Haftalık Göç Bülteni / 11-22 Mart

 

İran Sınırında Donmuş Mültecilerin Cenazesi Var

Pek çok mültecinin yaşamı sınır bölgelerinde son buluyor. İran sınırında daha önce de mültecilerin donmuş cansız bedenleri bulunmuştu. Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı bir mahallede, mülteci olduğu bilinen bir cansız beden donmuş halde bulundu. Mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine olay yerine gelen askerler, mültecinin cenazesini otopsi için merkezdeki bir hastaneye sevk ettiler.

 

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

Tarih: 16.03.2021

 

 Türkiye ve AB Arasında İmzalanan Geri Kabul Anlaşması’nın 5. Yıldönümü

2016 yılında imzalanan Geri Kabul Anlaşması, adından sıkça ‘insan haklarına ihlali’ konusunda söz ettirmişti. Savaş veya zulüm mağduru mültecilerin kendilerini daha güvende hissedecekleri ülkelere sığınma talebinde bulunması evrensel bir hak olmasına rağmen bu anlaşma çerçevesinde, hem AB hem de anlaşmayı imzalayan devletler tarafından yok sayılmıştı.

Emek Partisi, bu anlaşmayı bir utanç belgesi olarak nitelendirirken, “Türkiye, bu anlaşmayı çöpe atmalıdır” dedi.

 

Kaynak: Evrensel Gazetesi

Tarih: 18.03.2021

 

İzmir’de Mültecileri Taşıyan Bot Battı: 3 Kişi Hayatını Kaybetti

İzmir’in Çeşme ilçesinde Karaabdullah Burnu açıklarında, Yunanistan’a iltica etmek isteyen mültecileri taşıyan botun batmasıyla 3 kişi hayatını kaybetti.

İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler cenazeler için otopsiye gönderilecek mültecileri merkez hastaneye sevk ederken 3 kişinin de sağ olarak kurtulmasını sağladı.

 

 

Kaynak: Karınca Gazetesi

Tarih: 19.03.2021

 

Mülteci Karşıtı Söylemler Sonunda Cezalandırıldı

Son zamanlarda artan mültecilere ve Müslümanlara yönelik kötü sözleri ile gündemde olmayı başaran Fransız yazar Eric Zemmeour’a, konuk olduğu bir programda mültecilere yönelik hakaretlerinden dolayı 200 bin Euro para cezası verildi.

 

Program sırasında, göçmen karşıtlığı içeren söylemlerinin yanı sıra, henüz reşit olmamış göçmen çocuklarının potansiyel ‘hırsız, katil ve tecavüzcü’ olduğunu ve derhal ülkeden gönderilmeleri gerektiğini savunmuştu.

 

Kaynak: Medyaparis Haber Merkezi

Tarih: 19.03.2021

 

Urfa İl Kadın Platformu: Mülteci Kadınların Hakları İhlal Ediliyor

Urfa’daki mülteci kadınların maruz kaldığı psikolojik ve fiziksel şiddete dikkat çekmek ve çözüm üretmek için devlet organlarına seslerini duyurmak üzere toplanan Urfa İl Kadın Platformu, 2021 itibari ile 50 mülteci kadının cinsel saldırı ve şiddetten korunmak için kentteki kadın sığınma derneklerine başvurduğunu ancak soruna yönelik çalışmaların şehirde yetersiz kaldığını vurguladı.

Platforma sözcülük eden Mihriban Çelik, mülteci kadınlar üzerinde cinsel saldırının bir silah olarak kullanılmasına rağmen hukuki yardımlardan yararlanma oranlarının çok düşük olduğunu belirtti.

 

Kaynak: Artı Gerçek Gazetesi

Tarih: 20.03.2021

 

Hayatını Kaybeden Mültecinin Ölümünden Gerçek Sorumlusu Değil Babası Yargılanacak

Ege Denizi’nde boğularak can veren 6 yaşındaki mülteci çocuğun babası, biricik oğlunu yaş gününe günler kala kaybetti. Acısı daha çok taze olan baba, çocuğunun ölümünden sorumlu tutulduğu için yargılanacak.

 

 

Türkiye’den Yunanistan’a iltica etmek isteyen Afgan baba, çocuğunun daha güvenli bir hayat sürmesini umuyordu ama denizde alabora olan botları küçük çocuğun yaşamına son verdi. 25 yaşındaki acılı baba ise ‘çocuğunun hayatını tehlikeye attığı’ iddiası ile yargılanacak.

 

Kaynak: DW Türkçe

Tarih: 20.03.2021

 

Güney Kıbrıs’tan Gelen Sloganlar: Kıbrıs’ı Bölemezsiniz, Mültecilere Özgürlük!

Güney Kıbrıs yönetiminin mültecileri bahane ederek ördüğü dikenli tellere karşı eylem yapan bir grup genç, yüzlerini saklayarak dikenli telleri kesmeye başladı. Sosyal medyada kısa sürede ilgi toplayan bu eylemde pankart açan Rum gençler, ‘Mültecilere Özgürlük’ sloganları attı.

Eylemci grup, bu tellerin mültecilerin geçişini engelleyen ve onların canını yakmayı tehdit eden bir unsur olduğunu belirtirken Rum polislerini de alarma geçirdi. Polisler telleri korumak için tüm gün devriye başlattı.

 

Kaynak: Hürriyet

Tarih: 22.03.2021

 

 

Hazırlayan: Yağmur BAŞ

Sosyal Medyada Paylaş

48,003BeğenenlerBeğen
6,444TakipçilerTakip Et
8,619TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...