Haftanın Öne Çıkanları

ÇİN-TAYVAN-ABD ÜÇGENİNDE ANLAŞMAZLIK SÜRÜYOR

Çarşamba günü yapılan açıklamada Çin, Tayvan’dan gelecek olası bir bağımsızlık hamlesine karşı sert önlemler alacağı konusunda uyardı. Tayvan’ın kendi toprağı olduğunu ve demokratik bir şekilde yönettiğini iddia eden Pekin yönetimi, son zamanlarda artırdığı diplomatik baskı ile Washington’u da endişelendirdi.

Tayvan İşleri Ofisi Sözcüsü Ma Xiaoguang, “Çin’in Tayvan ile barışçıl bir şekilde yeniden birleşmeye çalışmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya istekli olduğunu, ancak bağımsızlık konusunda herhangi bir kırmızı çizgi aşılırsa harekete geçeceğini” söyledi. Tayvan Anakara İşleri Konseyi ise yaptığı açıklamada Pekin’i “Tayvan’a yönelik çalışmaları üzerinde ciddi şekilde düşünmeye ve durum hakkında doğru kararı vermeye” çağırdı.

Bağımsız bir ülke olduğunu vurgulayan Tayvan, diyaloğa işaret etti. Tayvan Boğazı ve bölgede barışı korumak için “kışkırtmama” politikasını sürdürdüğünü söyledi. Özgürlük ve demokrasiden taviz vermeyeceğini de ekledi.

Tayvan, Washington ve Pekin arasında da kilit rol oynuyor. İzlediği “stratejik belirsizlik” politikasına rağmen ABD, Çin yönetiminin Tayvan Boğazı üzerinden yaptığı hava misyonlarına karşılık adanın en önemli uluslararası destekçisi ve silah tedarikçisi haline geldi.

Kaynak: Reuters

 

Hazırlayan: Gizem GÜVEN – TUİÇ Akademi İçerik Editörü

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.