Haftanın Öne Çıkanları

SALGIN KISITLAMALARINDA AVRUPA ŞÜPHECİLİĞİ (13.11.2021)

Covid-19 pandemisi birçok ülkede şüpheciliği de beraberinde getirdi. Avrupa ülkeleri, salgın için alınan önlemleri sorguluyor. Yapılan araştırmaya göre Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan Covid-19 önlemlerinin abartıldığını düşünürken İsveç, Portekiz ve İtalya en az şüpheci ülkeler olarak kayda geçti.

Getty Images

Dünya’da 4 milyonun üzerinde insanın ölümüne sebep olan Covid-19 salgını, bazı ülkelerde şüpheciliğe neden oldu. Haziran’da gerçekleşen çalışmaya 20 Avrupa ülkesinden yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Covid-19 kapsamında alınan önlemlere Doğu Avrupa ülkeleri çoğunlukla şüpheci yaklaşırken Güney ve Kuzey Avrupa ülkelerinde insanlar bu tedbirleri yerinde bulduklarını söyledi.

Macaristan, %42 oranıyla karantinanın yarardan çok zarara sebep olduğu görüşünde. Macaristan’ı %34 ile Hırvatistan, %33 ile Bulgaristan ve Yunanistan takip ediyor. Bu ülkelerde yaklaşık her üç insandan biri karantinanın dezavantajlarının avantajlara ağır bastığına inanıyor.

Karantina tedbirlerine ek olarak gündelik yaşamda Covid-19 riskinin abartıldığını düşünen ülkeler yine Doğu Avrupa’da çoğunlukta. Bulgaristan’da %41, Hırvatistan’da %38 ve Yunanistan’da %36’lık kesim salgın riskinin olduğundan büyük gösterildiğine inanıyor.

Pandemi riskini önemseyen ve karantina tedbirlerini yerinde bulan ülkelerin birçoğu ise Güney ve Kuzey Avrupa’da. Uygulanan karantinalara dair en az şüpheci ülkeler Portekiz ve İspanya. Portekiz’de %50’lik bir kesim karantinanın zarardan çok yarar sağladığını düşünürken bu oran İspanya’da %60’a yükseliyor.

İsveç’te de %47’lik bir kesim salgın riskini önemsiyor. İngiltere, Danimarka ve İrlanda’da ise katılımcılarından neredeyse yarısından fazlası alınan pandemi önlemlerinin yerinde olduğu görüşünde.

Kaynak: YouGov

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

48,083BeğenenlerBeğen
6,260TakipçilerTakip Et
8,641TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...