerini yapsınlar, Teşkilat işini bitirecek ve tabii ki Kurul işini bitirecek. Aşırı endişeye gerek yok.” Komite Başkanı Milan Knezeviç, Abazoviç ve Vuksic’in söylediklerine göre, 19 Mart’ta yaşananların NATO üyelerinin ortak hizmetleriyle olan çalışmalarını ve iletişimi etkilemediğini söyledi.

 

Kaynak: Mina News

Tarih: 31.03.2021

 

Abbott ile Görüşmeler

Başbakan Albin Kurti, İngiltere’nin Priştine Büyükelçisi Nicholas Abbott ile görüştü. Görüşmeyi onaylayan Abbott, iki devlet arasındaki (Birleşik Krallık-Kosova) ortaklığın gelişmesini ve büyümesini beklediğini söyledi.  Yapılan görüşmeden memnuniyet duyduğunu da sözlerine ekledi.

Meclis Başkanı Glauk Konjufca da Nicholas Abott ile bir görüşme gerçekleştirdi. Abbott, yeni görevi için Konjufca’yı tebrik ettikten sonra iş birliğine devam edeceğini vurguladı. Bu sözleri ile birlikte Kosova Meclisi’nin çalışmalarına destek vereceği kesinleşmiş oldu. Glauk Konjufca ise Kosova’nın geçtiği ve geçmeye devam ettiği tüm aşamalar için İngiltere’ye teşekkür etti. Görüşmede ekstra olarak mevcut siyasi durum, ülkenin cumhurbaşkanının seçilmesiyle ilgili sürecin sonuçlanması ve pandemi durumunun yönetimi de ele alındı ve değerlendirmeye tabi tutuldu.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 30.03.2021

 

Kurti’ye Gelen Tebrikler Devam Ediyor

Yeni görevi nedeni ile birçok ülkeden kutlama mektubu alan Kosova Başbakanı Albin Kurti, Japon mevkidaşı Yoshihide Suga’dan da kutlama mektubu aldı. Mektupta çoğunlukla Japonya-Kosova ilişkilerine değiniliyor. Kosova’nın, Batı Balkanlar bölgesinde ve Avrupa’da kilit bir rol oynadığını söyleyen Suga, Kosova’nın kalkınması için katkıda bulunmaya kararlı olduğunu söyledi. Başbakan Kurti’nin ülkede sosyal reformları ve ekonomiyi teşvik etme konusunda güçlü bir liderlik göstereceğine olan inancının da tam olduğunu ve COVID-19 salgını için verilen mücadelede Japonya’dan destek almaya devam edeceğini sözlerine ekledi. Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev de Kosova Başbakanı görevine seçilmesi nedeniyle Albin Kurti’yi tebrik edenler arasında yer aldı. Başbakanlık ofisinden yayınladığı kutlama mektubunda en kısa zamanda bir görüşme gerçekleştirmek istediğini dile getirdi.

 

Kaynak: Kosova Haber

Tarih: 31.03.2021

 

Yunan Göç Bakanı Notis Mitarakis, Göçmenlerin Aşılanmasına Mayıs Ayında Başlanacağını Duyurdu

Göç Bakanı Notis Mitarakis, pazar günü (28 Mart) devlet haber ajansı ANA’ya verdiği röportajda, Doğu Ege adalarındaki kamplarda kalan göçmen ve mültecilerin aşılanmaya Mayıs ayında başlayacağını belirterek, bunu daha önce yapmak için “hiçbir neden görmediğini” sözlerine ekledi. Mitarakis, aşı olma hakkına sahip göçmen sayısının “hala az” olduğunu, çünkü kamplarda yaşayanların çoğunluğunun genç ya da orta yaşlı olduğunu söyledi. “Veriler, göç kamplarının Covid-19 hastalığı veya yayılması sorunu ile karşı karşıya olmadığını ve dolayısıyla herhangi bir özel kategoriye girmediğini gösteriyor. Bu, genel nüfusa ve yaşa göre aşılanacak olan bu yapıların hem çalışanlarını hem de sakinlerini ilgilendirir”  dedi. Ayrıca Samos, Leros, Kos’taki yeni kampların 2021 yazında tamamlanacağını söyledi.

 

Kaynak: Ekathimerini

Tarih: 29.03.2021

 

AB Aracı, Yunan KOBİ’lerinin Bloğun Ticaret Anlaşmalarından Yararlanmasına Yardımcı Oluyor

Yunan çay üreticisi Anassa Organics, AB ticaret anlaşmalarından yararlanan birçok Avrupalı şirketten biridir. Şirket, ürünlerinin yarısını  özellikle Kanada, Güney Kore, Japonya ve Singapur’a – ihraç etmektedir ve AB’nin ticaret anlaşmaları, satışlar ve yerel istihdam yaratma üzerinde gerçek ve olumlu bir etkiye sahiptir.

Anassa Organics gibi küçük şirketler, ihracatları yoluyla Avrupa’da 13 milyondan fazla işi destekliyor ve bu nedenle AB’nin Covid-19 salgınından ekonomik iyileşmesinde önemli bir rol oynuyorlar. Ancak, çok az sayıda KOBİ ticaret anlaşmalarımızın faydalarından yararlanmaktadır. Avrupa Birliği’ndeki 25 milyon küçük şirketin yalnızca %26’sı 2019’da mal veya hizmetlerini ihraç etti ve çoğu Avrupa pazarlarında kaldı. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, bu nedenle, farkındalığı artırmayı ve AB şirketlerine, özellikle küçük şirketlere, ticaret anlaşmalarımızdan yararlanmaları konusunda yardımcı olmayı bir öncelik haline getirdi.

 

Kaynak: Ekathimerini

Tarih: 29.03.2021

 

Ulusal Kurtarma Planı Sunan İlk Ülkelerden Biri Yunanistan – Kabinede Neler Tartışılacak

Kabine bugün zengin bir gündemle toplanıyor ve odak noktası Ulusal Kurtarma Planı, dış ticaretle ilgili yasa tasarısının yanı sıra ülke ekonomisi için genel öneme sahip projeler için gayrimenkullerin zorla kamulaştırılmasının dahil edilmesi üzerinde olacak. Özellikle saat 12: 00’de kabine, Başbakan Kyriakos Mitsotakis başkanlığında telekonferans aracılığıyla toplanacak. Ulusal Kurtarma Planının kabine tarafından onaylandıktan sonra kısa süre içinde yayınlanacağı ve ay içinde mümkün olan en kısa sürede Avrupa Komisyonuna sunulması amacıyla Parlamentoda tartışılacağı hatırlatmalıdır. Hükümet yetkililerine göre Yunanistan, Ulusal İyileştirme Planını onaylanacak ve %13 peşinatını yaz içinde alacak ilk ülkelerden biri olacak. Plan sunulur sunulmaz Avrupa Komisyonu’nun bunu değerlendirmesi için iki aya ve Konsey tarafından onaylanması için bir aya ihtiyacı olacaktır. Hükümetin planına göre, Planın üç önemli noktası var: Tüm projeler ve yatırımlar, stratejik yatırımlar için özel kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak ve yatırım ve reformları birleştirmek için reformların 2026 sonuna kadar tamamlanması gerekiyor.

Kaynak : Atina Makedon Haber Ajansı

Tarih :29.03.2021

 

Yunanistan ve Sırbistan, Ülkeler Arası Seyahati Yeniden Başlatmak için Anlaşma İmzaladı

Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis ve Sırp mevkidaşı Tatjana Matiç pazartesi günü (29 Mart) turizmin yeniden başlamasıyla ilgili ortak bir bildiri imzaladılar.

 

 

Theocharis, “Sırbistan ziyareti, Turizm Bakanlığı’nın Yunanistan’ın Turizmini 2021’de açmaya yönelik planının bir parçası ve ilk aşamada Balkan ülkelerinden gelen ziyaretçileri çekmeye özel önem veriyor” dedi. Matic, “Ortak bildiride Covid-19’un neden olduğu sorunlara çözüm bulmak için her türlü çabayı göstereceğimize söz verdik” dedi. Theoharis, Yunanistan ile Sırbistan arasındaki “normale dönüş mücadelesinde” iş birliğini alkışlayarak, ortak bildirgenin iki ülke arasındaki “dostluğu ve anlayışı mühürlediğinin” altını çizdi. “Normalliğe dönüşün insanların seyahat etme, istedikleri yerde güvenli ve güzel tatiller geçirme olasılığı ile bağlantılı olduğu konusunda anlaştık” diyerek sözlerine devam etti.

Kaynak: Greek City Times

Tarih: 30.03.2021

 

Yunanistan’ın Destek Tedbirleri 2021’de 14 Milyar Avroyu Aşacak

Bu yıl pandemi krizin ekonomik sonuçlarıyla başa çıkmaya yönelik hükümet destek tedbirlerinin maliyeti, Nisan ayı için 1,0 milyar Euro değerinde ek bir tedbir paketiyle birlikte, devlet bütçesinin öngördüğü 7,5 milyar Euro tutarının neredeyse iki katı olan 14 milyar Euro’yu aşacak. , Maliye Bakanı Christos Staikouras 26 Mart Pazartesi günü söyledi.

Önlemleri sunan Staikouras, bunların operasyonların zorunlu olarak askıya alınması altındaki işletmeleri kapsayacağını söyledi (vergi ödemelerinin askıya alınması, ticari kiralar için kira ödemelerinin Nisan ayında yüzde 100 azaltılması ve zorunlu iş durdurma altındaki işçiler için kira ödemelerinde yüzde 40 indirim). Maliye bakanlığı mülk sahiplerine kira kayıplarının tazminatı olarak 180 milyon Euro ödedi. Ayrıca bakanlık, banka faturalarının ve çeklerinin 30 gün askıya alınmasını ve bu işlemler için KDV ödemesinin 30 gün askıya alınmasını teklif ediyor. Yunan FinMin, hükümetin ekonomiyi ve toplumu desteklemeye devam edeceğini söyledi.

 

Kaynak: Greek Reporter

Tarih: 30.03.2021

 

Bilčík: Sırbistan’da Partiler Arası Diyalog Nisan Başında Yeniden Başlayacak

Avrupa Parlamentosu’nun Sırbistan partiler arası diyaloğu baş müzakerecisi Vladimir Bilčík 29 Mart günü yaptığı açıklamada, ülkenin iktidar ve muhalefet partileri arasında seçimlerin tüm siyasi örgütlerin 2022 oylamasına katılımını güvence altına alma koşulları hakkında müzakerelerin önümüzdeki günlerde yeniden başlayacağını beklediğini söyledi.

Aynı zamanda AP Sırbistan Raportörü olan Bilčík, pandemi sürecini de ele alarak aşılama hızlandığında mümkün olduğunca erken harekete geçip Belgrad’da olacaklarını, seçim kampanyasının başlangıcında harekete geçeceklerine değindi. Partiler arası diyaloğun AB yolunda Sırbistan’ın temel önceliklerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Açıklamasını, “Sırbistan’daki tüm politikacıların diyaloğu ciddiye aldığına inanıyorum. Umarım son seçimlere katılmayanlar, demokratik kurumlar aracılığıyla ülke siyasetine dahil olma imkanını aktif olarak kullanırlar. Ayrıca, iktidardakilerin Sırbistan’daki siyasi bir rekabet için durumu iyileştirme sorumluluğu var” sözleri ile noktaladı.

 

Kaynak: N1

Tarih: 29.03.2021

 

AB, Karadağ Adalet Bakanı’nın Srebrenica Soykırımını Reddetmesini Kınadı

Avrupa Komisyonu sözcüsü Ana Pisonero 29 Mart’ta yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin Srebrenica’daki soykırımın her türlü inkar, göreceleştirilmesi veya yanlış yorumlanmasını reddettiğini ve kınadığını söyledi.

Pisonero’nun açıklaması Karadağ’ın Adalet, İnsan ve Azınlık Hakları Bakanı Vladimir Leposaviç’in geçen hafta ülke Parlamentosuna “1995’te Srebrenitsa’da soykırım kasıtının” olup olmadığını bilmediğini, yalnızca Lahey mahkemesinin kararına inanabileceğini fakat mahkemenin artık meşruiyetini yitirdiğini söylemesinin ardından geldi.

Pisonero yaptığı açıklamada, “Geçen yıl, modern Avrupa tarihinin en karanlık bölümlerinden biri olan Srebrenica’da soykırımın 25. yıldönümüydü. Bölgedeki tüm siyasi liderlerin kurbanlara saygı duyma ve uzlaşmayı teşvik etme konusunda öncülük etmelerinin tam zamanı” ifadesini kullandı.

Açıklamasına Avrupa Birliği’nin bir değerler birliği olduğunu eklerken, savaş suçları veya revizyonizm dahil olmak üzere savaş olayları hakkında iyi belgelenmiş gerçeklerin reddedilmesi, bu değerlerin en temeliyle çeliştiğini belirtti.

“AB’ye katılmak isteyen her ülkeden AB’nin demokrasi, insan hakları, hoşgörü ve adalet değerlerine saygı duyması ve bunları desteklemesi beklenir. Bu, soykırım kurbanlarına azami saygı ve haysiyetle muamele etmeyi de içeriyor” uyarısında bulundu.

 

Kaynak: N1

Tarih: 29.03.2021

 

ABD Elçisi: Morava Koridoru Sırbistan’ı Balkanlar’da Önemli Bir Aktör Yapacak

ABD’nin Sırbistan Büyükelçisi Antony Godfrey 29 Mart günü yaptığı açıklamada, Morava Koridoru’nun inşasının ülkenin Balkanlar ve Avrupa’da önemli bir aktör haline gelmesine yardımcı olacağını söyledi.

Amerikalı ve Türk şirketler tarafından orta Sırbistan’da Güney Morava Nehri boyunca inşa edilen gelinin şantiyesini gezen Godfrey, koridorun yarım milyondan fazla insanı birbirine bağlama görevi göreceğini söyledi. Büyükelçi Godfrey, “Sırbistan’ın ekonomisi salgının başlangıcında güçlüydü ve bundan sonra da güçlü kalacaktır” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin Belgrad Büyükelçisi Sian MacLeod ise ülkesinin Sırbistan’ın altyapı gelişimini desteklediğini söyledi. MacLeod, “Büyük Britanya ve Sırbistan ekonomik bağların güçlendirilmesi için birlikte çalışıyor ve gelecekte daha güçlü bir iş birliği umuyorum” açıklamasını yaptı.

Büyükelçiler şantiyeyi gezerken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, çalışmaların 2024 Mart ayı sonuna kadar biteceğini ifade etti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 29.03.2021

 

Johansson Yunan Adaları’ndaki Göçmen Merkezleri Yetkililerini Uyardı

Avrupa Birliği daha iyi ve kalıcı kabul merkezleri inşa etmek için Yunanistan’a önemli meblağlar tahsis ettikten sonra, İçişleri Komiseri Ylva Johansson ilerlemeyi kontrol etmek için ülkeyi ziyaret ediyor.

Avrupa İçişleri Komiseri Ylva Johansson, yeni göçmen kabul tesislerinin inşası için Yunan devletine çeyrek milyar avronun üzerinde AB fonu tahsis edildiğini işaret ederek, Yunanistan’ın Sisam ve Midilli adalarına iki günlük bir ziyarette bulunacağını belirtti.

Johansson, Midilli ve Sakız Adası’ndaki kabul merkezleri inşa etmek için 155 milyon avronun üzerinde tahsis edilirken, Samos, İstanköy ve Leros’taki daha küçük merkezler için 121 milyon avro verileceğini söyledi. “Bu, makul bir zaman çizelgesinde kabul edilebilir standartlar için yeterli finansman” açıklamasını yaptı.

Komiserin ziyareti sırasında Midilli ve Samos’taki geçici kampları ziyaret etmesi, yeni tesislerin yapımındaki ilerlemeyi değerlendirmesi ve Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarachi de dahil olmak üzere yerel yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Johansson, 30 Mart günü Atina’da Başbakan Kiriakos Miçotakis ve diğer bakanlarla bir araya gelecek. Bakan Mitarachi, Johansson’un ziyaretini göçmenlik konusunda kaydedilen ilerlemeyi görmesi için büyük bir şans, ancak esas olarak ada sakinleriyle krizin sonuçlarını ve endişelerini tartışmak için büyük bir fırsat olarak nitelendirdi.

 

Kaynak: Independent Balkan News Agency

Tarih: 29.03.2021

 

ABD Büyükelçisi: “Sırbistan’da tehditsiz bir ortam yaratın”

ABD Büyükelçisi Anthony Godfrey 31 Mart günü yaptığı açıklamada, Sırp makamlarının gazeteciler ve sivil toplum örgütü liderlerinin tehdit edilmediği bir ortam yaratmaları gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği heyeti başkanı Sem Fabrizi ve Başbakan Ana Branbiç ile bir araya gelen Godfrey, “Başbakan, Sırbistan’ın Avrupa entegrasyon sürecinin bir parçası olarak hukukun üstünlüğündeki sorunlara odaklanarak reformlarda ilerleme kaydetme çabaları hakkında bizi bilgilendirdi” açıklamasında bulundu.

Medyadaki durumla ilgili endişeler üzerine hükümetin gazetecilere ve sivil toplum örgütü liderlerine karşı hiçbir tehdidin olmayacağı bir ortam yaratmak için çalışması gerektiğinin önerildiğini ifade eden Godfrey, pratik adımların önemi ve hükümetin medya stratejisinin uygulanmasının Sırbistan’da medyanın durumunu iyileştirmek için iyi bir temel olduğu konusunda anlaştıklarını belirtti.

 

Kaynak: N1

Tarih: 31.03.2021

 

ABD Güneydoğu Avrupa’da Devam Eden Hak İhlallerinden Endişeli

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni bir raporuna göre, medya özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar, yetkililer tarafından cezalandırılmamış ihlaller ve polisin şiddet uyguladığı iddiaları, 2020’de Güneydoğu Avrupa ülkelerinde sorun olmaya devam etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 30 Mart’ta yayınlanan 2020 İnsan Hakları Uygulamaları Ülke Raporları, Balkanlar ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin basın özgürlüğü, sansür ve gazetecilere yönelik şiddet konusunda devam eden sorunları olduğu, yetkililerin ise yaptırım uygulamadığı uyarısında bulundu.

Bosna Hersek ülke raporu, “Gazetecilere ve medya kuruluşlarına yönelik bir dizi ölüm tehdidi de dahil olmak üzere gözdağı, taciz ve tehditler, sistematik bir kurumsal yanıt olmadan yıl boyunca devam etti” dedi. “COVID-19 salgınıyla başa çıkmak için getirilen çok sayıda kısıtlayıcı önlem, bazı durumlarda bilgiye erişimi sınırlamak için kötüye kullanıldı” diye ekledi.

Sırbistan ile ilgili ülke raporu, Temmuz 2020’de 11 STK’nın BM özel raportörüne acil bir başvuruda bulunduğunu ve ondan ülke çapındaki hükümet karşıtı protestolar sırasında polis şiddetini araştırmasını istediğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, hem Sırbistan hem de Bosna-Hersek’te 1990’larda işlenen savaş suçlarının kovuşturulması ve cezalandırılmasında hâlâ sorunlar olduğunu söyledi.

Mayıs 2020’de Tiran’daki Ulusal Tiyatro’nun yıkılmasıyla ilgili bir protesto sırasında çıkan çatışmaların ardından Arnavutluk hakkındaki ülke raporunda polis şiddetine de dikkat çekildi.

Raporda, protestolar sırasında aşırı güç kullanımı ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle yaralanmalara ilişkin çok sayıda şikayet olduğunun altı çizildi.

Bulgaristan hakkındaki ülke raporumda ise yetkililer internetteki ifade özgürlüğüne müdahale ettikleri iddiası ile eleştirildi. “Hükümetin özel çevrimiçi iletişimleri izlemede yasal yetkisini aştığına ve güvenlik hizmetlerinin rutin olarak bireyleri sosyal medya davranışları hakkında sorguladığına dair raporlar vardı” ifadeleri kullanıldı.

Karadağ hakkındaki ülke raporu, gazetecilere yönelik çözülmemiş saldırıların, hükümet yanlısı yayın organlarının karalama kampanyalarının, bağımsız ve muhalefet yanlısı medyaya karşı hükümetten gelen haksız muamelenin ve ekonomik baskının önemli bir sorun olmaya devam ettiğini belirtti. Raporda ayrıca, Karadağ polisi ve savcılığının çevrimiçi gönderiler aracılığıyla paniğe neden olma veya kamu düzenini bozma şüphesiyle en az bir düzine kişiyi hedef aldığı da belirtildi.

Kuzey Makedonya ile ilgili ülke raporu, anayasa ve hukukun adil yargılanma hakkı sağlaması ve yargının genel olarak bu hakkı uygulamasına rağmen, savcıların genellikle 6 veya bazı durumlarda 12 aylık süreleri aştığı yönündeki endişelerini dile getirdi. Soruşturmaların tamamlanması için gereken sürenin kullanılmadığından olumsuz sonuçlara maruz kalındığı ifade edildi.

Ülke raporuna göre, Kosova’daki yüksek düzeydeki yolsuzluk hâlâ büyük bir sorun. Raporda, birçok görevlinin görevden alınmasına veya yargılanmasına rağmen, yolsuzluk yapan görevlilerin kamu sektöründe hala yer almaya devam ettiği belirtildi.

Ayrıca, önde gelen siyasetçilerin ve sivil toplum liderlerinin, özellikle Kosova Kurtuluş Ordusu gazi örgütlerinin eski gerillaları savaş suçlarından yargılamak için kurulan Lahey merkezli Kosova Uzman Odalarını kınadıklarını ve zayıflatmaya çalıştıklarını da kaydetti.

Raporda bu çabalar arasında halk protestoları, mahkemeyi feshetmek için bir dilekçe kampanyası ve eski cumhurbaşkanı Haşim Taçi tarafından önerilen ve Kosova Uzman Odalarının görevini zayıflatabilecek bir yasama girişimi yer aldığı belirtiliyor.

Hırvatistan ile ilgili ülke raporunda, Sırbistan veya Bosna’dan AB sınır devletine girmeye çalışan göçmen ve mültecilere yönelik polis şiddeti iddiası konusu gündeme geldi. Hırvatistan’da etnik ayrımcılığın, özellikle Sırplara ve Romanlara karşı en yaygın ayrımcılık biçimi olduğu da belirtildi.

 

Kaynak: Balkan Insight

Tarih: 31.03.2021

 

Kosova Başbakanı Kurti, BM Ajansları Temsilcileri ile Bir Araya Geldi

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sağlık Bakanı Arben Vitia ile birlikte,  Kosova’da faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarının temsilcileri ile  bir araya geldi. Kurti, Kosova’nın yeniden inşası ve kalkınmasındaki katkılarından ve Covid-19 salgınına  karşı aşıların ilk kontenjanını  sağlamalarından dolayı teşekkürlerini dile getirdi. Başbakan Kurti, dünya çapında salgın nedeniyle  yaşanan kriz hakkında konuşurken, Kosova’daki bu krizin geçen yıl hükümetin haksız yere devrilmesiyle daha da derinleştiğini söyledi. Başbakan, şu anda Kosova’da günde ortalama 10 ölüm olduğunu, solunum cihazına bağlanan koronavirüslü hiçbir hastanın hayata tutunamadığını vurguladı.

Aşının ilk kontenjanıyla ilgili katkılarından dolayı kendilerine teşekkür eden Sağlık Bakanı Arben Vitia da virüs krizinin aşılmasında BM kurumları ile daha fazla iş birliği yapılmasını umduğunu söyledi. Görüşmede  hazır bulunan BM kurumlarının temsilcileri, Başbakan Kurti ve Bakan Vitia’yı seçim zaferleri ve hükümetin kurulması nedeniyle tebrik ettiler.

BM Kalkınma Koordinatörü Ulrika Richardson, yeni hükümetin, BM  kurumlarının  yardım ve desteğine güvenebileceğini, ancak aynı zamanda hükümetten  iş birliği ve koordinasyon beklediğini söyledi.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih: 31.03.2021

 

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den Vuçiç’e Karşılıklı Tanıma Mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’e gönderdiği mektupta, Kosova ile diyalog sürecinin nihai anlaşma ile sonuçlanması gerektiğine vurgu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’e gönderdiği mektupta, Kosova ile diyalog sürecinin nihai anlaşma ile sonuçlanması gerektiğini belirtti. Blinken mektubunun bir bölümünde, “ABD, Sırbistan ile uzun süreli ilişkilerin devamı konusnda kararlıdır. AB üyeliği yolunda demokratik, istikrarlı ve müreffeh bir Sırbistan vizyonunu destekliyoruz. ABD’nin uzun vadeli hedefi, Sırbistan ve Kosova’nın karşılıklı tanımaya odaklanan kapsamlı bir anlaşmaya varmasını sağlamaktır” ifadelerine yer verdi. Blinden ayrıca, tüm protokollerin dışına çıkarak, mektubunun sonuna el yazısıyla, “güzel sohbetlerimiz aklımda ve tekrarlanmasını sabırsızlıkla bekliyorum” notunu düştü.

 

Kaynak: Time Balkan

Tarih:  31.03.2021

 

HAZIRLAYANLAR:

Aybüke Koçak, Didem Şimşek, Dilara Nesrin Bulut, Dilek Keçeci, Ece Sumru Güvemli, Elifnur Ayhan, Hatice Deniz Hızal, Hilal Yel, İleyna Savuk, Melisa Agoviç, Rümeysa Güner, Şamil Orhan, Taha Yüceses

TUİÇ Balkan Stajyerleri

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,631TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...